Zverenie detí do osobnej starostlivosti matky

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Bratislava

Otázka: Zverenie detí do osobnej starostlivosti matky

Dobrý deň, moja dcéra je v konaní rozvodu a má určené predbežné výživné na štyri maloleté deti. Požiadala ÚPSVaR o výplatu prídavkov na deti ako matka. Vzhľadom na to, že deti neboli zverené do jej osobnej starostlivosti, ÚPSVaR jej žiadosti nevyhovel, s odôvodnením, že to bude možné až keď súd zverí deti do jej starostlivosti. Chcela by som sa Vás opýtať, kedy a v akom prípade môže moja dcéra požiadať o zverenie detí do jej osobnej starostlivosti ešte pred pojednávaním o rozvode, ktoré bude až o tri mesiace? Určené predbežné výživné je nízke a nie je postačujúce, takže prídavky na deti by jej dosť pomohli. Otec detí okrem predbežného výživného na výživu detí nijako neprispieva. Prosím Vás o urýchlenú odpoveď, za ktorú Vám vopred ďakujem.

Odpoveď: Zverenie detí do osobnej starostlivosti matky

Dobrý deň,

je možné podať na súd návrh na vydanie predbežného opatrenia, konkrétne návrh na zverenie maloletých detí do osobnej starostlivosti matky na čas do rozvodu. V predbežnom opatrení je však veľmi dôležité riadne odôvodniť tento návrh a zamerať sa najmä na to, v čom spočíva naliehavosť takejto úpravy pomerov, inak povedané "prečo to nepočká" až do rozhodnutia o rozvode. Predbežné opatrenie je len dočasné, kým súd nerozhodne vo veci samej.