Máte
otázku?

Zverenie dieťaťa počas rozvodu


Online právna poradňa
Oblasť práva: Rozvod, Banská Bystrica
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát

Otázka: Zverenie dieťaťa počas rozvodu

Dobrý deň. Chcela by som sa informovať ako prebieha rozvod nakoľko máme dieťa. Syn má 15 mesiacov a manžel je typ človeka ktorý sa bude silou mocou biť o malého aj keby tým mal malému ublížiť. Chcela som sa poradiť ako postupovať aby malý netrpel a aby bol zverený mne. Iste ked bude starší ok môže chodiť na víkend aj k mužovi, ale kým je malý a som na materskej chcem aby bol so mnou, nakoľko manžel je dosť výbušný keď ho niečo nahnevá a častokrát nemá toľko trpezlivosti na malého koľko je treba. Viem že keď sa podá návrh na rozvod a kým príde rozsudok to trvá. Čo robiť aby za ten čas kým bude pojednávanie bol syn somnou? Nechcem aby behal hore dole jeden den tam, jeden tam, nebude to mať na neho dobrý vplyv nakoľko ho učím určitý režim a muž ked je s ním sám robí všetko naopak ako ja. Podríva mi autoritu a to pre malého nie je dobre. Dakujem za odpovede.

Odpoveď: Zverenie dieťaťa počas rozvodu

Dobrý deň. Po podaní návrhu na rozvod sa situácia nezmení, dieťa aj naďalej ostane tam, kde bolo aj pred podaním návrhu na rozvod manželstva. Ak je dieťa s Vami, tak s Vami ostane aj počas konania o rozvod manželstva. Výnimkou by bola len situácia, ak by otec dieťaťa podal na súd návrh na neodkladné opatrenie, aby bolo dieťa zverené do jeho osobnej starostlivosti na čas do rozvodu manželstva, prípadne ak by podal návrh na úpravu práv a povinností k maloletému na čas do rozvodu manželstva. Ak k takejto situácii nedôjde dieťa ostane vo Vašej osobnej starostlivosti počas celého konania a po skončení konania o rozvod ostane v starostlivosti toho rodiča o ktorom rozhodne súd. Bude len na Vás, či aj počas konania o rozvod manželstva umožníte otcovi styk s maloletým alebo nie. Odporúčam však tento styk umožniť. Pokiaľ sa s otcom dieťaťa nedohodnete rozhodne súd a to na podklade jednak odporúčania Úradu práce sociálnych vecí a rodiny, ako aj znalca, ktorý bude pribratý do konania aby zhodnotil, čo bude pre maloletého najlepšie. 

JUDr. Milan Ficek, advokát

online právna poradňa zadarmo


4,9 (2,639)
Všetky recenzie

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:
Podotázka: Zverenie dieťaťa počas rozvodu (Rozvod)

Dobry den prajem, s manzelom sa budeme rozvadzat, este pred podanim navrhu o rozvod som podala navrh o zverenie do osobnej starostlivosti, kde sme sa na tom s manzelom dohodli, kde aj sud nasu dohodu aj schvalil. Chcem sa opytat, ci aj pri rozvode sa bude este raz prejednavat to iste a sud ustanovo nieco ine? Dakujem

Odpoveď: Zverenie dieťaťa počas rozvodu

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 01.11.2016)

Dobrý deň, podľa § 24 zákona o rodine, v rozhodnutí, ktorým sa rozvádza manželstvo rodičov maloletého dieťaťa, súd upraví výkon ich rodičovských práv a povinností k maloletému dieťaťu na čas po rozvode, najmä určí, komu maloleté dieťa zverí do osobnej starostlivosti, kto ho bude zastupovať a spravovať jeho majetok. Súčasne určí, ako má rodič, ktorému nebolo maloleté dieťa zverené do osobnej starostlivosti, prispievať na jeho výživu, alebo schváli dohodu rodičov o výške výživného. Súd teda rozhodne o výkone rodičovských práv a povinnosti aj v časti osobnej starostlivosti o dieťa nanovo. Aj v konaní o rozvode môžete s otcom dieťaťa uzavrieť v tejto otázke totožnú rodičovskú dohodu, ktorú súd môže schváliť s účinnosťou na čas po rozvode manželstva.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Zverenie dieťaťa počas rozvodu (Rozvod)

Dobrý deň p. Ficek,

chcem sa spýtať vo veci rozvodu a zverenia dieťaťa. Manžel od nás odišiel asi pred rokom, máme spolu dcéru, ktorá má rok a tri mesiace súdime sa o dcéru a dva súdy sme už mali.

Prešlo to inému sudcovi a už vyše pol roka je dieťa zverené mne ako matke s predbežným opatrením.

Najbližšie nás čaká rozvod avšak on v návrhu, ktorý podal uvádza samé nezmysly, že som pila, nestarala sa o dieťa a s psychicky labilná.

Všetko sú klamstvá, pretože má chce pripraviť o dcérku. Tá je na mňa veľmi naviazaná a je ešte malinká, avšak robí nemožné, aby mi ju vzal.

Akej matke zoberú dieťa len tak...? Aké musia byť príčiny? Veď moje dieťa je mojím všetkým a mám strach, že dcérku zveria jemu a to žije od narodenia so mnou. ja sa o ňu starám a máme medzi sebou silné puto.

Odpoveď: Zverenie dieťaťa počas rozvodu

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 19.04.2015)

Dobrý deň, z toho čo ste napísali je takmer isté, že dcéra bude zverená Vám. Napísali ste, že manžel odišiel asi pred rokom, to znamená, že už približne rok nie je s dcérou tak ako ste Vy. Súdy pri rozhodovaní o tom, komu zveria dieťa pozerajú aj na to, aký je stav v čase do rozhodovania súdu. Ak je dieťa s Vami a je také malé, ako uvádzate, je to vysoko pravdepodobné, že dieťa bude zverené Vám a to navyše ak je dieťa tak malé a naviazané na Vás. Matke súdy zoberú dieťa vtedy, ak nie je schopná sa o dieťa postatať, môže byť pre dieťa z výchovného hľadiska hrozba. Musí ísť teda o vážne príčiny.


JUDr. Milan Ficek, advokát

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Zverenie dieťaťa počas rozvodu" a chcete pomôcť?Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (2,639)
Všetky recenzie
LEXANA - asistentka

Text zprávy
Moje zprava
Text v prvnim tlacitku