POZOR na PODVODNÝ EMAIL: Dostali ste z akoby našej mailovej adresy "kancelaria@ficek.sk" mail s predmetom "URGENTNÉ, OZNÁMENIE O EMBARGU" s nezmyslami o úveroch a dlhoch? Je to podvodná správa, neklikajte na link a ani prílohu. Problém intenzívne riešime.
Máte
otázku?

Rozdelenie bytového domu ?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Spoluvlastníctvo, Košice

Otázka: Rozdelenie bytového domu ?

Dobrý deň. Je možné bytový dom, pozostávajúci z dvoch samostatných vchodov, kde v každom je 16 bytových jednotiek, rozdeliť na dva nezávislé bytové domy? Chcem, aby mohol každý vchod mať vlastného správcu alebo spoločenstvo a aby bol každý vchod zapísaný v katastri ako "samostatný bytový dom", čím by mohol hospodáriť samostatne. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Rozdelenie bytového domu ?

Dobrý deň, na Vašu otázku odpovedáme nasledovne :

1./ V zmysle ust. zákona o vlastníctve bytov/§ 2/ "bytovým domom  sa na účely tohto zákona rozumie budova, v ktorej je viac ako polovica podlahovej plochy určená na bývanie a má viac ako tri byty a v ktorej byty a nebytové priestory sú za podmienok ustanovených v tomto zákone vo vlastníctve alebo spoluvlastníctve jednotlivých vlastníkov a spoločné časti domu a spoločné zariadenia tohto domu sú súčasne v podielovom spoluvlastníctve vlastníkov bytov a nebytových priestorov." T.j. zákon nerozlišuje bytový dom podľa vchodov.  Poznámka : Pozrite sa na Vaše doklady od byt. domu, či bol postavený na základe jedného stav. povolenia a kolaudačn. rozhodnutia, alebo boli vydané dva .

2./ Podľa cit. zákona § 10  odst. 1 vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome sú povinní  poukazovať preddavky mesačne vopred do fondu prevádzky, údržby a opráv.  Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome vykonávajú úhrady do fondu prevádzky, údržby a opráv podľa veľkosti spoluvlastníckeho podielu; ak je súčasťou bytu balkón, lodžia alebo terasa, pre účely tvorby fondu prevádzky, údržby a opráv domu sa zarátava do veľkosti spoluvlastníckeho podielu 25 % z podlahovej plochy balkóna, lodžie alebo terasy.  Je potrebné vychádzať z textu zmluvy o výkone správy, resp. túto zmeniť v tom smere, aby správca resp. spoločenstvo boli povinné viesť osobitne evidenciu úhrad ako aj čerpanie   fondu pre jednotlivé vchody, aby ste mali  presný prehľad o hospodárení jednotlivých vchodov, ale to je už  "len" vecou softvéru  na spracovanie údajov o jednotlivých vchodoch /§ 8 cit. zákona/, aj keď to pre správcu resp. spoločenstvo môže byť práca naviac.