Reklamácia výrobku

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Trenčín

Otázka: Reklamácia výrobku

Dobrý deň, chcem sa opýtať. Dňa 26.03.2016 som zakúpil práčku v Datarte. Tá sa mi pokazila, a preto som 03.04.2017 nahlásil opravu v autorizovanom servise (podľa krokov, ktoré mi boli povedané v Datarte). Opravár bol u mňa, práčku si prezrel a povedal, že musia objednať náhradné diely. Dodnes mi však nikto nedal vedieť o pokroku, takže som sa obrátil na daný servis s otázkou týkajúcou sa môjho prípadu. Odpovedali mi: "Dobrý deň, Vašu reklamáciu riešime. Diely boli objednané, preverujem, či boli aj odoslané alebo kde nastal problém. Prosím, o trpezlivosť, hneď ako dostanem informácie, budem Vás kontaktovať." Mala by byť náhodou na opravu stanovená nejaká lehota? 30 dní? Práčka momentálne funguje, ale opravár ju vtedy opravil len povrchným spôsobom, aby fungovala. Ako by som mal postupovať ďalej? Ďakujem pekne za Vašu odpoveď. Prajem pekný deň. S pozdravom, Miroslav Hlaváč.

Odpoveď: Reklamácia výrobku

Dobrý deň,

podľa § 18 ods. 4 Zákona o ochrane spotrebiteľa Ak spotrebiteľ uplatní reklamáciu, predávajúci alebo ním poverený zamestnanec alebo určená osoba je povinný poučiť spotrebiteľa o jeho právach podľa všeobecného predpisu;22) na základe rozhodnutia spotrebiteľa, ktoré z týchto práv spotrebiteľ uplatňuje, je povinný určiť spôsob vybavenia reklamácie podľa § 2 písm. m) ihneď, v zložitých prípadoch najneskôr do 3 pracovných dní odo dňa uplatnenia reklamácie, v odôvodnených prípadoch, najmä ak sa vyžaduje zložité technické zhodnotenie stavu výrobku alebo služby, najneskôr do 30 dní odo dňa uplatnenia reklamácie. Po určení spôsobu vybavenia reklamácie sa reklamácia vybaví ihneď, v odôvodnených prípadoch možno reklamáciu vybaviť aj neskôr; vybavenie reklamácie však nesmie trvať dlhšie ako 30 dní odo dňa uplatnenia reklamácie. Po uplynutí lehoty na vybavenie reklamácie má spotrebiteľ právo od zmluvy odstúpiť alebo má právo na výmenu výrobku za nový výrobok.

Ak od uplatnenia reklamácie uplynulo 30 dní, čo vo Vašom prípade uplynulo, máte práva odstúpiť od zmluvy, kedy by Vám museli vrátiť peniaze, alebo právo požadovať výmenu tovaru za nový.