Odstúpenie od kúpnej zmluvy - Reklamácia trvá 5 mesiacov

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Zahraničie

Otázka: Odstúpenie od kúpnej zmluvy - Reklamácia trvá 5 mesiacov

Dobrý deň, v Júni 2016 sme si objednali okná a vchodové dvere u slovenského výrobcu týchto produktov. Po objednávky sme hneď zaplatili zálohu vo výške 70% z celkovej sumy. V Auguste 2016 boli namontované všetky okná okrem vchodových dverí, nakoľko dvere ešte neboli hotové, lebo dodávateľ z Nemecka poslal chybne profily. Takže sa predĺžila doba čakania na dvere a nakoniec boli 4. 10. 2016 dodané a obchodným partnerom výrobcu aj osadené. ( kvôli záruke). Pár dni po montáži, dňa 11. 10. 2016 sme obchodného partnera kontaktovali a reklamovali netesnosť dverí a priestorový odskok na určitom mieste dverí. Faktúra mala byť zaslaná poštou a k tomuto dňu sme ju ešte stále neobdržali, splatnosť bola stanovená do 7 dni od dodania dverí. Obchodný partner prišiel 14. 10. 2016 a zistil, že netesnosť dverí sa nedá odstrániť nastavením, nato poslal písomnú reklamáciu, na základe mojej písomnej žiadosti, priamo na výrobcu. Dňa 27. 10. 2016 sme dostali vyjadrenie od výrobcu, že dvere sú v poriadku, navrhnuté bolo inštalovanie prídavnej štetiny a návšteva servisného technika priamo od výrobcu, ktorý je ale vyťažený a v najbližších dvoch týždňoch nepríde. Prišiel 17. 11. 2016 skúšal dve hodiny dvere dostelovat, preskliť, atď. Ale netesnosť a odskok dverí nevyriešil, a predsa podľa jeho vyjadrenia sú dvere v poriadku a plne funkčné. Tu nás obchodný partner vyzval zostatkovú sumu zaplatiť, inak bude účtovať úroky a vymáhať túto pohľadávku. Žiadala som toto vyjadrenie písomne a obdržali sme ho 11. 12. 2016, tu bolo zaznamenané, že dvere sú v poriadku, závadu odstránil ale zákazník (my) sa "sťažuje na tepelné vlastnosti dverí". Poukázal snahu sa zaoberať aj našou laickou termovíziou. Nato som ja 12. 12. 16 písala obidvom pánom a ešte raz som im celú situáciu popísala a tiež som spomenula, že necháme urobiť odborný znalecký posudok, keď oni tvrdia, že dvere sú v poriadku a netesnosť a odskok bol odstránený, a či oni preberú tieto výdavky. Žiadna reakcia, tak som 20. 12. 2016 písala zase mail a poslala dve videa, kde vidno prefukovanie až tak, že použitá sviečka je sfúknutá. Nato som dostala 8. 1. 2017 vyjadrenie od výrobcu - servisného technika, ktorý tu bol -, že teda tam to prefukovanie vidno, aj keď v malej miere a ešte chce skúsiť prestelovat kovanie v pasívnom krídle. Tento pokus tiež nič nepriniesol, nakoniec bol 16. 02. 2017 u nás dokonca technik priamo od dodávateľa z Nemecka - tento mal podať znalecký posudok. 7. 3. 2017 som sa zase vypytovala, kedy dostaneme vyjadrenie. Tu som dostala len strohú odpoveď, že vyjadrenie dostanem od obchodného partnera, ktorý nám dvere osadil. Tento sa však neozýval. Takže po telefonickom rozhovore so servisným technikom priamo od výrobcu mi na moju x-tu výzvu poslal mail s tým, že dvere sa majú preosadiť, lebo problém je v ráme. Žiadala som potvrdenie, že tým, že sa dvere preosadia, sa problém netesnosti a odskoku isto odstráni. Tu som dostala odpoveď, že preosadenim sa problém odstráni, ( žiadne stanovisko, ktoré by bolo priamo do toho technika z nemecka sme nedostali. ). Ak ale by sa potom predsa vyskytol, tak výrobca navrhne odstúpenie od zmluvy. Nakoľko reklamácia trvá už skoro 5 mesiacov a nie je 100% istota (medzičasom sa cítime ako pokusné králíky ), že dvere budú po preobsadení v poriadku, znie moja otázka : mame možnosť odstúpiť od zmluvy a žiadať vrátenie ceny za dvere a firma nech si dvere zoberie naspäť? Za Vašu radu a odpoveď a tiež trpezlivosť, si celú túto dlhu otázku dočítať - ďakujem vopred. K.

Odpoveď: Odstúpenie od kúpnej zmluvy - Reklamácia trvá 5 mesiacov

Dobrý deň,

podľa slovenského Občianskeho zákonníka, konkrétne podľa § 645 Zhotoviteľ zodpovedá za vady, ktoré má vec zhotovená na zákazku pri prevzatí objednávateľom, ako aj za vady, ktoré sa vyskytnú po prevzatí veci v záručnej dobe. Rovnako zodpovedá za to, že vec má vlastnosti, ktoré si objednávateľ pri zákazke vymienil. Podľa § 648 OZ Ak ide o vadu, ktorú nemožno odstrániť a ktorá bráni tomu, aby sa vec mohla podľa objednávky riadne užívať ako vec bez vady, má objednávateľ právo na zrušenie zmluvy. To isté právo mu prislúcha pri odstrániteľných vadách, ak pre opätovné vyskytnutie sa vady po oprave alebo pre väčší počet vád nemôže vec riadne užívať. Ak ide o neodstrániteľnú vadu, ktorá však nebráni riadnemu užívaniu veci podľa objednávky, má objednávateľ právo na primeranú zľavu.

Podľa slovenského práva, zhotoviteľ zodpovedá za vady zhotovenej veci a ak vadu nemožno odstrániť jej opravou a zároveň táto vada bráni riadnemu užívaniu veci, môžete od zmluvy odstúpiť. Odstúpenie od zmluvy je jednostranný právny úkon, na ktorý nepotrebujete súhlas druhej zmluvnej strany. Záleží však, podľa ktorého práva bola Vaša zmluva o dielo zhotovená. Týmto právny poriadkom sa zmluva bude riadiť.