Rada ohľadom vlastníctva domu


Online právna poradňa
Oblasť práva: Spoluvlastníctvo, Mimo územia SR
Odpovedá: Advokát Bratislava
Odpovedané dňa: 20. 8. 2016

Otázka: Rada ohľadom vlastníctva domu

Dobrý deň, ja píšem v mene svojej kamarátky, ktorá nemá doma internet a potrebuje bezplatne poradiť. Ocitla sa v takej situácii, že jej manžel hovorí o tom, že dom v ktorom bývajú, patrí jemu. Pred asi 45 rokmi si spolu vlastnými silami ako mladí ľudia postavili rodinný dom. Do zápisu ako vlastník nehnuteľnosti sa dal ako majiteľ zapísať iba on, jej manžel. Pretože sa v tej dobe starala o malého syna, ani ju nenapadlo to, že ako vlastník by mala byť aj ona. V súčasnej dobe , keď už zostali v dome bývať sami bez detí, manžel ju z domu vyháňa s tým, že je to jeho dom a jej nič nepatrí, ani polovička. Kamarátka chce dať veci do poriadku a chce byť zapísaná v liste vlastníctva aj ona. Nevie, ako to má zariadiť a kde sa obrátiť. Ďakujem za odpoveď, Iveta 

Odpoveď: Rada ohľadom vlastníctva domu

Dobrý deň,

dôležitý je moment, od ktorého sa dom považuje za vec právnom slova zmysle a tiež to, kedy bolo uzavreté manželstvo. Podľa judikatúry je stavba vecou právnom zmysle vtedy, keď je jednoznačne individualizovaná, a to tak, že je zrejmé dispozičné riešenie aspoň prvého nadzemného podlažia (vrátane priečok, prípadne schodísk). Vtedy sa stavba stáva vecou v právnom slova zmysle a nadobúda sa k nej vlastníctvo. Keďže predmetom BSM môžu byť len veci a BSM vzniká až vznikom manželstva. Ak bola stavba vecou v právnom zmysle už pred vznikom manželstva tak nepatrí do BSM, pokiaľ však bolo dispozičné riešenie prvého nadzemného podlažia zrejmé až po uzavretí manželstva, potom do BSM patrí a všetky ostatné práce boli len zhodnotením už existujúcej veci. Pre to, či patrí, alebo nepatrí vec do BSM skutočnosť na koho meno bolo vydané kolaudačné rozhodnutie, či stavebné povolenie nie je právne významné.

Takýto právny problém je však potrebné podrobne preskúmať, a preto odporúčam obrátiť sa na advokáta, ktorý Vám s problémom pomôže. 

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:JUDr. Milan Ficek, advokát

online právna poradňa zadarmo
V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Položením otázky advokátovi v bezplatnej právnej poradni beriete na vedomie, že Vaša otázka môže zostať nezodpovedaná, najmä, ak nejde o jednoduchú právnu radu alebo v prípade pracovnej zaneprázdnenosti advokáta.

V platenej online právnej poradni advokát odpovie na každú otázku, ak je možné otázku zodpovedať. Po položení otázky Vám oznámime, koľko stojí odpoveď odborníka (advokáta). Odpoveď Vám odošleme v priebehu niekoľkých hodín od úhrady odmeny.Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:

Zoznam otázok a odpovedí

najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk