Otázka: Prídavky na deti, bývanie po rozvode ?
Dobrý deň, prajem. Som rozvedená a so svojím bývalým manželom žijeme v jednej domácnosti. Deti boli zverené do mojej starostlivosti a bývalý manžel mi platí výživné na dve deti, ktoré je 240 eur. Naše deti sú vo veku 13 a 12 rokov. Mojím príjmom je 440 eur s daňovým bonusom. Bývalý manžel sa mi odmieta prispevať na prídavky, ktoré boli súdom nariadené matke. Chce, aby som mu prispievala na polovicu nákladov na bývanie. Ak mu vyhovím, nezostane mi veľa na deti. Chcem sa opýtať, či môžem požiadať o výživné na seba. Ďakujem.
Odpoveď: Prídavky na deti, bývanie po rozvode ?
Dobrý deň, na Vašu otázku odpovedáme nasledovne :
1./ V zmysle ust. § 2 zákona č. 600/2003 Z. z. o prídavku na dieťa oprávnená osoba na uplatnenie nároku na prídavok je a) rodič nezaopatreného dieťaťa, b) rodič, ktorému bolo dieťa zverené do osobnej starostlivosti na základe rozhodnutia súdu, atď. Podľa ust. § 14 oprávnená osoba je povinná preukázať rozhodujúce skutočnosti, ktoré majú vplyv na vznik nároku na prídavok, na trvanie nároku na prídavok a na jeho výplatu, do ôsmich dní platiteľovi písomne oznámiť zmeny v rozhodujúcich skutočnostiach, ktoré majú vplyv na nárok na prídavok a na jeho výplatu, alebo podať o týchto zmenách elektronickými prostriedkami do ôsmich dní oznámenie podpísané zaručeným elektronickým podpisom.
2./ Na základe uvedeného Vám odporúčame obrátiť sa na príslušný ÚP so žiadosťou o vyplácanie prídavku na dieťa Vám na základe rozhodnutia súdu o rozvode, kde bolo ustanovené zverenenie detí do Vašej osobnej starostlivosti.
3./ Nájomné : Najjednoduchším riešením je písomná dohoda na primeranej čiastke na úhradu nájomného a náhrad spojených s užívaním bytu, ktoré uhradzujte priamo na účet. K tejto problematike pán JUDr. Ficek má množstvo otázok a odpovedí /napr. : https://ficek.sk/pravna-poradna/platenie-najomneho-po-rozvode-214. Pokiaľ sa a jedná o úhradu za predchádzajúce obdobie, tu odporúčame urobiť písomné započítanie v zmysle ust. § 580 Obč. zákonníka : Ak veriteľ a dlžník majú vzájomné pohľadávky, ktorých plnenie je rovnakého druhu, zaniknú započítaním, pokiaľ sa vzájomne kryjú, ak niektorý z účastníkov urobí voči druhému prejav smerujúci k započítaniu. Zánik nastane okamihom, keď sa stretli pohľadávky spôsobilé na započítanie.
4./ Podľa § 74 zákona o rodine rozvedený manžel, ktorý nie je schopný sám sa živiť, môže žiadať od bývalého manžela, aby mu prispieval na primeranú výživu podľa svojich schopností, možností a majetkových pomerov.
Vanesa Šebová
24. novembra
Veľmi mi pomohla advokátska kancelária pána advokáta JUDr. Milana Ficeka, ocitla som sa naozaj vo veľmi zložitej situácii s pani majiteľkou v byte, ktorý som si prenajímala a..
recenzie
Ďakujem veľmi pekne za radu. Bodaj by bolo viac takých ľudí ako Vy, ktorým ešte záleží na ostatných. Nech sa Vám darí.
recenzie
Ďakujem veľmi pekne za radu veľmi mi to pomohlo, viem čo môžem podniknúť a byť si pri tom istý, že robím správne. Ešte raz ďakujem a určite odporúčam
recenzie
Dana Medzihradská
21. septembra
Vyjadrujem veľkú spokojnosť. Je to advokátska kancelária na vysokej úrovni. Nesmierne si vážim ľudský prístup JUDr. Ficeka..
recenzie
Andrea Kazimirova
9. apríla
Som velmi spokojna s rychlou odpovedou! Odporucam vsetkym ci uz platenu, alebo neplatenu sluzbu ( Vyuzila som obidve)
recenzie
Petra Babejová
3. septembra
Som veľmi spokojná s prístupom pána Judr. Ficeka a rýchlej odpovede na moju otázku. Vrelo odporúčam každému..
recenzie
Ondrej Kubica
11. februára
Ochotný a profesionálny prístup. Doporučujem!
recenzie
Som Vám veľmi vďačný za radu. Maximálna spokojnosť. Veľmi ochotný prístup, ktorý sa len tak nevidí.
recenzie