Dobrý deň,
otázka obsahuje niekoľko právnych problémov :
1./ V otázke uvádzate, že ste sa rozviedli, nepíšete však dátum rozvodu a či vo veci bolo vyporiadané bezpodiel. spoluvlastníctvo manželov.
Z ust. § 149 ods. 4 Obč. zákonníka vyplýva :
"Ak do troch rokov od zániku bezpodielového spoluvlastníctva manželov nedošlo k jeho vyporiadaniu dohodou alebo ak bezpodielové spoluvlastníctvo manželov nebolo na návrh podaný do troch rokov od jeho zániku vyporiadané rozhodnutím súdu, platí, pokiaľ ide o hnuteľné veci, že sa manželia vyporiadali podľa stavu, v akom každý z nich veci z bezpodielového spoluvlastníctva pre potrebu svoju, svojej rodiny a domácnosti výlučne ako vlastník užíva. O ostatných hnuteľných veciach a o nehnuteľných veciach platí, že sú v podielovom spoluvlastníctve a že podiely oboch spoluvlastníkov sú rovnaké. To isté platí primerane o ostatných majetkových právach, ktoré sú pre manželov spoločné."
Ak ste sa doposiaľ nedohodli na vyporiadaní BSM, príapdne nebol podaný návrh na súd o vyporiadanie BSM a od rozvodu uplynula doba 3 rokov, potom platí ohľadom nehnuteľnosti, že táto je v podielovom spoluvlastníctve oboch manželov za predpokladu, že dom patril do BSM.
2./ Z otázky vyplýva, že dom obývate spoločne, z toho 3 ľudia pracujúci.
Aj keď zákon vyslovene nerieši uvedené situácie, treba vychádzať z ust. § 115 Obč. zákonníka, podľa ktorého "domácnosť tvoria fyzické osoby, ktoré spolu trvale žijú a spoločne uhradzujú náklady na svoje potreby."
Tu sa dostávame k odpovedi na otázku, či syn je povinný prispievať na úhradu nákladov spojených s užívaním nehnuteľnosti.
Odpoveď je tá, že ak sa nedohodnete na primeraných príspevkoch zo strany jednotlivých užívateľov RD ak syn je v prac. pomere, môžete ho odhlásiť z trvalého pobytu, čo by ho malo primäť k tomu, aby sa na nákladoch spojených s užívaním nehnuteľnosti podieľal v primeranom rozsahu /napr. podľa počtu pracujúcich osôb v RD). Krajným riešením je to, aby ste ho požiadali, aby sa z RD vysťahoval, prípadne aj túto otázku riešili súdnou cestou, čo už je ale krajné riešenie situácie.
Otázkou je kto je zmluvnom vzťahu s dodávateľmi jednotlivých médií (voda, elektrina, plyn), keďže prípadný nedoplatok bude vymáhať dodávateľ médií od zmluvného partnera. Dodávateľa médií nezaujíma to, že ste sa rozviedli.
Preto najlepšia v tomto smere by bola písomná dohoda všetkých užívateľov RD.
Pokiaľ ide o splátky hypotéky po rozvode, ak ste po rozvode uhradzovali splátky hypotéky v celosti aj po rozvode, tak máte právo od exmanžela žiadať vrátiť 1/2 týchto splátok (a to od právoplatnosti rozsudku o rozvode).
Odporúčame kontaktovať advokáta.