Prenájom - zničený byt

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Bratislava

Otázka: Prenájom - zničený byt

Dobrý deň. Chcela by som poprosiť o radu týkajúcu sa ďalšieho postupu. Dňa 15.01.2017 som uzavrela zmluvu o nájme s nájomníkom. Ten mi 01.04.2017 oznámil, že dňa 08.04.2017 odovzdá byt, keďže u mňa plánuje ukončiť nájom. V ten istý deň mal tiež splatiť dlžnú sumu nájmu vo výške 500 €. Avšak dňa 08.04.2017 o 4:45 mi poslal správu, v ktorej uviedol, že sa vysťahoval, kľúče uložil do schránky a žiadne peniaze mi nevyplatí. Následne sme ani nepodpísali dohodu o ukončení nájmu. V ten istý deň som skontrolovala byt a objavila som poškodené steny, zničené jedálenské stoličky a mnoho ďalších škôd. Keď som ho kontaktovala telefonicky, ohradil sa tým, že byt je v takom stave, v akom ho prebral, a potom telefonát ukončil. Odvtedy sa mi nedarí s ním spojiť. Ako by som mala postupovať ďalej? Môžem podať žalobu? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Prenájom - zničený byt

Dobrý deň, pokiaľ nájomník opustil byt bez ukončenia nájomnej zmluvy, neznamená to, že nemá povinnosť platiť nájomné. Teraz máte dve možnosti, ako vymáhať dlžnú sumu. Dlžná suma v tomto prípade pozostáva z nezaplateného nájomného a spôsobenej škody na majetku.

Výška nezaplateného nájomného sa určí pomerne jednoducho, bude sa určovať podľa zmluvy o nájme, ktorú ste s ním uzatvorili.

Výška škody sa však určuje komplikovanejšie, pretože škodca je povinný nahradiť skutočnú škodu. Pokiaľ zničil stoličky a Vy by ste chceli od neho náhradu, potom by ste museli preukázať v akom rozsahu škodu spôsobil a tiež, že stoličky poškodil práve on. Pri náhrade škody je často veľmi ťažké preukázať zavinenie a môže sa stať, že súd Vám náhradu škody neprizná z dôvodu neunesenia dôkazného bremena. Preto je jednoduchšie riešiť to formou nájmu, pokiaľ neukončil nájom v súlade so zmluvou. Môžete mu teda zaslať písomnú výpoveď s výpovednou lehotou a po uplynutí výpovednej lehoty budete od neho požadovať nájomné aj za obdobie výpovednej lehoty. Toto nájomné pokryje náklady na spôsobenú škodu. Je to jednoduchšie riešenie ako získať od dlžníka náhradu škody.