Predaj prenajatého bytu

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Trnava

Otázka: Predaj prenajatého bytu

Dobrý deň, spolu s ďalšími osobami bývam v prenajatom byte so zmluvou na dobu určitú do konca júna. Dnes (15. 3. 2017) nám majiteľka bytu oznámila, že byt predala a musíme sa do piatich dní vysťahovať. Neviem, aké kroky mám podniknúť na svoju ochranu. Sťahovanie považujem za časovo aj finančne náročné a momentálne naň nemám priestor. Okrem toho nemám kam ísť a do iného bytu od tej istej majiteľky sa presťahovať nechcem. V našej zmluve je presne uvedená adresa, na ktorú sa nájomná zmluva vzťahuje. Majiteľka bytu svoj príjem z prenájmu nehnuteľnosti neuvádza v daňovom priznaní – nájomné poberá v hotovosti a nepriznáva ho. Vlastní viacero nehnuteľností na prenájom. Za odpoveď vopred ďakujem.

Odpoveď: Predaj prenajatého bytu

Dobrý deň. Zmenu v osobe vlastníka prenajatej veci upravuje priamo zákon, a to v ustanovení § 608 ods. 2 Občianskeho zákonníka, podľa ktorého „Ak dôjde k zmene vlastníctva k prenajatej veci, vstupuje nadobúdateľ do právneho postavenia prenajímateľa a nájomca je oprávnený zbaviť sa svojich záväzkov voči prvšiemu vlastníkovi, len čo mu bola zmena oznámená alebo nadobúdateľom preukázaná.“
Zákon tiež výslovne upravuje, že samotná zmena v osobe prenajatej nehnuteľnosti (pričom na byty sa vzťahuje právny režim nehnuteľností), nie je z pohľadu prenajímateľa dôvodom na ukončenie nájomného vzťahu. Podľa ustanovenia § 680 ods. 3 Občianskeho zákonníka totiž platí, že „ak dôjde ku zmene vlastníctva k nehnuteľnej veci, môže z tohto dôvodu vypovedať nájomnú zmluvu iba nájomca, a to aj vtedy, ak bola zmluva uzavretá na dobu určitú; výpoveď však musí podať v najbližšom výpovednom období, pokiaľ je zákonom alebo dohodou ustanovené. Pri zmene vlastníctva k hnuteľnej veci môže zmluvu vypovedať aj nadobúdateľ.“
Požiadavku Vašej (bývalej) prenajímateľky na to, aby ste sa z dôvodu zmeny v osobe vlastníka prenajatej veci odsťahovali do 5 dní nepovažujem za zákonnú. Argumentovať môžete vyššie citovanými zákonným ustanoveniami.