Nechce nám vrátiť kauciu? Čo robiť?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Bratislava

Otázka: Nechce nám vrátiť kauciu? Čo robiť?

Dobrý deň, v októbri 2015 sme s priateľom ukončili podnájom u pani XY. Pred nastahovaním sme zaplatili jednorazovú kauciu. Bývali sme u nej tri roky. Približne 10 dní pred naším vystahovaním nám písomne (cez SMS) oznámila, že máme byt aj vymaľovať. Táto podmienka však nebola uvedená v nájomnej zmluve, preto sme byt nevymaľovali. Napriek tomu sme byt odovzdali v takom stave, ako sme ho aj prebrali. Teraz, približne pol roka po vystahovaní, žiadame od majiteľky vrátenie našej kaucie, ale ona sa vyhovára, že sme byt nevymalovali, a tak, citujem: "Kaucia bola použitá na vymalovanie". Jedná sa o sumu 380 €, čo pre nás oboch nie je malá čiastka. Myslím si, že nás jednoducho okradla o kauciu. Ako máme postupovať? Vopred ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Nechce nám vrátiť kauciu? Čo robiť?

Dobrý deň, správne ste uviedli vo svojej otázke skutočnosť, že predmet nájmu sa má po ukončení nájomného vzťahu odovzdať prenajímateľovi v takom stave v akom ste ho od neho prebrali, dokonca s prihliadnutím na bežné opotrebenie. Pokyn prenajímateľa, že máte pred odchodom vymaľovať byt nemá žiadnu oporu v zákone a predpokladám, že ani v nájomnej zmluve. Po trojročnom trvaní nájomného vzťahu považujem takéto konanie prenajímateľa za nekorektné a samozrejme protiprávne. Kauciu (depozit) Vám mal v zmysle nájomnej zmluvy vrátiť v dohodnutej lehote po ukončení nájomného vzťahu. Vo Vašej veci je možné postupovať dvoma spôsobmi. 1/ je možné ju vyzvať mimosúdnou výzvou na vrátenie kaucie. V rámci tejto mimosúdnej výzvy by bola upozornená na možnosť súdneho vymáhania Vašej pohľadávky a zvýšené finančné výdavky týkajúce sa súdneho konania. Rovnako by bola upozornená na to, že jej konanie je protiprávne. 2/ druhou možnosťou je súdne vymáhanie pohľadávky. Pre účely posúdenia Vášho právneho nároku by bolo potrebné vidieť nájomnú zmluvu. V prípade, že máte záujem o poskytnutie právnej pomoci vo Vašej veci, môžete nás kontaktovať prostredníctvom e-mailu na adresu uvedenú na našej stránke.