Zmluva o nájme a preplatok

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Košice

Otázka: Zmluva o nájme a preplatok

Dobrý deň, chcem požiadať o radu týkajúcu sa prenájmu bytu. Som nájomcom bytu v východe Slovenska, mám zmluvu o prenájme a ide mi o ročne preplatky, ktoré sú v zmluve ukotvené. Došiel nám cez majiteľa bytu doklad o preplatkoch nedoplatkoch za užívanie bytu, v zmluve je ukotvené, že za služby spojené z užívaním bytu platí podľa našej zmluvy 160 € majiteľ správcovi byt. domu, 240 € má do vrecka čiže každý mesiac mu platíme 400 € za byt. Partnerka pri stretnutí s ním žiadala o vyúčtovanie, ktoré predložil no nesedia naše zálohové platby tých 160 € z jeho mimo našeho vedomia tvrdí, že on platí 226 € správcovi byt. domu za všetky služby s tým, že má väčšie zálohové platby, ktoré platí každý mesiac. Chcem vedieť, či je možné mať dve rôzne zmluvy o platbách za užívanie bytu a, ktorá zmluva je skutočne platná ta naša alebo ta jeho, keďže na našej sú nižšie výdavky za energie ako na jeho čo je zavádzajúce sa z toho vymotať tvrdí, že jemu od začiatku prenájmu tejto nehnuteľnosti bpmk vyrúbal 226 € mesačne a sú nahlásený 4 ľudia od začiatku, ktoré majiteľ nezmenil doposiaľ. Preto nechápem, že nám nechce zaplatiť preplatok 1094 € tvrdením, že nie naša zmluva, či výdavky za užívanie bytu sú platné, ale jeho zmluva, nie našich 160 € je výdavok, ale 226 €  reálne výdavky, ktoré on platí mesačne správcovi byt. domu čiže nás na začiatku pred rokom a pol neinformoval, že na našej zmluve niesu uvedené reálne platby za užívanie bytu, aj keď berie za prenájom mesačne 400 e. Vopred ďakujem za nejakú radu vysvetlenie čo robiť majiteľ nám no skôr mojej polovičke tvrdí, že sme v mínuse, že nemáme preplatok atď. Reálne hnevajú ma takýto špekulanti, ktorý nás okrádajú, neuživam byt naplno, pivnica bola sľúbená nie je k dispozícii, byt aj po zaplatení nájmu 400 e a depozit 400 e (800 e) nebol na začiatku reálne obývateľný, záchod sa upchával, umývadlo v kuchynke neodtekalo a prípojka na práčku nebola žiadna, keďže som si prenajal holobyt musel som si zriadiť opravu sám, aby som počas decembra 2017 mohol nejak fungovať na Vianoce. Ďakujem pekne za nejakú informáciu ako postupovať a riešiť tento problém nezákonného sa obohacovania sa na nás. Pekný deň a ďakujem za akúkoľvek odpoveď.

Odpoveď: Zmluva o nájme a preplatok

Dobrý deň,
na Vašu otázku uvádzame nasledovnú odpoveď :

I./ V otázke uvádzate, že bola uzatvorená zmluva o nájme. Túto je možné uzatvoriť podľa ust. Občianskeho zákonníka ("OZ"), ako aj podľa zákona o krátkodobom nájme bytu.

Z ust. § 686 Obč. zákonníka vyplýva :
"Nájomná zmluva musí obsahovať označenie predmetu a rozsahu užívania, výšku nájomného a výšku úhrady za plnenia spojené s užívaním bytu alebo spôsob ich výpočtu. Mala by tiež obsahovať aj opis príslušenstva a opis stavu bytu. Ak sa nájomná zmluva neuzavrela písomne, vyhotoví sa o jej obsahu zápisnica."

Z ust. § 3 zákona o krátkodobom nájme bytu vyplýva :

"Krátkodobý nájom bytu vzniká uzavretím nájomnej zmluvy, ktorou prenajímateľ prenecháva nájomcovi za nájomné byt alebo jeho časť do užívania, a to na dobu určitú, najdlhšie na dva roky. Krátkodobý nájom bytu možno na základe dohody zmluvných strán za rovnakých podmienok predĺžiť najviac na ďalšie dva roky, a to dvakrát.
Nájomná zmluva musí mať písomnú formu a zmluvné strany si navzájom poskytnú najmenej jedno jej vyhotovenie."

Nájomná zmluva musí okrem iných obsahovať identifikáciu zmluvných strán, označenie predmetu nájmu a rozsah užívania predmetu nájmu,
určenie alebo spôsob určenia výšky nájomného a výšky úhrad za plnenia poskytované s užívaním bytu a jeho príslušenstva,
opis stavu bytu, opis príslušenstva a vybavenia bytu, ako aj opis závad bytu, jeho príslušenstva a vybavenia, ktoré sú prenajímateľovi známe v čase uzavretia nájomnej zmluvy, určenie doby nájmu, vyhlásenie nájomcu, že si je vedomý skutočnosti, že nájomná zmluva sa uzaviera podľa tohto zákona. Zo zákona platí, že prenajímateľ je povinný preukázať nájomcovi splnenie registračnej povinnosti na príslušnom daňovom úrade.

Poznamenávame tiež, že podľa § 10 zákona o vlastníctve bytov "vlastník bytu je povinný oznámiť bez zbytočného odkladu správcovi alebo spoločenstvu zmeny v počte osôb, ktoré užívajú byt súvisle minimálne počas dvoch mesiacov." Počet užívateľov bytu má vplyv na výšku niektorých platieb /spravidla upratovanie, poplatky za výťah.

Z ust. § 4  cit. zákona o krátkodobom nájme bytu vyplýva, že "zmluvné strany si dohodnú aj výšku platieb, rozsah, spôsob výpočtu úhrady za plnenia poskytované s užívaním bytu a príslušenstva, spôsob ich platenia, ako aj prípady, v ktorých je prenajímateľ oprávnený jednostranne zmeniť výšku nájomného a úhrad za plnenia poskytované s užívaním bytu a jeho príslušenstva.

II./ Z uvedených zák. ustanovení či už OZ alebo zákona o krátkodobom nájme bytu vyplýva, že zákonodarca stanovuje, že v zmluve sa má určiť osobitne nájomné a osobitne výška úhrad za plnenia poskytované s užívaním bytu alebo spôsob ich výpočtu, teda celková platba má byť rozdelená na tzv. čisté nájomné a ostatné úhrady, ktoré ako nájomca platíte.
Nevieme ako máte dojednanú zmluvu a hlavne to či pri prevzatí bytu ste urobili odpočet jednotlivých médií  (voda, elektrina, plyn, radiátory).
Sme názoru, že nie je podstatné, to či zmluva rieši alebo nerieši nedoplatky a nerieši preplatky, nakoľko v prípade preplatkov jednotlivých položiek spojených s užívaním bytu, ak si tieto v celosti ponechá prenajímateľ, ide na jeho strane o bezdôvodné obohatenie v zmysle ust. § 451 OZ.  Prenajímateľ  vo Vašom prípade nemá nárok na celý preplatok, nakoľko časť roku ste byt užívali Vy, teda z otázky vyplýva, že byt ste mali v prenájme nie celý rok 2017, za ktorý vznikol preplatok. Otázkou je len výška preplatku vo Váš prospech podľa odpočtu médií pri prevzatí bytu a odpočtu médií k 31.12.2017.

IV./ Odporúčanie
1./ Pýtate sa v otázke, či je možné, aby vo veci jedného bytu boli dve zmluvy. Poznamenávame, že sa nejedná o dve zmluvy : Vlastník bytu má zálohový predpis obsahujúci všetky platby za byt, ktoré hradí správcovi bytového domu; Vy vo Vašej zmluve máte mať dohodnuté nájomné a osobitne určenú výšku úhrad za plnenia poskytované s užívaním bytu.

2./ Pokiaľ Vaša zmluva neobsahuje zákonné náležitosti podľa OZ alebo zákona o krátkodobom nájme bytu, je neplatná/viď vyššie bod I./ "§ 39 OZ : Neplatný je právny úkon, ktorý svojím obsahom alebo účelom odporuje zákonu alebo ho obchádza alebo sa prieči dobrým mravom."/

3./ Riešením je prekontrolovať Vašu zmluvu, uplatniť jej neplatnosť a vyporiadať všetky doterajšie platby s prenajímateľom. Podľa záujmu na riešení ďalšieho nájmu spísať následne novú zmluvu o nájme, aby bolo zrejmé, jasné a nepochybné, čo tvorí čisté nájomné a úhrady za plnenia poskytované s užívaním bytu alebo spôsob ich výpočtu.

4./ Sme názoru, že prenajímateľ by mal znášať poplatok za výkon správy, poistenie bytového domu a fond opráv, energiu spol. pšriestorov, upratovanie, poplatky za výťah, nakoľko tieto platby tvoria základ čistého nájomného, ktoré hradíte prenajímateľovi, a teda tieto platby nepatria do základu pre výpočet terajšej sumy 160 €.
Sme názoru, že časť preplatku patrí Vám, treba vychádzať z odpočtu médií pri odovzdaní bytu Vám so stavom k 31.12.2017.
Ak ste nájomné odovzdávali bez dokladu, bude ťažké preukázať uhradenie peňazí, ale zrejme ste s takouto formou úhrady súhlasili.  Odporúčame platby vykonávať na účet prenajímateľa resp. pošt. poukážkou.

5./ Navrhujeme Vám kontaktovať advokáta za účelom posúdenia Vašej zmluvy a zvolenie najlepšieho postupu vyporiadania platieb a preplatku.

©