Aký trest hrozí za trestný čin obmedzovania osobnej slobody a nebezpečného vyhrážania?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Prešov

Otázka: Aký trest hrozí za trestný čin obmedzovania osobnej slobody a nebezpečného vyhrážania?

Dobrý deň prajem. Mám známeho, ktorý je vo väzbe a je stíhaný za prečin porušovania slobody domova a súčasne za prečin nebezpečného vyhrážania sa. Aký trest mu môže sudca vymieriť? V minulosti už bol za tieto činy odsúdený, avšak s istým rozdielom. Ďakujem Vám pekne za odpoveď.

Odpoveď: Aký trest hrozí za trestný čin obmedzovania osobnej slobody a nebezpečného vyhrážania?

Dobrý deň, za spáchanie trestného činu Obmedzovania osobnej slobody podľa § 183 Trestného zákona (TZ) v základnej skutkovej podstate možno uložiť trest odňatia slobody na šesť mesiacov až tri roky. V prípade trestného činu  Nebezpečného vyhrážania podľa § 360 TZ možno páchateľovi uložiť trest odňatia slobody až na jeden rok. Ak konanie Vášho známeho bolo spojené s ďalšími závažnejšími okolnosťami, uvedená trestná sadzba sa zvyšuje. Pri určovaní druhu trestu a jeho výmery súd prihliadne najmä na spôsob spáchania činu a jeho následok, zavinenie, pohnútku, priťažujúce okolnosti, poľahčujúce okolnosti a na osobu páchateľa, jeho pomery a možnosť jeho nápravy. Súd prihliada na pomer a mieru závažnosti poľahčujúcich okolností a priťažujúcich okolností, v dôsledku čoho sa môže znižovať alebo zvyšovať hranica trestnej sadzby. Pre správne zodpovedanie Vašej otázky je nevyhnutné oboznámiť sa so všetkými skutkovými okolnosťami konania Vášho známeho, ktoré možno trestnoprávne postihnúť, nakoľko na určenie druhu trestu a jeho možnej výmery, vplývajú mnohé ďalšie skutočnosti. Len potom bude možné skutok resp. skutky správne právne kvalifikovať a podriadiť pod správne ustanovenia TZ upravujúce tresty pre páchateľov trestných činov.