Som povinná nahradiť škodu v prenajatom byte?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Prešov

Otázka: Som povinná nahradiť škodu v prenajatom byte?

Dobrý deň, momentálne žijem v prenajatom byte, za ktorý platím sumu 250 eur mesačne. Navyše som uhradila aj depozit vo výške 250 eur. V mesiaci august sa v dôsledku udalostí, za ktoré nenesiem zodpovednosť, vytopil byt. Pri tejto udalosti boli zničené plávajúca podlaha a kuchynská linka. Tieto škody boli uhradené z mojich prostriedkov. Dokonca som nákupila aj nový gauč, po ktorom prenajímateľ tiež požadoval úhradu, takže som mu túto sumu uhradila. Moja nájomná zmluva končí na konci tohto roka. Napriek tomu, že som už uhradila nájom, mám byt opustiť do 20. dňa. Rada by som sa opýtala, či som bola povinná uhradiť všetky škody spôsobené vytopením bytu a či mám nárok na vrátenie depozitu. Ďakujem.

Odpoveď: Som povinná nahradiť škodu v prenajatom byte?

Dobrý deň, nakoľko nepoznám obsah nájomnej zmluvy, pri odpovedi vychádzam zo znenia príslušných ustanovení zákona. Podľa § 693 Občianskeho zákonníka (OZ), nájomca je povinný odstrániť závady a poškodenia, ktoré spôsobil v dome sám alebo tí, ktorí s ním bývajú. Uvedená povinnosť je vyjadrením všeobecnej zásady, ktorú obsahuje § 670 OZ a to, že nájomca je povinný starať sa o to, aby na veci nevznikla škoda. Pokiaľ ste teda škodu na byte, resp. na jeho zariadení, nezavinili, neboli ste povinná ju nahradiť. Depozit - peňažná zábezpeka slúži na zabezpečenie prípadných pohľadávok prenajímateľa voči nájomcovi z dôvodu neplatenia nájomného alebo úhrad za plnenia poskytované s užívaním bytu a príslušenstva, z dôvodu spôsobenej škody na byte alebo jeho zariadení alebo v súvislosti s inými pohľadávkami súvisiacimi s užívaním bytu. Spravidla platí, že nevyčerpanú časť tejto zábezpeky, prenajímateľ vráti nájomcovi po skončení nájomného vzťahu.