POZOR na PODVODNÝ EMAIL: Dostali ste z akoby našej mailovej adresy "kancelaria@ficek.sk" mail s predmetom "URGENTNÉ, OZNÁMENIE O EMBARGU" s nezmyslami o úveroch a dlhoch? Je to podvodná správa, neklikajte na link a ani prílohu. Problém intenzívne riešime.
Máte
otázku?

Prenájom a nevrátenie časti depozitu

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Bratislava

Otázka: Prenájom a nevrátenie časti depozitu

Dobrý deň. Podobne otázky som tu už našiel ale nesedí to presne na môj prípad. Od septembra 2016 som býval v podnájme (s priateľkou). V novembri 2016 som podal písomnú výpoveď s 2 mesačnou lehotou (takto to bolo zadefinované v zmluve) a hoci sme mali všetko zaplatené do 31. Januára 2017 tak byt sme vypratali a kľúče sme odovzdali osobné majiteľovi okolo 20. Januára (v dobrej viere nech si za ten čas niekoho nájde, keďže nebol rad, že zase musí niekoho hľadať). Tu nastal problém s vrátením depozitu vo výške 550 EUR. Hoci som dopredu majiteľa upozorňoval cez SMS na to, aby nám pri odovzdaní bytu vrátil depozit (mal som jednoducho zlý pocit - viď ďalej), tak na SMS nereagoval a pri odovzdaní kľúčov povedal, že peniaze nemá, a že nám ich pošle na účet. Peniaze síce poslal (až po telefonickou urgovaní) ale o 100 EUR menej a do poznámky napísal "vrátenie depozitu mínus poplatok za upratanie bytu". Zostal som v šoku. Osobné nám nič nepovedal, keď bral kľúče priamo v byte. Do telefónu mi nič nepovedal. Zrazu len správa v internet bankingu. Situácia je taká, že byt v rovnakom stave, ako keď sme tam prišli bývať a majiteľ sa cítil urazený a potreboval ukázať, kto je tu pán, pretože očakával, že tam budeme bývať dlhšie (pretože už pri výpovedi, ktorú som mu dal mal také reči, že on musel zaplatiť realitke deposit a čakal, že tam budeme aspoň rok - čo som len tam mimochodom platil aj ja). Sú nejaké možnosti čo v tomto prípade robiť alebo "iba 100 EUR sa neoplatí zaoberať"? Mám len zmluvu a nájme a výpoveď zmluvy. Majiteľ chcel všetky peniaze na ruku, aby nemusel platiť daň z prenájmu (to nám na rovinu povedal). Žiadne preberacie protokoly sme neriešili. Ak by som niečo podnikol nemôže sa to otočiť proti mne? Ja nemám žiadny priamy dôkaz, že som mu platil. Mám len výpisy z účtu kde je vidieť, že som z bankomatu vyberal väčšiu hotovosť. To čo mám je zmluva o nájme (kde je depozit vo výške 550 uvedený), výpoveď zmluvy a správa od majiteľa v internet bankingu. Nejde mi ani tak o tie peniaze ako o princíp, že takto by sa nemal majiteľ nehnuteľnosti správať! Ďakujem za prípadnú reakciu.

Odpoveď: Prenájom a nevrátenie časti depozitu

Dobrý deň, pokiaľ nemáte dôkazy o tom, že ste mu platili nájomné, potom sa vystavujete riziku, že bude od Vás toto nájomné vymáhať.

Nevzdávajte sa však týchto 100 eur, naznačte mu, že pokiaľ Vám nedoplatí túto sumu, budete riešiť túto situáciu všetkými možnými spôsobmi. Mal by z toho pochopiť, že môžete podať aj podnet na daňový úrad. Okrem dane z  príjmu mal platiť aj zdravotné odvody (za tento príjem z prenájmu). Nevyhrážajte sa mu priamo, pretože to môže byt považované za trestný čin.

Ak to nezaplatí dobrovoľne ani po výzve, odporúčam to skôr neriešiť.