Máte
otázku?

Vrátenie depozitu z realitky


Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Bratislava

Otázka: Vrátenie depozitu z realitky

Dobrý deň, mám otázku ohľadne vrátenia depozitu z realitky. Zaplatil som za byt depozit vo výške 2 000 eur. Maklér nám povedal, že ak nám nevyjde hypotéka, bude nám vrátená celá suma. Hypotéka nám nevyšla a nedostali sme späť ani províziu. Dokonca sme boli ochotní im nechať polovicu za úsilie, zisk atď. Poradte mi, prosím, ako je to s vrátením depozitu z realitky. Ďakujem.

Odpoveď: Vrátenie depozitu z realitky

Dobrý deň, vo Vašom prípade vrátenia depozitu z realitky je potrebné skontrolovať zmluvu, ktorú ste uzatvárali (najčastejšie pomenovaná ako "zmluva o rezervácii"). Pokiaľ zmluva obsahuje to, čo Vám povedal realitný maklér, t.j. že ak by ste náhodou nedostali hypotéku, potom Vám vrátia vložený depozit, potom nebude problém uvedenú sumu vymôcť. 

Pokiaľ však v uvedenej zmluve takéto ustanovenie chýba a Vy nemáte ani žiadneho svedka, ktorý by vedel túto skutočnosť potvrdiť, je potrebné násť iný spôsob, ako získať späť vložené peniaze. V tomto prípade je však potrebné konať čo najskôr, pretože čas hrá vo Váš neprospech a vrátenie depozitu z realitky nemusí byť úspešné. Niekedy je možné nájsť dôvody, pre ktoré Vám bude musieť realitka vrátiť vložený depozit.

 

Každopádne vždy odporúčam pred podpisom akéjkoľvek zmluvy týkajúcej sa kúpy nehnuteľnosti, nechať si zmluvu pozrieť advokátom, ktorý má skúsenosti so zmluvami, predajmi nehnuteľností. Už kontrola rezervačnej zmluvy Vám môže ušetriť veľké množstvo peňazí. Problém, ktorý sa stal Vám by advokát ošetril ako jeden z prvých. 

 

 

 

Trápi vás "Vrátenie depozitu z realitky" a chcete pomôcť?

V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál4,9 (4 969)
Všetky recenzie

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:Podotázka: Vrátenie depozitu z realitky (Občianske právo)

Dobrý deň, existuje nejaká inštitúcia, kde môžem podať sťažnosť na činnosť realitnej kancelárie? Respektíve, existuje nejaká právna pomoc, na ktorú sa môžem obrátiť, ak nemám dostatok peňazí na advokáta? Predovšetkým ide o zálohu za byt, ktorú mi pripravila realitná kancelária. Majiteľ od kúpy odstúpil a chcel mi vrátiť zálohu, avšak realitná kancelária si polovicu zálohy nechala s argumentom, že aj oni potrebujú z niečoho žiť. Veľmi pekne ďakujem.

Odpoveď: Vrátenie depozitu z realitky

(odpoveď odoslaná: 12.10.2022)

Dobrý deň,
nepoznáme znenie vašej zmluvy s realitnou kanceláriou, ale možnosťou na vašej strane je podať sťažnosť na realitnú kanceláriu na Národnú asociáciu realitných kancelárií. Je to však iba záujmové združenie členov uvedenej asociácie, ktorá samotný spor s realitnou kanceláriou nevyrieši a vašou sťažnosťou sa ani nemusí zaoberať, lebo to nie je v jej kompetencii. Samotná zmluva s realitnou kanceláriou má obsahovať náležitosti a poučenia aj v  zmysle ustanoví zákona o ochrane spotrebiteľa, v zmysle ktorých vás mala RK poučiť o právach a povinnostiach v tomto právnom vzťahu, pričom na strane RK ide o cca 20 povinností zo strany RK /vy vystupujete v právnom vzťahu ako spotrebiteľ/. Zmluva nesmie obsahovať neprijateľné zmluvné podmienky v zmysle ust. § 53 a nasl. Obč. zákonníka. V otázke uvádzate, že vlastník bytu, ktorý chcel byt predať, od zmluvy odstúpil a vami uhradenú zálohu si RK ponechala v podiele 50% k celku, teda nevrátili zálohu, ktorú ste za byt zaplatili.  Uvádzame, že keďže vy ste žiadnu zmluvu neporušili, RK nemala oprávnenie vám nevrátiť uhradenú zálohu, lebo vy ste žiadnu povinnosť neporušili. Odporúčam RK napísať doporučenú výzvu k vráteniu zostatku neuhradenej zálohy vo vami určenej lehote s tým, že ak k úhrade nedôjde, vec postúpite na súd cestou advokáta a podáte sťažnosť na RK na Slovenskej obchodnej inšpekcii /sťažnosť treba podať podľa sídla realitnej kancelárie/. Ak by napriek vyššie uvedenému zdôvodneniu neoprávnenosti konania RK ako uvádzame vyššie nedošlo k úhrade, kontaktujte našu advokátsku kanceláriu, aby sme vám pomohli. Možnosťou na vašej strane je aj upozorniť komerčné média na uvedený postup RK /napr. TV JOJ/ ako upozornenie na takéto konanie.  

Podotázka: Vrátenie depozitu z realitky (Občianske právo)

Dobrý deň, rada by som sa opýtala. Nedávno som si chcela prenajať byt, za ktorý som zaplatila províziu realitke, nájomné, a depozit. Avšak, na druhý deň som bola nútená nájom zrušiť, pretože moja situácia mi neuvoľnila možnosť sa do bytu nasťahovať. Majiteľke som nechala zaplatenú sumu z nájomného, ale realitka mi odmieta vrátiť peniaze. Mám prosím vôbec na ich vrátenie nejaký nárok?

Odpoveď: Vrátenie depozitu z realitky

(odpoveď odoslaná: 30.04.2019)

Dobrý deň, 
na Vašu otázku odpovedáme nasledovne :
Z otázky nie je zrejmé, či požadujete od realitnej kancelárie vrátenie odmeny za sprostredkovanie nájmu bytu alebo vrátenie tzv. depozitu.
Treba vychádzať zo samotnej zmluvy, ktorá mala byť uzatvorená podľa ust. Občianskeho zákonníka a Vy ako spotrebiteľ nájomca ste mali byť poučená v súlade s ust. zákona o ochrane spotrebiteľa.

Všeobecne podľa ust. Občianskeho zákonníka platí :
"§ 774 : Sprostredkovateľskou zmluvou sa sprostredkovateľ zaväzuje obstarať záujemcovi za odmenu uzavretie zmluvy a záujemca sa zaväzuje sprostredkovateľovi poskytnúť odmenu vtedy, ak bol výsledok dosiahnutý pričinením sprostredkovateľa.
§ 775 : Sprostredkovateľovi patrí odmena v dohodnutej výške; odmenu treba dojednať v súlade so všeobecne záväznými právnymi predpismi, inak je zmluva neplatná podľa § 40a.
§ 776 : Sprostredkovateľovi patrí okrem odmeny náhrada nákladov iba vtedy, ak je to výslovne dohodnuté; pri pochybnostiach, len ak mu vznikol nárok na odmenu." 


T.j. : Pokiaľ je zmluva o sprostredkovaní je platná a je uzatvorená v súlade so zákonom, potom RK má nárok na odmenu za sprostredkovanie.

Provízia sa obyčajne dojednáva vo výške jednomesačného nájmu za splnenia zákonných podmienok a obyčajne ju platí ten, kto si sprostredkovanie od RK objednal, dohodol a podpísal zmluvu o sprostredkovaní. Pre presnejšie zodpovedanie by sme potrebovali vidieť samotnú zmluvu o sprostredkovaní.

Ak žiadate od RK vrátenie depozitu, táto požiadavka z Vašej strany je oprávnená; treba im napísať výzvu k vráteniu vo Vami stanovenej lehote a v prípade nevrátenia depozitu vec budete musieť postúpiť na súd.

Môžete nás kontaktovať.


Podotázka: Vrátenie depozitu z realitky (Občianske právo)

Dobrý deň, po dohode sme odišli z nájmu a ani po tridsaťdňovej zmluvnej lehote nám nebol vrátený depozit. Pri odovzdávaní bytu nás ubezpečili, že nám depozit bude vrátený. Ako je možné postupovať v tejto situácii, keď kontaktná osoba z realitnej kancelárie nedvíha telefón a neodpovedá na maily? Taktiež majiteľ, ktorý je v zahraničí, sa cez svojho zástupcu od prípadu dištancoval. Odchod z bytu bol dohodnutý ústne a tiež nám bolo ústne prisľúbené vrátenie depozitu.

Odpoveď: Vrátenie depozitu z realitky

(odpoveď odoslaná: 08.11.2016)

Dobry den, mozeme sa pozriet na Vasu zmluvu a odporucime Vam v suvislosti s vratenim depozitu dalsi postup. Nenechajte sa len tak odbit. Na depozit mate narok.V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Vrátenie depozitu z realitky" a chcete pomôcť?Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
LEXANA - asistentka
Text zprávy
Moje zprava