Si advokát? Chceš napredovať v kariére? Nezmeškaj príležitosť stať sa súčasťou prestížnej advokátskej kancelárie!
Klikni sem pre viac informácií.
Máte
otázku?

Vrátenie depozitu z realitky

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Bratislava

Otázka: Vrátenie depozitu z realitky

Dobrý deň, mám otázku ohľadne vrátenia depozitu z realitky. Zaplatil som za byt depozit vo výške 2 000 eur. Maklér nám povedal, že ak nám nevyjde hypotéka, bude nám vrátená celá suma. Hypotéka nám nevyšla a nedostali sme späť ani províziu. Dokonca sme boli ochotní im nechať polovicu za úsilie, zisk atď. Poradte mi, prosím, ako je to s vrátením depozitu z realitky. Ďakujem.

Odpoveď: Vrátenie depozitu z realitky

Dobrý deň, vo Vašom prípade vrátenia depozitu z realitky je potrebné skontrolovať zmluvu, ktorú ste uzatvárali (najčastejšie pomenovaná ako "zmluva o rezervácii"). Pokiaľ zmluva obsahuje to, čo Vám povedal realitný maklér, t.j. že ak by ste náhodou nedostali hypotéku, potom Vám vrátia vložený depozit, potom nebude problém uvedenú sumu vymôcť.

Pokiaľ však v uvedenej zmluve takéto ustanovenie chýba a Vy nemáte ani žiadneho svedka, ktorý by vedel túto skutočnosť potvrdiť, je potrebné násť iný spôsob, ako získať späť vložené peniaze. V tomto prípade je však potrebné konať čo najskôr, pretože čas hrá vo Váš neprospech a vrátenie depozitu z realitky nemusí byť úspešné. Niekedy je možné nájsť dôvody, pre ktoré Vám bude musieť realitka vrátiť vložený depozit.

Každopádne vždy odporúčam pred podpisom akéjkoľvek zmluvy týkajúcej sa kúpy nehnuteľnosti, nechať si zmluvu pozrieť advokátom, ktorý má skúsenosti so zmluvami, predajmi nehnuteľností. Už kontrola rezervačnej zmluvy Vám môže ušetriť veľké množstvo peňazí. Problém, ktorý sa stal Vám by advokát ošetril ako jeden z prvých.