Odpoveď: Premlčanie výkonu trestu odňatia slobody a pobyt v cudzine
Dobrý deň, ďakujeme za Vašu otázku, ku ktorej si dovoľujeme zaujať nasledovný právny názor.
Premlčanie výkonu trestu je upravené v Trestnom zákone, konkrétne v ustanovení § 90 a nasl. Trestného zákona. Podľa týchto zákonných ustanovení:
§ 90
(1) Uložený trest nemožno vykonať po uplynutí premlčacej doby, ktorá je
a) dvadsať rokov, ak ide o odsúdenie na trest odňatia slobody na doživotie,
b) pätnásť rokov, ak ide o odsúdenie na trest odňatia slobody prevyšujúci desať rokov,
c) desať rokov, ak ide o odsúdenie na trest odňatia slobody najmenej na päť rokov,
d) päť rokov pri odsúdení na iný trest.
(2) Premlčacia doba sa začína právoplatnosťou rozsudku a pri podmienečnom odsúdení, podmienečnom odsúdení s dohľadom, podmienečnom prepustení alebo podmienečnom prepustení s dohľadom právoplatnosťou rozhodnutia o tom, že sa trest vykoná.
(3) Do premlčacej doby sa nezapočítava doba, po ktorú nebolo možné trest vykonať preto, že sa odsúdený zdržiaval v cudzine s úmyslom vyhnúť sa trestu, alebo bol na ňom vykonávaný trest odňatia slobody.
(4) Premlčanie výkonu trestu sa prerušuje, ak
a) súd urobil opatrenie smerujúce k výkonu trestu, o ktorého premlčanie ide, alebo
b) odsúdený spáchal v premlčacej dobe úmyselný trestný čin.
(5) Prerušením premlčania sa začína nová premlčacia doba.
§ 91 Výkon trestu uloženého pre trestné činy uvedené v dvanástej hlave osobitnej časti tohto zákona sa nepremlčuje okrem trestného činu založenia, podpory a propagácie hnutia smerujúceho k potlačeniu základných práv a slobôd podľa § 421, trestného činu prejavu sympatie k hnutiu smerujúcemu k potlačeniu základných práv a slobôd podľa § 422, trestného činu výroby extrémistických materiálov podľa § 422a, trestného činu rozširovania extrémistických materiálov podľa § 422b, trestného činu prechovávania extrémistických materiálov podľa § 422c, trestného činu popierania a schvaľovania holokaustu, zločinov politických režimov a zločinov proti ľudskosti podľa § 422d, trestného činu hanobenia národa, rasy a presvedčenia podľa § 423 a trestného činu podnecovania k národnostnej, rasovej a etnickej nenávisti podľa § 424.
Na Vami popisovanú situáciu sa vzťahuje premlčacia doba v trvaní 10 rokov, ktorá začína plynúť odo dňa právoplatnosti rozsudku.
Pokiaľ ide o nenastúpenie na výkon trestu odňatia slobody, je potrebné vychádzať u ustanovenia § 90 ods. 3 Trestného zákona, podľa ktorého Do premlčacej doby sa nezapočítava doba, po ktorú nebolo možné trest vykonať preto, že sa odsúdený zdržiaval v cudzine s úmyslom vyhnúť sa trestu, alebo bol na ňom vykonávaný trest odňatia slobody.
Podľa ustálenej súdnej praxe, ak páchateľ absolvuje v cudzine napríklad pracovný alebo študijný pobyt bez úmyslu vyhnúť sa trestu, nedochádza k spočívaniu premlčacej doby. Ak by ale mal vedomosť o tom, že je povinný nastúpiť na výkon trestu odňatia slobody a odcestuje do cudziny, aby sa tak vyhol trestnému stíhaniu, premlčacia doba bude spočívať, teda nebude plynúť. Ak odpadne prekážka, pre ktorú premlčacia doba spočívala, pokračuje premlčanie výkonu trestu ďalej.