Premlčanie výkonu trestu odňatia slobody a pobyt v cudzine

Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Košice

Otázka: Premlčanie výkonu trestu odňatia slobody a pobyt v cudzine

Dobrý deň. Chcel by som sa spýtať na situáciu môjho blízkeho rodinného príslušníka. Pred 18 rokmi bol právoplatne odsúdený na výkon trestu odňatia slobody trvajúceho 6 rokov za majetkovú trestnú činnosť. Napriek tomu na výkon trestu dodnes nenastúpil, opustil Slovenskú republiku a momentálne sa zdržiava v zahraničí. Rád by som získal informácie o tom, či sa na jeho prípad vzťahuje nejaká premlčacia doba. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Premlčanie výkonu trestu odňatia slobody a pobyt v cudzine

Dobrý deň, ďakujeme za Vašu otázku, ku ktorej si dovoľujeme zaujať nasledovný právny názor.

Premlčanie výkonu trestu je upravené v Trestnom zákone, konkrétne v ustanovení § 90 a nasl. Trestného zákona. Podľa týchto zákonných ustanovení:

§ 90

(1) Uložený trest nemožno vykonať po uplynutí premlčacej doby, ktorá je

a) dvadsať rokov, ak ide o odsúdenie na trest odňatia slobody na doživotie,

b) pätnásť rokov, ak ide o odsúdenie na trest odňatia slobody prevyšujúci desať rokov,

c) desať rokov, ak ide o odsúdenie na trest odňatia slobody najmenej na päť rokov,

d) päť rokov pri odsúdení na iný trest.

(2) Premlčacia doba sa začína právoplatnosťou rozsudku a pri podmienečnom odsúdení, podmienečnom odsúdení s dohľadom, podmienečnom prepustení alebo podmienečnom prepustení s dohľadom právoplatnosťou rozhodnutia o tom, že sa trest vykoná.

(3) Do premlčacej doby sa nezapočítava doba, po ktorú nebolo možné trest vykonať preto, že sa odsúdený zdržiaval v cudzine s úmyslom vyhnúť sa trestu, alebo bol na ňom vykonávaný trest odňatia slobody.

(4) Premlčanie výkonu trestu sa prerušuje, ak

a) súd urobil opatrenie smerujúce k výkonu trestu, o ktorého premlčanie ide, alebo

b) odsúdený spáchal v premlčacej dobe úmyselný trestný čin.

(5) Prerušením premlčania sa začína nová premlčacia doba.

§ 91 Výkon trestu uloženého pre trestné činy uvedené v dvanástej hlave osobitnej časti tohto zákona sa nepremlčuje okrem trestného činu založenia, podpory a propagácie hnutia smerujúceho k potlačeniu základných práv a slobôd podľa § 421, trestného činu prejavu sympatie k hnutiu smerujúcemu k potlačeniu základných práv a slobôd podľa § 422, trestného činu výroby extrémistických materiálov podľa § 422a, trestného činu rozširovania extrémistických materiálov podľa § 422b, trestného činu prechovávania extrémistických materiálov podľa § 422c, trestného činu popierania a schvaľovania holokaustu, zločinov politických režimov a zločinov proti ľudskosti podľa § 422d, trestného činu hanobenia národa, rasy a presvedčenia podľa § 423 a trestného činu podnecovania k národnostnej, rasovej a etnickej nenávisti podľa § 424.

Na Vami popisovanú situáciu sa vzťahuje premlčacia doba v trvaní 10 rokov, ktorá začína plynúť odo dňa právoplatnosti rozsudku.

Pokiaľ ide o nenastúpenie na výkon trestu odňatia slobody, je potrebné vychádzať u ustanovenia § 90 ods. 3 Trestného zákona, podľa ktorého Do premlčacej doby sa nezapočítava doba, po ktorú nebolo možné trest vykonať preto, že sa odsúdený zdržiaval v cudzine s úmyslom vyhnúť sa trestu, alebo bol na ňom vykonávaný trest odňatia slobody.

Podľa ustálenej súdnej praxe, ak páchateľ absolvuje v cudzine napríklad pracovný alebo študijný pobyt bez úmyslu vyhnúť sa trestu, nedochádza k spočívaniu premlčacej doby. Ak by ale mal vedomosť o tom, že je povinný nastúpiť na výkon trestu odňatia slobody a odcestuje do cudziny, aby sa tak vyhol trestnému stíhaniu, premlčacia doba bude spočívať, teda nebude plynúť. Ak odpadne prekážka, pre ktorú premlčacia doba spočívala, pokračuje premlčanie výkonu trestu ďalej.