Judikát: Premlčanie pri predkupnom práve

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo,

Otázka: Judikát: Premlčanie pri predkupnom práve

Rozsudok Krajského súdu v Prešove, sp. zn. 6 Co/107/2006

Pri prevode spoluvlastníckeho podielu majú spoluvlastníci predkupné právo podľa § 140 Občianskeho zákonníka (OZ). Ak prevodca nenechá spoluvlastníka realizovať toto zákonné predkupné právo, ide o dôvod neplatnosti takéhoto právneho úkonu podľa § 40a OZ. Právny úkon sa potom považuje za platný, ak sa ten, kto je právnym úkonom dotknutý, nedovolá neplatnosti právneho úkonu. Dovolať sa neplatnosti právneho úkonu vykonaného v písomnej forme je možné len písomnou formou a musí byť adresované všetkým účastníkom relatívne neplatného právneho úkonu.

Právo dovolať sa relatívnej neplatnosti právneho úkonu sa premlčuje vo všeobecnej trojročnej premlčacej dobe stanovenej § 101 OZ.

Podľa tohto ustanovenia je premlčacia doba trojročná a začína plynúť od dňa, keď sa mohlo právo vykonať po prvýkrát. Toto ustanovenie, na rozdiel od práva na náhradu škody alebo práva na vydanie bezdôvodného obohatenia, osobitne neupravuje plynutie subjektívnej ani objektívnej premlčacej doby. Trojročná všeobecná premlčacia doba začína plynúť pre každú z dotknutých osôb v rovnakom okamihu, teda v deň, keď sa právo mohlo vykonať po prvýkrát. Tento deň je nasledujúcim dňom po dni, keď bol vykonaný právny úkon, ktorého relatívna neplatnosť sa namietal. Tento moment je daný objektívne a nezávisí od toho, kedy sa dotknutá osoba dozvie o vykonaní tohto úkonu.

Odpoveď: Judikát: Premlčanie pri predkupnom práve

Judikát, rieši právnu problematiku premlčania pri predkupnom práve, to znamená, že dokedy je potrebné si uplatniť právo z porušenia predkupného práva. V tomto prípade sa uplatní trojročná premlčacia lehota, ktorá začína plynúť odo dňa, keď toto právo (to je právo na napadnutie neuplatného predkupného práva) mohlo byť vykonané po prvýkrát. Lehota pritom plynie každému jednému spoluvlastníkovi, ktorého práva boli porušené. Nejde pritom o lehotu subjektívnu ale objektívnu.