Máte
otázku?

Predaj garáže - daň z príjmu z predaja


Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Bratislava
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát

Otázka: Predaj garáže - daň z príjmu z predaja

Dobrý deň, potreboval by som poradiť prípadne usmerniť v nasledovnej veci. Pred necelými piatimi rokmi matka (v súčastnosti už nebohá) darovala svojim dvom deťom garáž do podielového spoluvlastníctva, bez znaleckého posudku, katastrom to prešlo. Päť rokov vlastnenia deťmi uplynie 31. 05. 2017. Garáž chceme súrne predať ale nechceme platiť daň z príjmu z predaja nehnuteľnosti, ani platiť znalecký posudok. Klient však nechce tak dlho čakať. Existuje nejaké riešenie ako to efektívne a právne čisto urobiť, napr zmluvou o budúcej kúpnej zmluve, alebo zmluvou o pôžičke? Do katastra by sa to potom vložilo po 31. 05. 2017. Ďakujem. Úctou a s pozdravom.

Odpoveď: Predaj garáže - daň z príjmu z predaja

Dobrý deň, za predpokladu, že pre kupujúceho je dôležité, aby nehnuteľnosť mohol užívať už teraz, je najlepší riešením zmluva o budúcej zmluve, s tým, že peniaze prijmete až po uplynutí 5 rokov od nadobudnutia.

4,9 (2,639)
Všetky recenzie

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:JUDr. Milan Ficek, advokát

online právna poradňa zadarmoPodotázka: Predaj garáže - daň z príjmu z predaja (Občianske právo)

Dobrý deň,
chcem sa spýtať, rodičia kúpili garáž stavanú pri činziakoch, po 15 rokoch ju chcú dnes predať, je potrebné zaplatiť daň? Vtedy ju kúpili za cca120000 Sk. Teraz ju predávajú za 8000 eur. Je treba platiť daň z predaja? Ďakujem.

Odpoveď: Predaj garáže - daň z príjmu z predaja

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 01.03.2021)

Dobrý deň,
keďže rodičia sú vlastníkmi garáže viac ako 5 rokov, príjem z predaja nehnuteľnosti je oslobodený od dane z príjmov. Preto netreba podať ani daň. priznanie k dani príjmov. 

 


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Predaj garáže - daň z príjmu z predaja (Občianske právo)

Dobrý deň,
v minulom roku som predal garáž za rovnakú cenu ako som ho kúpil 2 roky predtým. Mám povinnosť zaplatiť daň z predaja a ak áno v akej výške? Ďakujem.

Odpoveď: Predaj garáže - daň z príjmu z predaja

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 23.02.2021)

Dobrý deň,
keďže rozdiel medzi príjmom z predaja  a výdavkom - zaplatenou kúpnou cenou je 0 eur, nemôže Vám vzniknúť povinnosť platiť daň z príjmu pri predaji nehnuteľnosti

Daňové priznanie však musíte podať, lebo neuplynula doba 5 rokov od nadubudnutia garáže do Vášho vlastníctva.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Predaj garáže - daň z príjmu z predaja (Občianske právo)

Dobrý deň. Prosím chcem sa opýtať pred tromi rokmi som kúpil garáž a teraz ju chcem predať. Budem musieť platiť daň ? Predajná cena bude vyššia ako bola kúpna. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Predaj garáže - daň z príjmu z predaja

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 14.07.2019)

Dobrý deň, v prípade predaja garáže, keďže neuplynulo od jej nadobudnutia viac ako 5 rokov, aby príjem bol oslobodený od dane z príjmu, dani z príjmu bude podliehať len rozdiel medzi príjmom a výdavkom.

Výdavkom v tomto prípade bude cena, za ktorú ste nehnuteľnosť nadobudli do svojho vlastníctva, ako aj poplatky spojené so spísaním zmluvy advokátom a správny poplatok za návrh na vklad do katastra, prípadne aj cena znaleckého posudku.
Daň z príjmu je 19 % plus odvody na zdrav. poistenie 14 %, prípadne 7 % ak ste osobou so zdravotným postihnutím.
 

 


JUDr. Milan Ficek, advokát
Trápi vás "Predaj garáže - daň z príjmu z predaja" a chcete pomôcť?

Podotázka: Predaj garáže - daň z príjmu z predaja (Občianske právo)

Ďakujem Vám veľmi pekne za rýchlu odpoveď. Mám ešte jednu otázku. Bude zmluva o budúcej kúpnej zmluve právne a vecne v poriadku, ak bude obsahovať ustanovenie napr. že polovicu kúpnej ceny zaplatí kupujúci hneď na základe tejto zmluvy o budúcej zmluve a druhu polovicu zaplatí po 31. 5. 2017 pri vklade riadnej kúpnej zmluvy do katastra? Ďakujem.

Odpoveď: Predaj garáže - daň z príjmu z predaja

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 09.03.2017)

Dobrý deň, zmluva bude v tomto prípade po právnej stránke a vecne správna, pretože zákon takúto formuláciu zmluvy o budúcej zmluve nezakazuje. Zákon o dani z príjmov však myslí aj na takéto prípady, ktorými by sa snažili účastníci obísť zákonnú lehotu, a preto ak prijmete peniaze Vám vznikne povinnosť zaplatiť daň, ak príjmete peniaze ešte pred uplynutím päťročnej lehoty.


JUDr. Milan Ficek, advokát

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Predaj garáže - daň z príjmu z predaja" a chcete pomôcť?Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (2,639)
Všetky recenzie
LEXANA - asistentka

Text zprávy
Moje zprava
Text v prvnim tlacitku