Predaj garáže - daň z príjmu z predaja

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Bratislava

Otázka: Predaj garáže - daň z príjmu z predaja

Dobrý deň, potreboval by som poradiť alebo usmerniť v nasledujúcej veci. Pred necelými piatimi rokmi moja matka (ktorá už, bohužiaľ, nie je medzi nami) darovala svojim dvom deťom garáž do podielového spoluvlastníctva, bez znaleckého posudku. Kataster to schválil. Päťročná doba vlastníctva deťmi uplynie dňa 31.05.2017. Túto garáž by sme chceli súrne predať, ale nechceme platiť daň z príjmu z predaja nehnuteľnosti, ani platiť za znalecký posudok. Potenciálny kupujúci však nechce tak dlho čakať. Existuje nejaké riešenie, ako to efektívne a zákonne vyriešiť, napríklad zmluvou o budúcej kúpnej zmluve, alebo zmluvou o pôžičke? Do katastra by sa to potom vložilo po 31.05.2017. Ďakujem. S pozdravom.

Odpoveď: Predaj garáže - daň z príjmu z predaja

Dobrý deň, za predpokladu, že pre kupujúceho je dôležité, aby nehnuteľnosť mohol užívať už teraz, je najlepší riešením zmluva o budúcej zmluve, s tým, že peniaze prijmete až po uplynutí 5 rokov od nadobudnutia.