Darovanie nehnuteľnosti s následným predajom

Online právna poradňa
Oblasť práva: Iné oblasti práva, Košice

Otázka: Darovanie nehnuteľnosti s následným predajom

Dobrý deň, rád by som sa opýtal. Môj otec má v úmysle darovať mi nehnuteľnosť, ktorej je výhradným vlastníkom. Túto nehnuteľnosť vlastní viac ako 5 rokov. Po prijatí daru by som chcel nehnuteľnosť predať napríklad po troch rokoch. Pokladám, že budem musieť zaplatiť daň z predaja, pretože nehnuteľnosť vlastním menej než 5 rokov. Mám otázku týkajúcu sa ohodnotenia nehnuteľnosti súdnym znalcom tesne pred darovaním. Mám túto zistenú cenu uvest v darovacej zmluve, alebo bude postačujúce disponovať súdnoznaleckým posudkom pri platení daní? Ide o to, že pri preukazovaní daňových výdavkov sa obyčajne vychádza z ceny stanovenej na základe znaleckého posudku v čase darovania. Ale nie som si istý, či je potrebné uviesť túto cenu aj v darovacej zmluve, alebo je dostatočný samotný súdnoznalecký posudok.

Odpoveď: Darovanie nehnuteľnosti s následným predajom

Dobrý večer, ďakujeme za otázku, na ktorú odpovedáme nasledovne :

ROZBOR OTÁZKY

Základná právna úprava problematiky je obsiahnutá v ust. Občianskeho zákonníka ("OZ"), ust. zákona o prevode vlastníctva bytov a nebytových priestorov a ust. zákona o dani z príjmov ("ZoDP").

Pre Vás je dôležité vedieť nasledovné :

1./ Podľa ust. § 628 OZ  darovacou zmluvou darca niečo bezplatne prenecháva alebo sľubuje obdarovanému a ten dar alebo sľub prijíma. Darovacia zmluva musí byť písomná, ak je predmetom daru nehnuteľnosť, a pri hnuteľnej veci, ak nedôjde k odovzdaniu a prevzatiu veci pri darovaní. Neplatná je darovacia zmluva, podľa ktorej sa má plniť až po darcovej smrti.

2./ Ďalej platí ust. § 629 OZ, v zmysle ktorého darca je povinný pri ponuke daru upozorniť na vady, o ktorých vie. Ak má vec vady, na ktoré darca neupozornil, je obdarovaný oprávnený vec vrátiť.  Darca sa môže domáhať vrátenia daru, ak sa obdarovaný správa k nemu alebo členom jeho rodiny tak, že tým hrubo porušuje dobré mravy.

3./ Otázku uvedenia ceny daru v darovacej zmluve OZ nerieši tým spôsobom, že táto je povinnou náležitosťou darovacej zmluvy. Teda cenu daru v  darovacej zmluve uviesť nemusíte, ale znal. posudok potrebujete. Uvádzame súčasne, že súdny znalec v znaleckom posudku musí uviesť účel posudku - darovanie, predaj a podobne.

4./ Podľa ust. ZoDP  platí, od dane je oslobodený príjem :
- z predaja nehnuteľnosti (nezaradenej v obchodnom majetku), a to po uplynutí 5 rokov odo dňa jej nadobudnutia,
- z predaja nehnuteľnosti (nezaradenej v obchodnom majetku) nadobudnutej dedením (postupným dedením) v priamom rade alebo niektorým z manželov, ak uplynie aspoň 5 rokov odo dňa nadobudnutia tejto nehnuteľnosti preukázateľne do vlastníctva alebo spoluvlastníctva poručiteľa (alebo poručiteľov),
- z predaja nehnuteľnosti zaradenej do obchodného majetku, a to po uplynutí 5 rokov od jej vyradenia z obchodného majetku,
- z predaja nehnuteľnosti vydanej oprávnenie osobe podľa osobitných predpisov (reštitúcie,  súdne rehabilitácie, mimosúdne rehabilitácie a pod.).

Ak príjem z predaja nehnuteľnosti je oslobodený od dane, daňovník takýto príjem v daňovom priznaní neuvádza a z tohto titulu daňové priznanie nepodáva.

5.) Ak má daňovník príjem z predaja nehnuteľnosti, ktorý nie je oslobodený od dane a takýto príjem presiahne za zdaňovacie obdobie roku 2017 polovicu základnej nezdaniteľnej časti základu dane na daňovníka, teda sumu 1 901,67 €, je povinný podať daňové priznanie k dani z príjmov FO - ostatné príjmy.

6./ Pre prípad, že by ste sa rozhodli darovanú nehnuteľnosť predať napr. po 3 rokoch, výdavky, ktoré by ste si mohli uplatniť, vymedzuje ust. § 8 ods. 5 ZoDP a uplatňujú sa v závislosti od spôsobu nadobudnutia nehnuteľnosti a účelu, na aký bola nehnuteľnosť využívaná.

7./ Pri predaji nehnuteľnosti nadobudnutej darovaním  je potrebné posúdiť skutočnosť, či by bol príjem z predaja u darcu /Váš otec/ v čase darovania, ak by nehnuteľnosť predal, oslobodený od dane alebo nie. Zjednodušene : Dôležité je posúdenie, či by príjem z predaja nehnuteľnosti v čase darovania bol u Vášho otca oslobodený od dane z príjmov. Keďže je vlastníkom nehnuteľnosti viac ako 5 rokov, príjem z predaja nehnuteľnosti by bol oslobodený od dane z príjmov.  Tu následne platí :

I.  Ak je príjem z predaja u darcu oslobodený od dane, t.j. : darca bol vlastníkom nehnuteľnosti viac ako 5 rokov = prípad Vášho otca, potom pri následnom predaji darovanej nehnuteľnosti výdavkom u Vás by bola cena nehnuteľnosti zistená v čase darovania určená znaleckým posudkom.

II. Len pre Vašu informáciu uvádzame, že pre prípad, ak by Váš otec bol vlastníkom nehnuteľnosti v čase darovania menej ako 5 rokov, potom pri následnom predaji  výdavkom u Vás ako predávajúceho by bola obstarávacia cena zistená u darcu , t.j. : cena, za ktorú nehnuteľnosť nadobudol darca do vlastníctva).

ZÁVER :

1./ Nakoľko Váš otec nehnuteľnosť vlastní viac ako 5 rokov,  v prípade predaja predmetnej nehnuteľnosti  Vami ako obdarovaným a predávajúcim výdavkom je cena podľa znaleckého posudku v čase darovania.

2./ Ďalšie výdavky, okrem už uvedeného v bode 1.), ktoré by ste si mohli uplatniť v prípade predaja predmetnej darovanej nehnuteľnosti je napr. aj cena zaplatená za znalecký posudok, správny poplatok za kataster, poplatky za overenie podpisov, finančné prostriedky preukázateľne vynaložené na technické zhodnotenie, opravu a údržbu nehnuteľnosti v čase od darovania až do jej predaja, vrátane ďalších výdavkov súvisiacich s predajom veci okrem výdavkov na osobné účely.

3./ Len poznamenávame, že po nadobudnutí nehnuteľnosti  formou darovania je potrebné, aby ste následne podali daňové priznanie k miestnym daniam - daň z nehnuteľností, poplatky za odpad.  Daňové priznanie k dani z príjmov na základe tohto darovania nepodávate, nakoľko príjem nemáte.

4./ Povinné náležitosti zmluvy o prevode vlastníctva, teda aj darovania bytu, sú uvedené v zst. zákona o vlastníctve bytov. Upriamujeme pozornosť na ust.  § 5 cit. zákona (citujeme) :

"Zmluva o prevode vlastníctva bytu a zmluva o prevode vlastníctva nebytového priestoru v dome musí byť písomná a okrem všeobecných náležitostí musí obsahovať okrem iných aj

písm. f) : zistenie technického stavu bytu a nebytového priestoru podľa znaleckého posudku s uvedením opráv, ktoré treba nevyhnutne vykonať v najbližších dvanástich mesiacoch, ak o to nadobúdateľ bytu alebo nebytového priestoru požiada."

5./ Pre komplexnosť dopĺňame, že darovanie majetku počas života jednému z dedičov (Vám)  má vplyv na Vaše následné dedenie a je korigované v rámci tzv. kolácie, teda v zmysle ust. § 484 OZ dôjde k započítaniu tohto daru  - bytu od  Vášho otca do Vášho dedičského podielu. To znamená, že na darovanie uskutočnené za života rodičov (darcu) sa prihliada pri vysporiadaní dedičstva, a dedičský podiel dediča/obdarovaného/ bude znížený o hodnotu daru, ktorý dostal počas života (ak ide o dar presahujúci rámec bežného darovania, čím byt rozhodne je).

/Prepáčte túto záverečnú poznámku, ale aj toto prináša život./

Dúfame, že naša právna rada Vám pomohla.