Predaj bytu nadobudnutého dedením v nepriamom rade

Online právna poradňa
Oblasť práva: Dedičské právo, Košice

Otázka: Predaj bytu nadobudnutého dedením v nepriamom rade

Dobrý deň, môj strýko, ktorý nebol ženatý a nemal žiadne deti, zomrel. Nezanechal žiaden závet, takže po jeho smrti dedili jeho súrodenci. Jeho brat - môj otec, je tiež nebohý, a preto jeho časť dedičstva prešla na mňa. Môžem to považovať za dedenie v priamom rade? Chcem sa spýtať, pretože zdedený strýkov byt sme ihneď predali. Neviem, či finančné prostriedky z tohto predaja sú pre mňa predmetom dane, alebo sa toto považuje za dedenie v priamom rade? Ďakujem pekne za odpoveď.

Odpoveď: Predaj bytu nadobudnutého dedením v nepriamom rade

Dobrý deň, na Vašu otázku odpovedáme nasledovne :

Základná právna úprava problematiky je obsiahnutá v ustanoveniach Občianskeho  zákonníka ("OZ") a ust. zákona o dani z príjmov.

I./ Otázku dedenia, resp. postupu pri dedení v odpovedi nebudeme rozoberať, nakoľko tento problém máte vyriešený.

II./  Pojmy rodinný príslušník, blízka osoby, príbuzný v priamom a nepriamom rade sú  definované v ustanoveniach OZ a teda pokiaľ osobitný zákon neobsahuje špeciálnu právnu úpravu platia ust. OZ. Vymedzenie okruhu blízkych osôb má predovšetkým význam pre niektoré občianskoprávne vzťahy  napr. uplatnenia  predkupného práva, možnosť odporovať právnemu úkonu podľa § 42a/ OZ, predkupné právo spoluvlastníkov pri prevode spoluvlastníckeho podielu podľa § 140 OZ.

III./ OZ definuje pojem blízke osoby v ust. § ust. § 116 a stupne príbuzenstva v ust. § 117 nasledovne :
"Blízke osoby
§ 116 Obč. zákonníka :  "Blízkou osobou je príbuzný v priamom rade, súrodenec a manžel; iné osoby v pomere rodinnom alebo obdobnom sa pokladajú za osoby sebe navzájom blízke, ak by ujmu, ktorú utrpela jedna z nich, druhá dôvodne pociťovala ako vlastnú ujmu."

Poznámky k textu :

Z uvedeného vyplýva, že blízke osoby Občiansky  zákonník vymedzuje  a to :
1./ Priamo : Osoby uvedené v prvej vete pred bodkočiarkou sú blízkymi osobami bez ohľadu na to, aké sú faktické vzťahy medzi nimi - teda jedná sa o príbuzného v priamom rade, súrodenca a manžela. Príbuznými v priamom rade (v priamom pokolení)   sú priami predkovia - ascendenti a potomkovia - descendenti.

Príbuznými v pobočnom rade sú súrodenci a to bez ohľadu na to, či majú spoločných oboch rodičov alebo len jedného rodiča.
Príbuzný v pobočnom rade pochádzajú od spoločného predka, pričom nie sú príbuznými v priamom rade, napr. sesternice a bratranci.

2./ Nepriamo : Blízke osoby sú aj osoby uvedené v druhej vete cit. § 116 Obč. zákonníka ako "iné osoby v pomere rodinnom alebo obdobnom sa pokladajú za osoby sebe navzájom blízke", u ktorých sa vyžaduje rodinný alebo obdobný pomer (druh a družka, opatrovník a opatrovanec), ako aj faktický vzťah osobný medzi týmito osobami, všetko len za predpokladu, že ak by ujmu, ktorú utrpela jedna z týchto osôb, druhá dôvodne pociťovala ako vlastnú.

IV./ Podľa ust. § 117 OZ sa "stupeň príbuzenstva dvoch osôb určuje podľa počtu zrodení, ktorými v priamom rade pochádza jedna od druhej a v pobočnom rade obidve od najbližšieho spoločného predka."
Poznámky k textu :
Za príbuzenstvo v priamom rade sa tu považuje vzťah predkov - ascendentov/ a potomkov - descendentov. Stupeň ich príbuzenstva sa určuje podľa počtu zrodení, ktorými jedna osoba pochádza od druhej osoby, napr. otec a syn sú príbuzní v priamom rade v prvom stupni.
Za príbuzenstvo v nepriamom rade sa tu považuje vzťah medzi osobami, ktoré majú najbližšieho spoločného predka, pričom jedna osoba nepochádza od druhej. Stupeň ich príbuzenstva sa určuje podľa počtu zrodení, ktorými pochádzajú od najbližšieho spoločného predka, napr. súrodenci sú príbuzní v nepriamom rade v druhom stupni, keďže prvý stupeň neprichádza do úvahy, lebo na tento príbuzenský vzťah treba najmenej dvoje zrodení.
Okruh osôb tvoriacich príbuzenstvo, ako aj jeho jednotlivé stupne sú právne významné napr. pri dedení, pri uzatvorení manželstva v súvislosti s okolnosťami vylučujúcimi manželstvo, pri vzájomnej vyživovacej povinnosti a podobne.
Ak zoberieme do úvahy Váš vzťah  - strýko - otcov brat a Vy ako jeho neter, potom sa jedná o príbuzných v nepriamom rade, nakoľko máte spoločného predka, ktorým so Vaši starý rodičia.

V./  Predaj nehnuteľnosti nadobudnutej dedením
V prípade zdanenia, resp. oslobodenia príjmov z predaja zdedenej nehnuteľnosti je potrebné rozlišovať medzi predajom nehnuteľnosti nadobudnutej dedením v priamom rade alebo dedením v nepriamom rade ako sme uviedli vyššie.
O dedenie v priamom rade ide vtedy, ak poručiteľom je príbuzný v priamom rade, t. j. priamy predok alebo priamy potomok (napr. rodičia, deti, starí rodičia, vnuci).  Zo zákona o dani z príjmov platí, že príjem z predaja nehnuteľnosti, ktorá bola nadobudnutá dedením (postupným dedením) v priamom rade alebo niektorým z manželov je od dane oslobodený, ak uplynie aspoň 5 rokov odo dňa nadobudnutia tejto nehnuteľnosti preukázateľne do vlastníctva alebo spoluvlastníctva poručiteľa (alebo poručiteľov).

Pokiaľ sa jedná o Váš prípad, príjem z predaja nehnuteľnosti nadobudnutej dedením v nepriamom rade , teda napr. po strýkovi, by bol oslobodený od dane z príjmov až po uplynutí piatich rokov odo dňa, kedy by ste Vy nadobudli nehnuteľnosť do vlastníctva ako dedič (§ 9 ods. 1 písm. a) zákona). Podľa OZ sa vlastníctvo pri dedení nadobúda smrťou poručiteľa, t. j. nie až vkladom do katastra nehnuteľností ako pri zmluvnom prevode nehnuteľnosti.
Dôležité pre Vás je vedieť, že ako výdavok si môžete uplatniť hodnotu nehnuteľnosti  podľa rozhodnutia v dedičskom konaní. Ako výdavok môžete uplatniť aj ďalšie náklady, napr. cena za znalecký posudok, poplatky za overenie podpisov, správny poplatok pre katastrálny odbor. Príjmom bude suma nadobudnutá predajom predmetného bytu.
Podľa zákona o dani z príjmov platí, že ak má daňovník príjem z predaja nehnuteľnosti, ktorý nie je oslobodený od dane a takýto príjem presiahne za zdaňovacie obdobie roku 2017 polovicu základnej nezdaniteľnej časti základu dane na daňovníka, teda sumu 1 901,67 eura, je povinný podať daňové priznanie k dani z príjmov FO typ B.

Záver vo Vašom prípade je ten, že Váš strýko je pre účely dane z príjmov príbuzným v nepriamom rade.

Dúfame, že naša právna rada Vám pomôže a bude pre Vás aj príjemným čítaním.