Postup pri predaji domu


Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Žilinský
Odpovedá: Advokát Nitra
Odpovedané dňa: 25. 2. 2016

Otázka: Postup pri predaji domu

Dobry den. Chcela by som sa opytat ako postupovat pri predaji domu. Dom mame vo vlastnictve s bratom a chceme ho predat. Mame aj kupcu. Mozete mi prosim poradit ako postupovat? Treba mi aj notara, ci staci dom predat a podpisat len kupnu zmluvu? Dom je uz 10 rokov neobyvany. Ake papiere nam treba? Dakujem.

Odpoveď: Postup pri predaji domu

Dobrý deň, vzhľadom na to, že dom máte s bratom v podielovom spoluvlastníctve, je potrebné, aby ste boli obaja účastníkmi zmluvy ako predávajúci. Zmluva musí byť uzatvorená v písomnej podobe, nakoľko ide o prevod nehnuteľnosti. Na základe tejto písomnej zmluvy a návrhu na vklad do katastra nehnuteľností vykoná príslušný okresný úrad vklad do katastra. Zmluvy o prevode nehnuteľností musia mať zákonom predpísané náležitosti, inak Vám okresný súd môže návrh na vklad do katastra zamietnuť. Preto Vám v tomto smere odporúčam vyhľadať pomoc advokáta vo Vašom okolí, aby zmluva bola bezchybná a kataster predmetný vklad nezamietol. V zmysle zákona o katastri nehnuteľností musia byť podpisu predávajúcich úradne overené.

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:JUDr. Milan Ficek, advokát

online právna poradňa zadarmoPodotázka: Postup pri predaji domu (Občianske právo)

Dobrý deň, sme traja súrodenci sme vlastníkmi domu po rodičoch, mame kupujúceho na dom avšak je tu problém, s ktorým si nevieme rady. Zistili sme, že kúsok pozemku pri dome nebol za čias rodičov predeny čiže na pozemku figuruje meno starých oboch rodičov dali sme to na okres. Súd následne nám pridelili po dlhom čase notára a otvorilo sa dedičské konanie po starom otcovi, keďže tam figuruje meno i starej mamy opäť čakáme na ďalšie prededenie, chcem sa spýtať, či môžme predať nehnuteľnosť dom, aj keď ten kúsok pozemku nie je vyriešený? Vďaka za odpoveď.

Odpoveď: Postup pri predaji domu

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 03.08.2017)

Dobrý deň, áno môžete predať dom ale je vhodné, aby ste o tom kupujúcich upovedomili. Aby vedeli, čo kupujú. Môžete sa tiež dohodnúť, že keď sa to prededí, potom im to prevediete tiež.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Postup pri predaji domu (Občianske právo)

Dobrý deň, prosím Vás o pomoc a o to, že mám už zmluvu, ale by som sa chcela uistiť, že je dobrá. Žijem v zahraničí a potrebovala by som ju len prezrieť právnikom a povedať či je dobrá poslala by som Vám podklady ďakujem za pochopenie.

Odpoveď: Postup pri predaji domu

Odpovedá: (odpoveď odoslaná: 09.01.2017)

Dobrý deň, to čo požadujete je spripomienkovanie zmluvy. Advokát Vám zmluvu môže pozrieť. Zmluvu nám môžete poslať a my Vám túto službu oceníme.

 


JUDr. Milan Ficek, advokát

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Položením otázky advokátovi v bezplatnej právnej poradni beriete na vedomie, že Vaša otázka môže zostať nezodpovedaná, najmä, ak nejde o jednoduchú právnu radu alebo v prípade pracovnej zaneprázdnenosti advokáta.

V platenej online právnej poradni advokát odpovie na každú otázku, ak je možné otázku zodpovedať. Po položení otázky Vám oznámime, koľko stojí odpoveď odborníka (advokáta). Odpoveď Vám odošleme v priebehu niekoľkých hodín od úhrady odmeny.Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:

Zoznam otázok a odpovedí

najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk