Odpoveď: Podnikanie bez živnosti
Dobrý deň,
podnikanie bez živnosti môže spôsobiť uvedenej osobe problémy. Podniká sa nielen na základe živnosti ale napríklad aj napríklad na základe osobitného zákona (napríklad autorský zákon). Autor je povinný sa sa registrovať na daňovom úrade a na Štatistickom úrade mu bude pridelené IČO.
Keď podnikajúca osoba nemá živnosť a postupuje podľ autorského zákona (ide o podnikanie bez živnosti), ale aj tak je to podnikanie, s ktorým sú spojené povinnosti. Podnikať bez živnosti je možné aj na základe iných osobitných zákonov (zubári, advokáti...atď). Týmto osobám živnostenský úrad nevydáva živnostenský list, pretože podnikajú na základe osobitného predpisu.
Podľa § 2 ods. 1 Obchodného zákonníka:
Podnikaním sa rozumie sústavná činnosť vykonávaná samostatne podnikateľom vo vlastnom mene a na vlastnú zodpovednosť za účelom dosiahnutia zisku.
Podľa § 2 Živnostenského zákona:
Živnosťou je sústavná činnosť prevádzkovaná samostatne, vo vlastnom mene, na vlastnú zodpovednosť, za účelom dosiahnutia zisku a za podmienok ustanovených týmto zákonom.
Zo stručného opisu činnosti, ktorú prevádzkuje daná osoba vyplýva, že sú pravdepodobne naplnené všetky podmienky na podnikanie, resp. živnosť, prípadne môže isť o činnosť podľa autorského zákona. Je to však potrebné preskúmať individuálne. Splnené musia byť všetky vyššie uvedené podmienky, inak by nešlo o podnikanie. Občasný predaj výrobkov ešte nemusí byť považovaný za podnikanie a preto nejde o "podnikanie bez živnosti".
Nakoľko daná osoba nemá živnostenské oprávnenie a činnosť, ktorú prevádzkuje by zrejme spadala do predmetu tzv. voľnej živnosti, hrozí jej nasledujúca sankcia za neoprávnené podnikanie:
Podľa § 63 Živnostenského zákona:
Fyzickej osobe alebo právnickej osobe, ktorá prevádzkuje bez živnostenského oprávnenia činnosť, ktorá je predmetom voľnej živnosti, živnostenský úrad v sídle kraja uloží pokutu až do 1659 eur.
Pritom pre ukladanie pokút platí:
Podľa § 66 ods. 1 Živnostenského zákona:
Konanie o uložení pokuty podľa § 63 a 64 môže živnostenský úrad v sídle kraja začať len do jedného roka odo dňa, keď sa o neoprávnenom podnikaní fyzickej osoby a právnickej osoby dozvedel, najneskôr však do piatich rokov od času, keď k porušeniu došlo; ak ide o pokračujúce neoprávnené podnikanie, najneskôr do piatich rokov od času, keď neoprávnené podnikanie ešte trvalo.
V horšom prípade by do úvhy prichádzal aj vznik trestnoprávnej zodpovednosti za trestný čin podľa §251 Trestného zákona - Neoprávnené podnikanie:
(1) Kto neoprávnene podniká v malom rozsahu, potrestá sa odňatím slobody až na jeden rok. (malým rozsahosm sa rozumie suma 266,- €)
(2) Odňatím slobody na šesť mesiacov až tri roky sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1
a) závažnejším spôsobom konania,
b) tým, že použije iného ako pracovnú silu,
c) a získa ním väčší prospech, alebo (väčším rozsahom sa rozumie suma 2660,- €)
d) ako verejný činiteľ alebo v súvislosti s výkonom svojho zamestnania, povolania alebo funkcie.
(3) Odňatím slobody na jeden rok až päť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1 a spôsobí ním značnú škodu.
(4) Odňatím slobody na štyri roky až osem rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1
a) a spôsobí ním škodu veľkého rozsahu, alebo
b) ako člen nebezpečného zoskupenia.
Daná osoba by preto mala postupovať v súlade so Živnostenským zákonom alebo autorským zákonom a splniť si všetky povinnosti, ktoré tento zákon ukladá, najmä ohlásiť živnosť podľa § 45 a nasl. Živnostenského zákona, alebo podľa autorského zákona sa prihlásiť na daňový úrad a požiadať štatistický úrad o pridelenie IČO-a a vyhnúť sa tak všetkým prípadným sankciám.
Podnikanie bez živnosti je spojené so sankciami.
Tu si môžete prečítať tiež zaujímavý článok. Podnikanie bez živnosti (sankcie)