Prosím o radu. Moja manželka má mimomanželský vzťah už takmer rok. Situácia bola dočasne vyriešená jej odchodom k druhému mužovi, no po štyroch mesiacoch sa vrátila domov. Ako dôvod návratu uviedla túžbu po našej maloleté dcére. Avšak, keďže sme mali dohodnutú striedavú starostlivosť o dieťa, nevnímam tento dôvod ako plne oprávnený. Či je tento detail podstatný neviem, ale manželka je vážne chorá (rakovina). Stále žijeme spolu pod jednou strechou, čo pre mňa nie je prijateľné. Navrhol som jej, aby sme predali byt, ktorý vlastníme podielovo (50/50), a potom sme mohli pokračovať v procese rozvodu. S týmto návrhom nesúhlasí, pretože tvrdí, že nebude mať financie na kúpu a následné financovanie jej nového bývania. Jej protinávrh zahŕňa najprv rozvod, potom delenie majetku. Napriek tomu sa obávam, že týmto návrhom chce získať čas, pretože po rozvode máme tri roky na majetkové vysporiadanie. Nepodarilo sa mi s ňou nijako dohodnúť. Prosím, nevedel by ste mi poradiť, či existuje spôsob, ako hneď po prípadnom rozvode presvedčiť manželku ku predaju bytu a následnému vysporiadaniu majetku? Vopred vám ďakujem za odpoveď.
Dobrý deň, rozvodom manželstva zaniká bezpodielové spoluvlastníctva manželov, ale nie podielové spoluvlastníctvo. Nakoľko máte byt v podielovom spoluvlastníctve (uvádzate 50/50) vôbec nemusíte čakať na rozvod manželstva. Zákon upravuje možnosti vyporiadania podielového spoluvlastníctva nasledovne:
1/ v prvom rade sa majú podieloví spoluvlastníci dohodnúť o zrušení a vyporiadaní podielového spoluvlastníctva.
2/ ak sa im nepodarí dohodnúť (ako uvádzate, Vaša manželka sa dohodnúť nechce) môžete podať návrh na zrušenie a vyporiadanie podielového spoluvlastníctva na súd. Súd v tomto prípade nie je viazaný návrhom, tzn. že aj keď Vy navrhnete predaj bytu a rozdelenie výťažku, súd môže rozhodnúť inak. Súd v konaní najprv skúma, či je nehnuteľnosť deliteľná (či sa dajú stavebnými úpravami vytvoriť samostatné bytové jednotky - pri bytoch prakticky vylúčené). Ak je nehnuteľnosť nedeliteľná súd skúma, či niektorý zo spoluvlastníkov nechce nehnuteľnosť nadobudnúť do výlučného vlastníctva za primeranú náhradu druhému spoluvlastníkovi. Ak by ani jeden zo spoluvlastníkov nechcel nehnuteľnosť nadobudnúť do výlučného vlastníctva až potom nariadi súd predaj nehnuteľnosti a rozdelenie výťažku podľa podielov.
Trojročná lehota na vyporiadanie majetku po rozvode plynie len pri majetku, ktorý patrí do bezpodielového spoluvlastníctva manželov. Z toho dôvodu je vo Vašom prípade irelevantné či podáte návrh na zrušenie a vyporiadanie podielového spoluvlastníctva pred, počas alebo po rozvode.
Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:
V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:
21. septembra
Vyjadrujem veľkú spokojnosť. Je to advokátska kancelária na vysokej úrovni. Nesmierne si vážim ľudský prístup JUDr. Ficeka..
recenzie
25. mája
Ďakujem krásne za vyriešenie môjho problému. Môžem len odporúčať. Reakcia na moju otázku bola rýchla a zrozumiteľná.
recenzie
6. augusta
Reakcia na moju otázku bola veľmi rýchla a profesionálna. Som rada, že existujú aj takéto advokátske kancelárie, ktoré svojim profesionálnym prístupom ..
recenzie
9. decembra
Veľmi ľudský prístup, poradia a pomôžu.
recenzie
1. novembra
Ďakujem veľmi pekne za radu veľmi mi to pomohlo, viem čo môžem podniknúť a byť si pri tom istý, že robím správne. Ešte raz ďakujem a určite odporúčam
recenzie
13. mája
Ďakujem za rýchlu odpoveď, pomohla mi do budúcna s riešením môjho problému, ľudský a profesionálny prístup, odporúčam !
recenzie
6. júla
Mám len dobrú skúsenosť. Môžem iba odporučiť.
recenzie
24. novembra
Veľmi mi pomohla advokátska kancelária pána advokáta JUDr. Milana Ficeka, ocitla som sa naozaj vo veľmi zložitej situácii s pani majiteľkou v byte, ktorý som si prenajímala a..
recenzie