Dobrý deň,
vydediť sa dá len potomok, teda dieťa. Ak chce svokra (teda za ňu jej poručník) vydediť svokra, svojho manžela, to zákon nepripúšťa. Ale dá sa to vyriešiť závetom.
Podľa § 469a ods. 1 Občianskeho zákonníka, "Poručiteľ môže vydediť potomka, ak a) v rozpore s dobrými mravmi neposkytol poručiteľovi potrebnú pomoc v chorobe, v starobe alebo v iných závažných prípadoch, b) o poručiteľa trvalo neprejavuje opravdivý záujem, ktorý by ako potomok mal prejavovať, c) bol odsúdený pre úmyselný trestný čin na trest odňatia slobody v trvaní najmenej jedného roka, d) trvalo vedie neusporiadaný život."
Svokra môže zanechať závet, v ktorom bude uvedené, že po jej smrti, budú dediť jej majetok len jej deti. Ak nemá deti, tak v závete určí akúkoľvek osobu, ktorá zdedí jej peniaze a iný jej majetok, ktorý v čase smrti vlastnila.
Ak bude svokrin závet platný z pohľadu splnenia všetkých jeho formálnych náležitosti, a bude v ňom zahrnutý všetok jej majetok, tak jej manžel už nebude mať čo dediť.
Podľa § 476, 476a, 476b Občianskeho zákonníka, "Poručiteľ môže závet buď napísať vlastnou rukou, alebo ho zriadiť v inej písomnej forme za účasti svedkov alebo vo forme notárskej zápisnice. V každom závete musí byť uvedený deň, mesiac a rok, kedy bol podpísaný, inak je neplatný. Spoločný závet viacerých poručiteľov je neplatný. Vlastnoručný závet musí byť napísaný a podpísaný vlastnou rukou, inak je neplatný. Závet, ktorý poručiteľ nenapísal vlastnou rukou, musí vlastnou rukou podpísať a pred dvoma svedkami súčasne prítomnými výslovne prejaviť, že listina obsahuje jeho poslednú vôľu. Svedkovia sa musia na závet podpísať."
Vzhľadom na skutočnosť, že Vaša svokra má poručníka (zástupcu) a ide o dôležitý právny úkon, tak spísanie závetu, ako právneho úkonu, bude musieť schváliť súd.
Podľa § 28 Občianskeho zákonníka, "Ak zákonní zástupcovia sú povinní aj spravovať majetok tých, ktorých zastupujú, a ak nejde o bežnú vec, je na nakladanie s majetkom potrebné schválenie súdu."