Dobrý deň,
možnosti riešenia vami uvedenej situácie sú minimálne dve :
1./ Za svojho života môžete svoj majetok darovať alebo predať komukoľvek, keďže ide o váš majetok, ktorého ste výlučným vlastníkom. Súhlas dcéry na predaj alebo darovanie nepotrebujete. Ak by išlo o nehnuteľnosti, potom nezabudnite spísať súčasne aj dohodu o zriadení vecného bremena vo váš prospech, ktoré vecné bremeno spočíva v práve doživotného bývania v nehnuteľnosti.
2./ Druhou možnosťou je spísanie závetu s určením dedičov a súčasne listinu o vydedení dcéry. Tu však uvádzame, že podmienky vydedenia musí byť splnené v čase spísania uvedenej listiny a to konkrétne dôvody, nepostačuje citácia zákonných ustanovení. Podľa ust. § 469a/ Občianskeho zákonníka platí :
"Vydedenie § 469a (1) Poručiteľ môže vydediť potomka, ak a) v rozpore s dobrými mravmi neposkytol poručiteľovi potrebnú pomoc v chorobe, v starobe alebo v iných závažných prípadoch, b) o poručiteľa trvalo neprejavuje opravdivý záujem, ktorý by ako potomok mal prejavovať, c) bol odsúdený pre úmyselný trestný čin na trest odňatia slobody v trvaní najmenej jedného roka, d) trvalo vedie neusporiadaný život. (2) Pokiaľ to poručiteľ v listine o vydedení výslovne určí, vzťahujú sa dôsledky vydedenia aj na osoby uvedené v § 473 ods. 2. (3) O náležitostiach listiny o vydedení a o jej zrušení platia obdobne ustanovenia § 476 a 480; v listine však musí byť uvedený dôvod vydedenia."
Na spísanie závetu a listiny o vydedení odporúčam kontaktovať notára.