Máte
otázku?

Predaj bytu manželov v podielovom spoluvlastníctve


Online právna poradňa
Oblasť práva: Rozvod, Žilina

Otázka: Predaj bytu manželov v podielovom spoluvlastníctve

Prosím o radu, manželka má mimomanželský vzťah už skoro rok. Všetko sa to poriešilo tým že odišla žiť k dotyčnému ale po 4-roch mesiacoch sa vrátila domov a ako dôvod jej návratu uviedla že jej strašne chýbala naša maloletá dcéra. Mali sme dohodnutú striedavú starostlivosť takže ako úplne pravý dôvod to podla mňa nieje. Neviem či je to podstatné ale manželka je veľmi chorá(rakovina). Nedá sa mi žiť pod jednou strechou a tak som jej navrhol že predáme byt ktorý vlastníme podielovo 50/50, pôjdeme každý svojou cestou a že potom môžme riešiť rozvod. Nesúhlasí s tým vraj ona nebude mať financie na kúpu a následné financovanie jej noveho bývania a jej návrh je najprv rozvod a potom delenie majetku. (potom financie bude mať??:)) Myslím že svojim návrhom chce len získať čas, nakoľko po rozvode máme tri roky na majetkové vysporiadanie. Nedá sa mi s ňou nijak dohodnúť. Prosím o radu či neexistuje nejaký spôsob ako HNEĎ po prípadnom rozvode dotlačiť manželku k predaju bytu a následnému vysporiadaniu. Vopred Vám ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Predaj bytu manželov v podielovom spoluvlastníctve

Dobrý deň, rozvodom manželstva zaniká bezpodielové spoluvlastníctva manželov, ale nie podielové spoluvlastníctvo. Nakoľko máte byt v podielovom spoluvlastníctve (uvádzate 50/50) vôbec nemusíte čakať na rozvod manželstva. Zákon upravuje možnosti vyporiadania podielového spoluvlastníctva nasledovne:

1/ v prvom rade sa majú podieloví spoluvlastníci dohodnúť o zrušení a vyporiadaní podielového spoluvlastníctva.

2/ ak sa im nepodarí dohodnúť (ako uvádzate, Vaša manželka sa dohodnúť nechce) môžete podať návrh na zrušenie a vyporiadanie podielového spoluvlastníctva na súd. Súd v tomto prípade nie je viazaný návrhom, tzn. že aj keď Vy navrhnete predaj bytu a rozdelenie výťažku, súd môže rozhodnúť inak. Súd v konaní najprv skúma, či je nehnuteľnosť deliteľná (či sa dajú stavebnými úpravami vytvoriť samostatné bytové jednotky - pri bytoch prakticky vylúčené). Ak je nehnuteľnosť nedeliteľná súd skúma, či niektorý zo spoluvlastníkov nechce nehnuteľnosť nadobudnúť do výlučného vlastníctva za primeranú náhradu druhému spoluvlastníkovi. Ak by ani jeden zo spoluvlastníkov nechcel nehnuteľnosť nadobudnúť do výlučného vlastníctva až potom nariadi súd predaj nehnuteľnosti a rozdelenie výťažku podľa podielov. 

Trojročná lehota na vyporiadanie majetku po rozvode plynie len pri majetku, ktorý patrí do bezpodielového spoluvlastníctva manželov. Z toho dôvodu je vo Vašom prípade irelevantné či podáte návrh na zrušenie a vyporiadanie podielového spoluvlastníctva pred, počas alebo po rozvode.

Trápi vás "Predaj bytu manželov v podielovom spoluvlastníctve" a chcete pomôcť?

V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál4,9 (3,405)
Všetky recenzie

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Predaj bytu manželov v podielovom spoluvlastníctve" a chcete pomôcť?Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (3.405)
Všetky recenzie
LEXANA - asistentka

Text zprávy
Moje zprava
Text v prvnim tlacitku