Právo na tlmočníka pri rozvode

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rozvod, Trnava

Otázka: Právo na tlmočníka pri rozvode

Som cudzinec a moja manželka podala návrh na rozvod. Mám dva dotazy: 1. Mám právo na tlmočníka? 2. Kto zodpovedá za platbu tlmočníka - súd alebo navrhovateľ?

Odpoveď: Právo na tlmočníka pri rozvode

Dobrý deň.

Podľa ustanovenia § 18 OSP: „Účastníci majú v občianskom súdnom konaní rovnaké postavenie. Majú právo konať pred súdom vo svojej materčine alebo v jazyku, ktorému rozumejú. Súd je povinný zabezpečiť im rovnaké možnosti na uplatnenie ich práv.“ Pokiaľ nerozumenie slovenskému jazyku do takej miery, že by ste touto neznalosťou mohli byť v konaní o rozvod ukrátený na svojich právach, máte právo na tlmočníka. V danom súdnom konaní bude preto náklady na tlmočníka znášať štát.

Podľa rozhodnutia R 21/1986: „Náhradu trov spojených s pribratím tlmočníka na to, aby účastník mohol v občianskom súdnom konaní konať vo svojej materčine, nemožno účastníkovi konania uložiť. To platí i o tlmočníkovi ustanovenom súdom pre dorozumievanie sa s hluchonemým účastníkom konania.“ Na druhej strane ak budete reagovať na úkony súdu v slovenčine, súd bude mať za to, že ustanovenie tlmočníka nebude potrebné.

Právo na tlmočníka pri rozvode je teda zaručené.