Trovy zahraničného rozvodu v Rakúsku

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rozvod, Bratislava

Otázka: Trovy zahraničného rozvodu v Rakúsku

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, či ak pre mňa požiada môj právnik o tlmochu na súde, automaticky to bude platiť štát, alebo je to už moja zodpovednosť? A ešte sa chcem opýtať, ako to je s platením súdu, prípadne právnika. Ak vyhrám súd, teda nebudem mať vinu na rozvode, je možné, že všetky náklady bude uhrádzať odporca? Platí sa extra za súdne pojednávanie a ešte aj za právnika, alebo je to spolu jedna suma? Ide o normálneho právnika, nie súdne prideleného. Za každú odpoveď vopred ďakujem.

Odpoveď: Trovy zahraničného rozvodu v Rakúsku

Dobrý deň,

nakoľko nepoznám rakúske právne predpisy nemôžem Vám s presnosťou zodpovedať na všetky Vaše otázky, no pokúsim sa odpovedať aspoň vo všeobecnosti pričom, ako príklad uvediem SR. Čo sa týka tlmočníka, tak už zo samotného práva na spravodlivý proces a práva na rovnosť zbraní v spore vyplýva to, že v prípade, ak účastník nerozumie reči štátu, v ktorom sa vedie konanie a požiada o tlmočníka, súd by ho mal zabezpečiť na trovy štátu, nakoľko štát je ten subjekt, ktorý má garantovať a realizovať ľudské práva. Pokiaľ ide o platbu za právnika, z veľkou pravdepodobnosťou ho budete musieť platiť Vy. Napokon pokiaľ ide o náhradu trov konania, tak v Slovenskej republike nepatrí rozvod manželstva medzi sporové konania, a preto nemá ani "víťaznú a porazenú stranu" a z toho dôvodu nemá žiaden účastník nárok na náhradu trov. Súd však môže zobrať do úvahy správanie oboch manželov, ich podiel na rozvrate manželstva a priznať jednému z nich trovy. Nie je mi však známe, či sa v Rakúsku uplatňuje inštitút dokazovania podielu viny na rozpade manželstva alebo nie. V SR sa tento inštitút neuplatňuje, no súd naň môže prihliadnuť pri priznaní trov. Odporúčam Vám skúsiť sa obrátiť na právnika v Rakúsku, ktorý Vám z istotou a presnosťou odpovie na Vaše otázky.