Odpoveď: Právo na bývanie vo vlastnej nehnuteľnosti ?

Dobrý deň,
ďakujeme za otázku, ku ktorej uvádzame stanovisko vyjadrujúce právny názor našej advokátskej kancelárie :
Začneme kúskom právnej teórie.
Základná právna úprava problematiky aj obsiahnutá v ÚStave SR a ust. Občianskeho zákonníka ("OZ").
I./ ÚSTAVA SR
Podľa čl. 20 ods.1 Ústavy SR platí, že "každý má právo vlastniť majetok. Vlastnícke právo všetkých vlastníkov má rovnaký zákonný obsah a ochranu. Majetok nadobudnutý v rozpore s právnym poriadkom ochranu nepožíva. Vlastníctvo zaväzuje. Nemožno ho zneužiť na ujmu práv iných alebo v rozpore so všeobecnými záujmami chránenými zákonom." Podľa Čl. 21 Ústavy SR "obydlie je nedotknuteľné, nie je dovolené doň vstúpiť bez súhlasu toho, kto v ňom býva."
Obydlie je charakterizované ako miesto kde osoba býva alebo vykonáva svoju obvyklú činnosť, je nedotknuteľné; nemusí byť totožné s miesto trvalého pobytu osoby. Podľa čl. 8 Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd každý má právo na rešpektovanie svojho súkromného a rodinného života, obydlia a korešpondencie.
II./ Občiansky zákonník
Vlastník, tak ako je vyjadrené v ust. § 123 OZ "je v medziach zákona oprávnený predmet svojho vlastníctva držať, užívať, požívať jeho plody a úžitky a nakladať s ním."
V otázke uvádzate, že dom je vlastníctve oboch manželov, neuviedli ste či v podielovom alebo bezpodielovom spoluvlastníctve. Budeme vychádzať z predpokladu, že sa jedná o dom v bezpodielovom spoluvlastníctve v zmysle ust. § 143 OZ :
"V bezpodielovom spoluvlastníctve manželov je všetko, čo môže byť predmetom vlastníctva a čo nadobudol niektorý z manželov za trvania manželstva, s výnimkou vecí získaných dedičstvom alebo darom, ako aj vecí, ktoré podľa svojej povahy slúžia osobnej potrebe alebo výkonu povolania len jedného z manželov, a vecí vydaných v rámci predpisov o reštitúcii majetku jednému z manželov, ktorý mal vydanú vec vo vlastníctve pred uzavretím manželstva alebo ktorému bola vec vydaná ako právnemu nástupcovi pôvodného vlastníka."
III./ Rozbor otázky - odporúčanie
1./ V otázke neuvádzate okolnosti resp. dôvody ako odchodu zo spoločnej domácnosti, tak aj to, či v období 10 rokov došlo k investovaniu do nehnuteľnosti Vami ako jej vlastníkom a súčasne jediným užívateľom, resp. spolu s Vašimi deťmi, prípadne ďalšie okolnosti.
2./ Pýtate sa či po uplynutí 10 rokov má Vaša manželka oprávnenie bývať v predmetnom dome. Uvádzame, že podľa § 100 ods. 2 OZ premlčujú sa všetky majetkové práva s výnimkou vlastníckeho práva. Teda opustenie spoločnej domácnosti neznamená, že by došlo k zániku vlastníckeho práva zo zákona uplynutím premlčacej doby. Pokiaľ by ste mali na mysli uplynutie doby 10 rokov pre splnenie podmienok vydržania, nie, nemohlo dôjsť ani k vydržaniu, nakoľko po celý čas máte vedomosť o tom, že Vaša manželka je spoluvlastníkom predmetného domu, či už podielovým alebo bezpodielovým.
3./ Z uvedeného vyplýva, že pokiaľ je Vaša manželka bezpodielovým spoluvlastníkom nehnuteľnosti, ste povinný umožniť jej užívanie nehnuteľnosti; to platí aj v prípade podielového spoluvlastníctva. Súhlas so zapísaním trvalého pobytu v nehnuteľnosti od Vás Vaša manželka nepotrebuje (§ 3 ods. 8 písm. d/ zákona o hlásení trvalého pobytu).
4./ Ak by ste chceli vec riešiť máte niekoľko možností v závislosti od celkovej situácie vo Vašom vzťahu a druhu spoluvlastníctva :
a/ Podľa ust. § 146 OZ ak medzi Vami dôjde k nezhode o právach a povinnostiach vyplývajúcich z bezpodielového spoluvlastníctva, rozhodne na návrh niektorého z nich súd.
b/ Predaj nehnuteľnosti na základe Vašej vzájomnej dohody je tiež riešením, prípadne jej rozdelenie na dve samostatné bytové jednotky.
c/ Nevieme čo sa odohralo za obdobie 10 rokov, či ste nezobrali nejaké pôžičky Vy sám, resp. Vaša manželka, prípadne vznikli iné záväzky a podobne. Ale ďalšou možnosťou je postup podľa § 148 OZ :
"Zo závažných dôvodov, najmä ak by ďalšie trvanie bezpodielového spoluvlastníctva odporovalo dobrým mravom, môže súd na návrh niektorého z manželov toto spoluvlastníctvo zrušiť i za trvania manželstva."
V rozpore s obrými mravmi by bola napr. situácia kedy jeden z manželov by bral na seba bez vedomia druhého manžela neprimerané finančné záväzky, ktoré by ohrozovali spoločný majetok manželov, nezodpovedné nakladanie so mzdou, ktorá patrí tiež do bezdpodielového spoluvlastníctva. Následne, ak by došlo k zrušeniu BSM súdom vykonalo by sa vyporiadanie podľa zásad uvedených v ust. § 150 OZ :
" Pri vyporiadaní sa vychádza z toho, že podiely oboch manželov sú rovnaké. Každý z manželov je oprávnený požadovať, aby sa mu uhradilo, čo zo svojho vynaložil na spoločný majetok, a je povinný nahradiť, čo sa zo spoločného majetku vynaložilo na jeho ostatný majetok. Ďalej sa prihliadne predovšetkým na potreby maloletých detí, na to, ako sa každý z manželov staral o rodinu, a na to, ako sa zaslúžil o nadobudnutie a udržanie spoločných vecí. Pri určení miery pričinenia treba vziať tiež zreteľ na starostlivosť o deti a na obstarávanie spoločnej domácnosti."
Bolo by vecou dohody ako by ste sa vyporiadali, základný rámec je v § 150 OZ, kedy pri vyporiadaní by sa zobrali do úvahy aj investície do nehnuteľnosti.
Sme názoru, že pre podrobnejšie zodpovedanie nielen otázky, ale prípadné riešenie nehnuteľnosti by sme potrebovali vedieť viacej bližších informácií a okolností prípadu. Môžete nás môžete kontaktovať hlavný email : http://advokat@ficek.sk.
©