Ako zrušiť právo na doživotné bývanie?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Žilina

Otázka: Ako zrušiť právo na doživotné bývanie?

Dobrý deň, chceli by sme sa informovať ako postupovať a čo robiť v tomto prípade : Mužova mama dostala doživotné právo cez manžela, ktorý daroval synovi dom /ktorý mu daroval starký a v dospelosti sa mal prepísať na vnuka, čiže môjho muža/ Všetko bolo fajn, pokiaľ sme nezačali tráviť čas osamote - mama je vdovou dlhé roky a vždy bývalá na paneláku u sestry- sestra s ňou vydrbkala, keď jej vybavila darovaciu zmluvu bez doživotného práva a už 2krát ju vyhodila. Nasťahovala sa do mužovho domu, že tam bude lebo tam ma doživotné právo - už 3 roky nám strpčuje život, osočuje mňa aj muža, že som jej ukradla syna, že som ta. Hentá. Vetra nadmerné, kúpeľnú používa na umývanie riadu, neupratuje už vyšše 2 rokov. Platí len 50 eur, aj keď využíva 2 miestnosti ako aj my - mimo kúpeľné, kuchyne. Naše hádky začali, keď sa dom začal prerábať my sme spávali v obývačke a ona mala svoju izbu - vždy bola pri nás, aj keď sme spali ona si musela pozerať telenovely-žiadne súkromie. Čo najrýchlejšie sme dokončili izbu, aby sme mali pokoj. Začal teror. 3 roky dáva iba nájom - aj tak malo my platíme 100 /, aj keď máme dom cca na polovicu a minulý rok prispela len na polovicu dreva - celý dom sme ako tak svojpomocne prerobili nedala nám ani cent, aj keď sme sa 2 roky dozadu dohodli, že nám bude dávať aspoň 50 eur mesačne - nič sme nevideli. Kradla a kradne ešte aj teraz aviváž, tekutý prášok, kapsule do myčky, toaletný atď. A pritom ma dôchodok aj s vdovským určite min. 400 - tak sme raz zapoculi - posledný skoro rok trávi u sestry /nakoľko stratila priateľa, tak je potrebná mamička na platenie/ nedáva na nič, meníme rúry na kotly - to je mužove, ja nemám prečo platiť, kúpili sme čerpadlo/keď nás vytopilo - nedám peniaze to je jeho, už upratujem aj jednu jej izbu nakoľko ten prach nám ide do spoločných priestorov - okná umývam ja lebo 2 roky neupratovala ani neumývala - pred vianocami som umývala a normálne obutá až do svojej izby. Ignoruje nás, odmietla nám ísť na svadbu, na drevo povedala, že nemá dáva mesačne 10 eur. A to sme dali za drevo 450 eur. A ešte potrebujeme cca za 250 eur. Chodí tam už iba, keď niesme doma, všetko prelustruje, zašpiní podlahu/keď prší nakoľko sa v dome na plavačke nevyzuva. Chceme, aby sa odsthovala zaberá miesto s vecami, my máme iba 2 miestnosti lebo ďalšie 2 ma ona, nič neplatí poriadne a bojíme sa, že čosi vyvedie horšie - neprispieva ani na poistku na chalupu, ani na dane, na nič. A ešte dlho by som vedela rozprávať, máme niekoľko fotiek čo robila bordel. Aj susedia vedia, že už 3 roky určite nepohla ani prstom. Negratuluje mužovi k sviatkom, mňa úplne ohovára kade chodí a teraz nejde na svadbu, lebo jej je ukradnutý nás život, ona ma doživotné a môžme sa aj. Čo máme robiť, prosím o radu.

Odpoveď: Ako zrušiť právo na doživotné bývanie?

Dobrý deň.

Vecné bremeno, vo Vašom prípade právo doživotného bývania, je možné zrušiť dohodou medzi povinný a oprávneným z vecného bremena alebo vecné bremeno môže zaniknúť rozhodnutím príslušného orgánu alebo zo zákona.

V zmysle § 151p Občianskeho zákonníka:

"Vecné bremeno zanikne, ak nastanú také trvalé zmeny, že vec už nemôže slúžiť potrebám oprávnenej osoby alebo prospešnejšiemu užívaniu jej nehnuteľnosti; prechodnou nemožnosťou výkonu práva vecné bremeno nezaniká."

"Ak zmenou pomerov vznikne hrubý nepomer medzi vecným bremenom a výhodou oprávneného, môže súd rozhodnúť, že sa vecné bremeno za primeranú náhradu obmedzuje alebo zrušuje. Ak pre zmenu pomerov nemožno spravodlivo trvať na vecnom plnení, môže súd rozhodnúť, aby sa namiesto vecného plnenia poskytovalo peňažné plnenie."

Ak by ste sa rozhodli podať na súd žalobu o zrušenie vecného bremena, bude na Vás preukázať súdu trvalú zmenu pomerov a súd na základe vykonaného dokazovania buď Vašej žalobe vyhovie alebo ju zamietne.

Uvádzam aj rozhodnutie Najvyššieho súdu (Z IV):

"Zmena pomerov, ktorou vznikne hrubý nepomer medzi vecným bremenom a výhodou oprávneného, spočíva nielen v objektívnych okolnostiach, ale aj v osobných pomeroch účastníkov; za určitých okolností môže vzniknúť aj zmenou v správaní sa účastníkov. Primeranou náhradou za zrušené vecné bremeno môže byť napríklad suma, ktorú by oprávnený z uvedeného bremena musel zaplatiť za užívanie prípadného náhradného bytu."