Overenie podpisu na zmluve o prevode nehnuteľnosti

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Bratislava

Otázka: Overenie podpisu na zmluve o prevode nehnuteľnosti

Dobrý deň, môj bývalý partner (nie manžel) mi chce darovať byt (bez vecného bremena) prostredníctvom darovacej zmluvy. Je potrebné overiť podpisy (aj môj, aj partnerov) na darovacej zmluve? Ďakujem.

Odpoveď: Overenie podpisu na zmluve o prevode nehnuteľnosti

Dobrý deň, podľa ustanovenia § 42 ods. 3 zákona o katastri nehnuteľnosti je nutné, aby prevodca vlastníckeho práva k nehnuteľnosti evidovanej v katastri nehnuteľností (Váš partner) mal na darovacej zmluve úradne overený podpis. Darovacia zmluva bez úradne overenú podpisu nie je spôsobilým podkladom pre zápis vlastníckeho práva k nehnuteľnosti v katastri. Ak by ste podali návrh na vklad vlastníckeho práva spolu s darovacími zmluvami bez úradne overeného podpisu Vášho partnera, kataster by vkladové konanie prerušil a vyzval Vás na odstránenie tohto nedostatku.