Dobrý deň, áno, vzťahujú sa na Vás ustanovenia Zákonníka práce ohľadom úpravy pracovného času.
Podľa § 164 ods. 2 Zákonníka práce, "Ak požiada tehotná žena a žena alebo muž trvale sa starajúci o dieťa mladšie ako 15 rokov o kratší pracovný čas alebo o inú vhodnú úpravu určeného týždenného pracovného času alebo v odôvodnených prípadoch o skorší návrat na pôvodný spôsob organizácie práce, zamestnávateľ je povinný ich žiadosti vyhovieť, ak tomu nebránia vážne prevádzkové dôvody. Odmietnutie žiadosti podľa prvej vety musí zamestnávateľ písomne odôvodniť."
Z vyššie citovaného ustanovenia vyplýva, že môžete požiadať o úpravu pracovného času a zamestnávateľ by Vám mal vyhovieť, ak tomu nebránia vážne prevádzkové dôvody.
Odporúčame však túto otázku so zamestnávateľom riešiť až napríklad mesiac po Vašom návrate do práce. Ak by ste mu to oznámili ešte pred Vaším príchodom z rodičovskej dovolenky, zamestnávateľ by Vám mohol oznámiť že to nie je možné, a že si máte hľadať inú prácu.
Čo sa týka Vašej pracovnej pozície, zamestnávateľ je povinný Vás zaradiť na Vaše pôvodné pracovné miesto (§ 157 ZP).
Podľa § 157 ods. 2 Zákonníka práce, "Ak sa zamestnankyňa alebo zamestnanec vráti do práce po skončení rodičovskej dovolenky, zamestnávateľ je povinný zaradiť ich na pôvodnú prácu a pracovisko. Ak zaradenie na pôvodnú prácu a pracovisko nie je možné, zamestnávateľ je povinný zaradiť ich na inú prácu zodpovedajúcu pracovnej zmluve. Zamestnankyňa a zamestnanec majú právo po skončení rodičovskej dovolenky na zachovanie všetkých práv, ktoré mali alebo ktoré im vznikali v čase nástupu na túto rodičovskú dovolenku v pôvodnom rozsahu; tieto práva sa uplatnia vrátane zmien, ktoré vyplývajú z právnych predpisov, kolektívnej zmluvy alebo z obvyklých postupov u zamestnávateľa."