Povinnosť otca platiť výživné na dieťa osvojené iným mužom

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Trenčín

Otázka: Povinnosť otca platiť výživné na dieťa osvojené iným mužom

Dobrý deň, mám štyriročnú dcérku, ktorá so mnou nežije už tri a pol roka. Aktuálne žije s mojou bývalou priateľkou, ktorá sa pred rokom vydala. Jej manžel si pred mesiacom osvojil moju dcéru a dievčatko má po ňom aj priezvisko. Potrebujem odpoveď na otázku, či som, napriek tomu, že rozsudok o osvojení je už právoplatný, naďalej povinný platiť výživné. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Povinnosť otca platiť výživné na dieťa osvojené iným mužom

Dobrý deň,

osvojením dieťaťa (ktoré nastáva právoplatným rozhodnutím súdu o osvojení) zanikajú rodičovské práva a povinnosti pôvodnému rodičovi dieťaťa a vznikajú osvojiteľovi. Pôvodný rodič po osvojení dieťaťa nie je viac oprávnený dieťa vychovávať, zastupovať, ani spravovať jeho majetok a zároveň nie je ani povinný ho vyživovať.

Teda tak ako uvádzate, osvojením dieťaťa (právoplatnosťou rozhodnutia o osvojení) zanikla Vaša povinnosť platiť na osvojené dieťa výživné.