Dobrý deň,
odchodné a odstupné sú nároky zamestnancov, ktoré sú zakotvené v Zákonníku práce. Nejde o žiadne benefity a na uvedené nároky nie je pobrené mať u zamestnávateľa odbory ani zavedený vernostný odmeňovací systém. Podmienky ich nároku sú upravené v § 76 a § 76a Zákonníka práce.
Váš priateľ, ako zamestnanec vo veku 69 rokov, má nárok na odchodné najmenej vo výške jeho priemerného mesačného zárobku, ak požiada o dôchodok pred skončením pracovného pomeru alebo najneskôr do 10 pracovných dní po jeho skončení. (§ 76a ods. 1 ZP). V prípade výpovede z jeho strany, ako zamestnanca, nárok na odstupné nemá. Jedine, že by mu výpoveď dal zamestnávateľ podľa § 63 ods. 1 písm. c) Zákonníka práce.
Podľa § 76a ods. 1 Zákonníka práce, "Zamestnancovi patrí pri prvom skončení pracovného pomeru po vzniku nároku na starobný dôchodok alebo invalidný dôchodok, ak pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je viac ako 70 %, odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku, ak požiada o poskytnutie uvedeného dôchodku pred skončením pracovného pomeru alebo do desiatich pracovných dní po jeho skončení."
Podľa § 63 ods. 1 písm. c) Zákonníka práce, "Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď iba z dôvodov, ak zamestnanec vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo stratil spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, alebo ak ju nesmie vykonávať pre chorobu z povolania alebo pre ohrozenie touto chorobou, alebo ak na pracovisku dosiahol najvyššiu prípustnú expozíciu určenú rozhodnutím príslušného orgánu verejného zdravotníctva."
Váš priateľ sa so zamestnávateľom môžu dohodnúť, že namiesto výpovede jedného, či druhého, môžu uzatvoriť dohodu o skončení pracovného pomeru, v ktorej uvedú ako dôvod skončenia, zdravotné dôvody. Išlo by teda o výpoveď dohodou zo zdravotných dôvodov podľa § 63 ods. 1 písm. c) ZP. V tom prípade, by Váš priateľ mal nárok aj na odstupné vo výške päťnásobku jeho priemerného mesačného zárobku (§ 76 ods. 2 písm. e) ZP).
Podľa § 76 ods. 2 písm. e) Zákonníka práce, "Zamestnancovi patrí pri skončení pracovného pomeru dohodou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a), b) alebo písm. f) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, odstupné najmenej v sume päťnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dvadsať rokov."Váš priateľ sa nemá voči čomu brániť, ak mu zamestnávateľ vyplatí odchodné najmenej vo výške podľa zákona a poprípade aj odchodné pri skončení pracovného pomeru dohodou zo zdravotných dôvodov, vo vyššie uvedenej výške.
Ak mu zamestnávateľ odchodné ani odstupné nevyplatí, Váš priateľ môže napadnúť platnosť príslušného skončenia pracovného pomeru zo strany zamestnávateľa (výpoveď, dohoda), na súde žalobou podanou do dvoch mesiacov. Pred samotnou žalobou je potrené zamestnávateľovi oznámiť, že trvá na tom, aby mu zamestnávateľ naďalej prideloval prácu. Avšak na druhej strane, je potrebné dať pozor, aby niečo takéto Váš priateľ nežiadal v čase, keď bude mať byť už na dôchodku.
Podľa § 77 prvá veta Zákonníka práce, "Neplatnosť skončenia pracovného pomeru výpoveďou, okamžitým skončením, skončením v skúšobnej dobe alebo dohodou môže zamestnanec, ako aj zamestnávateľ uplatniť na súde najneskôr v lehote dvoch mesiacov odo dňa, keď sa mal pracovný pomer skončiť."