Ako riešiť susedské vzťahy?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Žilina

Otázka: Ako riešiť susedské vzťahy?

Dobrý deň, rada by som sa opýtala, či existuje zákon, ktorý by nás chránil pred šikanovaním zo strany susedov. Náš sused je agresívny alkoholik, ktorý nás neustále obviňuje, vyhráža sa nám a život nám robí peklom. Má pozemok vedľa nášho domu, na ktorom každoročne sádza zeleninu. Žijeme na dedine, kde každý chová nejaké zviera - či už mačku alebo psa, čo považujem na dedine za normálne. No on neustále obviňuje nás, že práve naše zvieratá mu chodia na pozemok a poškodzujú jeho úrodu. Chápem, že sa to môže zdať primitívne a aj my sme to tak najskôr brali, čakali sme, kým sa upokojí. No stal sa však čoraz agresívnejším a dokonca už naháňal jedného psa vidlami. Ak je schopný takto sa správať voči zvieraťu, ako môžeme byť istí, že nám raz neublíži? Prosím, poraďte nám ako sa voči takémuto jedincovi chrániť, sme už naozaj zúfalí. Za akúkoľvek radu vopred ďakujem.

Odpoveď: Ako riešiť susedské vzťahy?

Dobrý deň.

Úprava susedských vzťahov je zakotvená najmä v ustanovení § 127 zákona č. 40/1964 Zb., Občiansky zákonník v znení neskorších predpisov (ďalej len „Občiansky zákonník").

Ako osoba, ktorú nad mieru primeranú pomerom obťažuje alebo vážne ohrozuje výkon Vašich práv sused výkonom jeho vlastníckeho práva, máte niekoľko možností ochrany. Môžete sa obrátiť na policajný zbor alebo na miestnu políciu, obec, alebo sa môže domáhať súdnej ochrany. Na policajný zbor alebo miestnu políciu sa môžete obrátiť vtedy, ak sused svojim konaním spáchal priestupok alebo trestný čin. Najčastejšími priestupkami je rušenie nočného kľudu (priestupok podľa ustanovenia § 47 ods. 1 písm. b) zákona č. 372/1990 Zb. o priestupkoch), rôzne schválnosti alebo iné hrubé správanie (priestupok podľa ustanovenia § 49 zákona č. 372/1990 Zb. o priestupkoch).

Ďalšou možnosťou riešenia susedských vzťahov je obrátenie sa na obec. Jedná sa najmä o prípady imisií. Obec môže nezákonný zásah predbežne zakázať, alebo môže uložiť, aby bol obnovený predošlý stav.

Môžete tiež podať na súd žalobu, v ktorej uvediete konkrétne konanie, ktorým ste obťažovaný alebo je obmedzované Vaše právo a navrhnete, aby súd vlastníkovi veci uložil povinnosť zdržať sa neoprávneného zásahu. Ak aj napriek vykonateľnému rozsudku vlastník neprestane s neoprávneným zásahom, môžete sa obrátiť na exekútora. Ak hrozí vážne nebezpečenstvo škody, súd môže uložiť povinnosť vykonať vhodné a primerané opatrenie na odvrátenie hroziacej škody.

Vášho problému sa týkajú tieto ustanovenia Občianskeho zákonníka:

Každý vlastník má podľa § 123 Občianskeho zákonníka právo predmet svojho vlastníctva držať, užívať, požívať jeho plody a úžitky a nakladať s ním.

Podľa § 127 OZ ods. 1 vlastník veci sa musí zdržať všetkého, čím by nad mieru primeranú pomerom obťažoval iného alebo čím by vážne ohrozoval výkon jeho práv. Preto najmä nesmie ohroziť susedovu stavbu alebo pozemok úpravami pozemku alebo úpravami stavby na ňom zriadenej bez toho, že by urobil dostatočné opatrenie na upevnenie stavby alebo pozemku, nesmie nad mieru primeranú pomerom obťažovať susedov hlukom, prachom, popolčekom, dymom, plynmi, parami, pachmi, pevnými a tekutými odpadmi, svetlom, tienením a vibráciami, nesmie nechať chované zvieratá vnikať na susediaci pozemok a nešetrne, prípadne v nevhodnej ročnej dobe odstraňovať zo svojej pôdy korene stromu alebo odstraňovať vetvy stromu presahujúce na jeho pozemok.

Podľa § 126 ods. 1 OZ vlastník má právo na ochranu proti tomu, kto do jeho vlastníckeho práva neoprávnene zasahuje; najmä sa môže domáhať vydania veci od toho, kto mu ju neprávom zadržuje.

Podľa § 5 OZ Ak došlo k zrejmému zásahu do pokojného stavu, možno sa domáhať ochrany na obci. Obec môže predbežne zásah zakázať alebo uložiť, aby bol obnovený predošlý stav. Tým nie je dotknuté právo domáhať sa ochrany na súde.