Potrebujem súhlas bývalého manžela k vycestovaniu s dieťaťom do zahraničia?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Prešov

Otázka: Potrebujem súhlas bývalého manžela k vycestovaniu s dieťaťom do zahraničia?

Po rozvode mi bola zverená starostlivosť o maloletého syna mojej bývalej manželky. Musí mi ona dať súhlas s jeho cestovaním mimo SR na dovolenku, alebo platí toto aj naopak, teda že ona musí žiadať o môj súhlas? Ďakujem.

Odpoveď: Potrebujem súhlas bývalého manžela k vycestovaniu s dieťaťom do zahraničia?

Dobrý deň, podľa § 35 zákona o rodine, ak sa rodičia nedohodnú o podstatných veciach súvisiacich s výkonom rodičovských práv a povinností, najmä o vysťahovaní maloletého dieťaťa do cudziny, o správe majetku maloletého dieťaťa, o štátnom občianstve maloletého dieťaťa, o udelení súhlasu na poskytovanie zdravotnej starostlivosti a o príprave na budúce povolanie, rozhodne na návrh niektorého z rodičov súd. To znamená, že v ostatných ako podstatných veciach, môže vykonáva každý z rodičov samostatne svoje rodičovské práva a povinnosti. Krátkodobé vycestovanie s dieťaťom do zahraničia za účelom dovolenky bez úmyslu sa tam zdržiavať nepretržite dlhu dobu (meniť jeho trvalé bydlisko), je bežnou vecou, na ktorú nepotrebujete súhlas matky dieťaťa. V opačnom prípade by šlo o neprimeraný zásah do rodičovských práv a povinností.