Podmienečné upustenie od zvyšku trestu zákazu činnosti

Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Bratislava

Otázka: Podmienečné upustenie od zvyšku trestu zákazu činnosti

Čo znamená podmienečné upustenie od výkonu zvyšku trestu zákazu činnosti?

Máme nárok na podmienečné upustenie od výkonu zvyšku trestu zákazu činnosti?

Kedy súd rozhodne o podmienečnom upustení od výkonu zvyšku trestu zákazu činnosti?

Odpoveď: Podmienečné upustenie od zvyšku trestu zákazu činnosti

Podmienečné upustenie od výkonu zvyšku trestu zákazu činnosti:

            Podľa § 69 TZ:

(1) Po výkone polovice trestu zákazu činnosti môže súd podmienečne upustiť od výkonu jeho zvyšku, ak odsúdený v čase výkonu trestu spôsobom svojho života preukázal, že ďalší výkon tohto trestu už nie je potrebný.

            (pozn. autora: pre uplatnenie uvedeného inštitútu je nutné vykonať aspoň polovicu uloženého trestu a preukázať súdu, že výkon zvyšku trestu nie je potrebný – preukázanie tejto skutočnosti zaťažuje odsúdeného)

(2) Pri podmienečnom upustení od výkonu zvyšku trestu zákazu činnosti súd určí skúšobnú dobu až na päť rokov, nie však kratšiu ako zvyšok trestu; skúšobná doba začína plynúť dňom nasledujúcim po dni právoplatnosti rozhodnutia o tomto upustení.

            (pozn. autora: určenie skúšobnej doby je v danom prípade určitým spôsobom modifikované, nakoľko je limitované nielen dolnou a hornou hranicou jeden až päť rokov, ale aj podmienkou, podľa ktorej nesmie byť skúšobné doba kratšia ako zvyšok trestu)

(3) Odsúdenému, u ktorého súd podmienečne upustil od výkonu zvyšku trestu zákazu činnosti, môže súd uložiť primerané obmedzenia a povinnosti uvedené v § 51 ods. 3 a 4, smerujúce k tomu, aby viedol riadny život; spravidla mu tiež uloží, aby podľa svojich síl nahradil škodu spôsobenú trestným činom alebo jej časť, ktorú zároveň určí.

(4) Súd nemôže podmienečne upustiť od výkonu zvyšku trestu zákazu činnosti podľa odseku 1, ak ide o trest zákazu činnosti viesť motorové vozidlo, ktorý bol uložený odsúdenému,

a) ktorému už bol takýto trest zákazu činnosti uložený v predchádzajúcich desiatich rokoch za trestný čin ohrozenia pod vplyvom návykovej látky alebo za iný trestný čin spáchaný pod vplyvom návykovej látky, alebo

b) ktorý už bol v predchádzajúcich desiatich rokoch za obdobný čin (pozn. autora: nielen spáchanie trestného činu, ale aj spáchanie priestupku, prípadne iného správneho deliktu umožňuje aplikáciu tohto ustanovenia) spáchaný pod vplyvom návykovej látky, ako je uvedený v písmene a), postihnutý zákazom činnosti viesť motorové vozidlo.

            (pozn. autora: v uvedenom odseku sa nachádza sprísnenie týkajúce sa niektorých vodičov motorových vozidiel, ktoré zaviedol zák. č. 313/2011 Z. z.)

(5) Súd nemôže podmienečne upustiť od výkonu zvyšku trestu zákazu činnosti podľa odseku 1, ak bol trest zákazu činnosti uložený podľa § 61 ods. 3 až 5. (viď. výklad vyššie)

            Podľa § 70 TZ:

(1) Ak odsúdený, u ktorého sa podmienečne upustilo od zvyšku trestu zákazu činnosti, viedol v skúšobnej dobe riadny život a plnil uložené obmedzenia a povinnosti, súd vysloví, že sa osvedčil; inak rozhodne, a to prípadne už v priebehu skúšobnej doby, že zvyšok trestu vykoná.

(2) Ak súd vyslovil, že sa odsúdený osvedčil, má sa za to, že trest bol vykonaný dňom, keď rozhodnutie o upustení od vykonania zvyšku trestu zákazu činnosti nadobudlo právoplatnosť.

(3) Rovnako sa má za to, že trest zákazu činnosti bol vykonaný dňom, keď rozhodnutie o podmienečnom upustení od výkonu zvyšku trestu zákazu činnosti nadobudlo právoplatnosť, ak súd bez viny odsúdeného nenariadil do roka od uplynutia skúšobnej doby, že odsúdený zvyšok trestu vykoná. (viď. výklad vyššie)

            Z judikatúry:

R 23/1985:

Podmienky pre podmienečné upustenie od výkonu zvyšku trestu zákazu činnosti nie sú splnené, ak odsúdený v dobe výkonu tohto trestu uložený zákaz nerešpektoval a zakázanú činnosť vykonával.