Možno vykonať verejné zasadnutie o podmienečnom upustení od výkonu zvyšku trestu zákazu činnosti?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Prešov

Otázka: Možno vykonať verejné zasadnutie o podmienečnom upustení od výkonu zvyšku trestu zákazu činnosti?

Dobrý deň, pán doktor, dovoľte mi prosím požiadať Vás o názor na nasledujúcu vec. Po uplynutí polovice môjho trestu za vedenie motorového vozidla v opojnom stave som podľa zákona požiadal o podmienečné upustenie od zvyšku trestu. Bolo vytýčené verejné zasadnutie v tejto veci. Využil som moju zákonnú možnosť a podľa predvolania som písomne požiadal o konanie v mojej neprítomnosti, keďže som nemohol prísť. Očakával som, že mi bude doručené uznesenie súdu buď o vyhovení alebo nevyhovení môjho požiadavku, keďže som splnil všetky zákonné podmienky. Bol som prekvapený, keď mi bolo doručené len ďalšie predvolanie na nový termín, ktorý je takmer tri mesiace vzdialený - čo by bola doba, za ktorú by mi celý trest uplynul. Zdá sa, že došlo k odročeniu, no nebolo mi nič oznámené. Asistentka sudcu, ktorej som vec predložil, potvrdila, že zákon mi umožňuje buď požiadať o konanie v neprítomnosti alebo účasť na konaní výslovne odmietnuť. Avšak, napriek tomuto zistil som, že sudca trvá na prítomnosti odsúdeného. Preto by som Vás, pán doktor, chcel poprosiť o názor, či je daný postup v poriadku. Hoci sa mi to zdá divné, zaujíma ma, či ide o nezákonné konanie sudcu alebo zneužitie právomoci verejnej osoby, pretože podľa môjho názoru je absurdné, že súdci neuplatňujú zákonnú možnosť, ktorá je uvedená v predvolaní, keď to závisí na ich subjektívnej vôli. Zo zdravého rozumu a logiky mi to príde ako nonsens; v tomto prípade je legislatíva úplne zbytočná. Veľmi pekne Vám ďakujem a verím, že mi budete môcť poradiť.

Odpoveď: Možno vykonať verejné zasadnutie o podmienečnom upustení od výkonu zvyšku trestu zákazu činnosti?

Dobrý deň, v zmysle § 293 Trestného poriadku možno vykonať verejné zasadnutie o podmienečnom upustení od výkonu zvyšku trestu zákazu činnosti aj vo Vašej neprítomnosti. Právny predpis upravuje výkon verejného zasadnutia v neprítomnosti odsúdeného ako možnosť a nie ako povinnosť. Predpokladám, že súd odročil zasadnutie na iný termín vo Váš prospech, nakoľko by inak Vašu žiadosť o upustenie od zvyšku trestu zamietol. Podmienkou pre podmienečné upustenie od výkonu zvyšku trestu zákazu činnosti je preukázanie osobných pomerov a okolností, pre ktoré výkon zvyšku tohto trestu už potrebný nie je. Domnievam sa, že tieto okolnosti ste dostatočne nepreukázali písomnými podaniami, v dôsledku čoho sudca vyžaduje Vašu osobnú účasť a vyjadrenie. Na kladné rozhodnutie nie je právny nárok a závisí od posúdenia vyššie uvedených okolností. Preto je vo Vašom záujme, aj osobnou účasťou na verejnom zasadnutí, presvedčiť súd o dôvodnosti Vašej žiadosti.