Peniaze z dedičstva pri rozvode

Online právna poradňa
Oblasť práva: Spoluvlastníctvo, Žilina

Otázka: Peniaze z dedičstva pri rozvode

Dobrý deň, pred nedávnom som prebrala dom od svojich rodičov a peniaze z predaja, 14000 eur, som vložila na termínovaný účet na moje meno. K tomuto účtu môj manžel nemá dispozičné právo. Manžel má vlastný účet (predtým to bol náš spoločný účet po mnohé roky), k nemu už nemám dispozičné právo. Ak by sme sa rozviedli (manžel ma psychicky týra roky), môžem pred rozvodom vybrať svojich 14 000 eur a vložiť ich na účet svojho dospelého syna ako dar, alebo môže to byť pri rozvode problém? Mám právo na takýto dar? Alebo ako inak môžem zaistiť, aby ma manžel neprinútil rozdeliť si moje dedičstvo na polovicu? Máme tri deti, dve dospelé a jedno pätnásťročné. Máme byt v osobnom vlastníctve, uvedené dva účty a žiaden iný majetok alebo úvery. Ďakujem za skorú odpoveď a prajem pekný deň.

Odpoveď: Peniaze z dedičstva pri rozvode

Dobrý deň, neuviedli ste všetky skutočnosti úplne jasne. Z Vašej otázky mi vyplýva, že ste dom po rodičoch zdedili a následne predali za 14.000,- €. Veci nadobudnuté počas manželstva dedením nepatria do BSM. Tzn. že ani výťažok z predaja takéhoto majetku nepatrí do BSM, je to Vašim výlučným vlastníctvom. V prípade rozvodu manželstva a zániku BSM sa následne vyporiadanie BSM tejto časti Vášho majetku nedotkne (14.000,- € nebude patriť do masy BSM). Finančné prostriedky vo výške 14.000,- € sú Vašim výlučným vlastníctvom bez ohľadu na to, či budú na Vašom účte alebo ich darujete Vášmu synovi (na darovanie Vašej veci máte samozrejme právo).