POZOR na PODVODNÝ EMAIL: Dostali ste z akoby našej mailovej adresy "kancelaria@ficek.sk" mail s predmetom "URGENTNÉ, OZNÁMENIE O EMBARGU" s nezmyslami o úveroch a dlhoch? Je to podvodná správa, neklikajte na link a ani prílohu. Problém intenzívne riešime.
Máte
otázku?

Peňažná pomoc rodine

Online právna poradňa
Oblasť práva: Iné oblasti práva, Košice

Otázka: Peňažná pomoc rodine

Dobrý deň, rada by som sa opýtala, či je možná finančná výpomoc cez určité inštitúcie, ak som nezamestnaná, nepoberám žiadne dávky a môj manžel, ktorý pracuje v veľkej firme v Košiciach, je od 3. 5. 2017 pracovne neschopný z neurologického hľadiska. Ďakujem.

Odpoveď: Peňažná pomoc rodine

Dobrý deň, ďakujeme za otázku, na ktorú odpovedáme nasledovne :

V otázke neuvádzate bližšie okolnosti,l dôvod Vašej nezamestnanosti,  sociálne a iné pomery, preto uvedieme viacero možností :

I. Zákon  461/2013 Z.z. o sociálnom poistení : Váš manžel v zmysle ustanovení cit. zákona má nárok na nemocenské dávky, ak bol pre chorobu alebo úraz uznaný dočasne práceneschopným na výkon zárobkovej činnosti alebo mu bolo nariadené karanténne opatrenie. Výška dávky :  od 1. do 3. dňa dočasnej pracovnej neschopnosti 25 %  denného vymeriavacieho základu alebo pravdepodobného  denného vymeriavacieho základu a od 4. dňa dočasnej pracovnej neschopnosti 55 % DVZ alebo PDVZ.

II. Zákon o rodine č. 36/2005 Z.z. :

Podľa cit. zákona je daná aj  vyživovacia povinnosť detí k rodičom, ktorá je stanovená tak, že deti, ktoré sú schopné samy sa živiť, sú povinné zabezpečiť svojim rodičom primeranú výživu, ak to potrebujú. Každé dieťa plní vyživovaciu povinnosť voči rodičom v takom rozsahu, aký zodpovedá pomeru jeho schopností, možností a majetkových pomerov k schopnostiam, možnostiam a k majetkovým pomerom ostatných detí.
Pri určení výživného cestou súdu  súd prihliada na odôvodnené potreby oprávneného, ako aj na schopnosti, možnosti a majetkové pomery povinného. Na schopnosti, možnosti a majetkové pomery povinného prihliadne súd aj vtedy, ak sa povinný vzdá bez dôležitého dôvodu výhodnejšieho zamestnania, zárobku, majetkového prospechu; rovnako prihliadne aj na neprimerané majetkové riziká, ktoré povinný na seba berie.
Výživné nemožno priznať, ak by to bolo v rozpore s dobrými mravmi.
Výživné vo Vašom prípade je možné priznať len odo dňa začatia súdneho konania.

III. Zákon č. 195/1998 Z.z. o sociálnej pomoci :
Zákon charakterizuje sociálnu
núdzu ako stav,  keď si občan nemôže sám zabezpečiť starostlivosť o svoju osobu, starostlivosť o svoju domácnosť, ochranu a uplatňovanie svojich práv a právom chránených záujmov alebo kontakt so spoločenským prostredím najmä vzhľadom na vek, nepriaznivý zdravotný stav, sociálnu neprispôsobenosť alebo stratu zamestnania.

Za sociálnu núdzu sa na účely tohto zákona považuje aj stav, keď občan s ťažkým zdravotným postihnutím potrebuje zmierniť sociálne dôsledky ťažkého zdravotného postihnutia alebo ich prekonať za podmienok ustanovených týmto zákonom.

Za nepriaznivý zdravotný stav sa na účely tohto zákona považujú invalidita podľa právoplatného rozhodnutia alebo posudku Sociálnej poisťovne, choroba, porucha zdravia alebo zdravotné postihnutie uznané príslušným ošetrujúcim lekárom.

Formy riešenia sociálnej núdze podľa citovaného zákona sú :
a) sociálne poradenstvo,
b) sociálne služby,
c) sociálne služby, peňažné príspevky na kompenzáciu a peňažný príspevok za opatrovanie.

IV. Zákon  č. 417/2013 Z.z. o pomoci v hmotnej núdzi :

Nárok na dávky dľa cit. zákona je len v prípade  hmotnej núdze, ktorá je charakterizovaná ako stav, keď príjem členov domácnosti podľa tohto zákona nedosahuje sumy životného minima ustanovené osobitným predpisom a členovia domácnosti si nevedia alebo nemôžu prácou, výkonom vlastníckeho práva alebo iného práva k majetku a uplatnením nárokov zabezpečiť príjem alebo zvýšiť príjem.

Základné životné podmienky na účely tohto zákona sú jedno teplé jedlo denne, nevyhnutné ošatenie a prístrešie.
Príjemca na účely tohto zákona je fyzická osoba, ktorej sa poskytuje pomoc v hmotnej núdzi alebo osobitný príspevok.

Hmotná núdza sa zisťuje posúdením príjmu, majetku a možnosti uplatnenia nárokov členov domácnosti.  Možnosť zabezpečiť si príjem alebo zvýšiť si príjem vlastnou prácou sa neskúma, ak ide o fyzickú osobu, ktorá
a) dosiahla vek potrebný na nárok na starobný dôchodok,
b) je invalidná z dôvodu poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70 %,
c) je nezaopatrené dieťa,
d) je osamelý rodič, ktorý sa osobne, celodenne a riadne stará o dieťa do 31 týždňov veku dieťaťa,  atď.

§ 8 : Fyzická osoba a členovia domácnosti nie sú v hmotnej núdzi, aj keď príjem členov domácnosti nedosahuje sumy životného minima ustanovené osobitným predpisom, ak si majetkom alebo uplatnením nárokov môžu zabezpečiť základné životné podmienky a riešiť si hmotnú núdzu.

Pomoc v hmotnej núdzi je
a)  dávka v hmotnej núdzi
b) ochranný príspevok
c) aktivačný príspevok
d) príspevok na nezaopatrené dieťa
e) príspevok na bývanie.

V.  Zákon č. 152/1994 Zb. z. o sociálnom fonde :
V zmysle citovaného zákona  je potrebné obrátiť sa priamo na zamestnávateľa Vášho manžela so žiadosťou o pomoc.  Zamestnávateľ v rámci realizácie svojej sociálnej politiky poskytuje zamestnancom z fondu príspevok na  okrem iných aj na sociálnu výpomoc a peňažné pôžičky.
Príspevok z fondu možno poskytnúť aj rodinnému príslušníkovi zamestnanca a poberateľovi starobného dôchodku, predčasného starobného dôchodku, invalidného dôchodku, výsluhového dôchodku alebo invalidného výsluhového dôchodku za zákonom stanovených podmienok.

Zamestnávateľ Vášho manžela Vám v tejto oblasti  poskytne bližšie  informácie.

VI. Zákon č. 5/2004 Z.z. o službách zamestnanosti :
Podľa citovaného zákona Vás len môžeme odkázať na prísl.úrad práce a zaevidovať sa ako uchádzač o zamestnanie a za pomoci aj úradu práce hľadať si prácu.

Záver

Z dôvodu, že v otázke nepíšete Vaše pomery v rodine, dôvod Vašej nezamestnanosti, možností Vašich detí, Vašu sociálnu a materiálnu situáciu, odporúčame obrátiť sa priamo na príslušný úrad práce, na zamestnávateľa Vášho manžela, prípadne na obec.
Dúfame, že sme Vám pomohli.