POZOR na PODVODNÝ EMAIL: Dostali ste z akoby našej mailovej adresy "kancelaria@ficek.sk" mail s predmetom "URGENTNÉ, OZNÁMENIE O EMBARGU" s nezmyslami o úveroch a dlhoch? Je to podvodná správa, neklikajte na link a ani prílohu. Problém intenzívne riešime.
Máte
otázku?

Bude mať manžel pri vyporiadaní BSM nárok na spätne vyplatený invalidný dôchodok?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Spoluvlastníctvo, Trnava

Otázka: Bude mať manžel pri vyporiadaní BSM nárok na spätne vyplatený invalidný dôchodok?

Dobrý deň, chcela by som sa informovať, či má môj muž, hoci sa rozvádzame, nárok na môj invalidný dôchodok, ktorý mi má byť vyplatený tri mesiace spätne za posledné tri roky. Nerobia sa mi starosti, že by si nárokoval polovicu týchto peňazí. Ďakujem vám za odpoveď.

Odpoveď: Bude mať manžel pri vyporiadaní BSM nárok na spätne vyplatený invalidný dôchodok?

Dobrý deň. Do masy bezpodielového spoluvlastníctva manželov (ďalej len „BSM“) zvyčajne patria príjmy z pracovného alebo obdobného pomeru, príjmy z podnikateľskej činnosti, sociálne dávky, výhry, úroky v bankách a pod. Pokiaľ však prebieha konanie o rozvod manželstva, základným kritériom, či bude Vaša sociálna dávka ešte predmetom BSM alebo nie je to, kedy nadobudne rozsudok o rozvode právoplatnosť. Ak Vám budú spomínané dávky vyplatené až po právoplatnom rozsudku o rozvode manželstva, nebudú predmetom BSM. Ak však budú vyplatené pred právoplatnosťou rozsudku o rozvode, pôjde o príjem patriaci do BSM.