Mám nárok na rodinné prídavky vyplácané v zahraničí?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Iné oblasti práva, Prešov

Otázka: Mám nárok na rodinné prídavky vyplácané v zahraničí?

Dobrý deň, nedávno som sa rozviedla a môj bývalý manžel pobiera rodinné prídavky na naše maloleté deti v zahraničí. Chcela by som sa opýtať, či ako matka, ktorej boli deti zverené do osobnej starostlivosti, mám nárok na to, aby boli tieto dávky vyplácané zo zahraničia na môj účet? Ďakujem.

Odpoveď: Mám nárok na rodinné prídavky vyplácané v zahraničí?

Dobrý deň, predpokladám, že Váš bývalý manžel pracuje v krajine, ktorá je členom EÚ. Napriek uvedenému je potrebné poznamenať, že členské štáty EÚ si samostatne určujú pravidlá týkajúce sa nárokov na sociálne dávky (napr. rodinné prídavky). Všetky krajiny poskytujú rodinné dávky v nejakej forme, ale ich výška a podmienky ich priznania sa vo veľkej miere líšia. Podmienky, za ktorých sa rodičom vyplácajú rodinné dávky, sú preto stanovené vo vnútroštátnych právnych predpisoch. Rodičia majú spravidla nárok na dávky v danej krajine EÚ, ak v nej pracujú, alebo ak poberajú dôchodok alebo ak tam jednoducho žijú. V zásade však platí, že rodinné prídavky sú určené na vyživovanie dieťaťa. Preto ak váš bývalý manžel poberá dávky, ale nevyužíva ich na vyživovanie vašich detí, môžete sa obrátiť na úrad zodpovedný za vyplácanie dávok v krajine, v ktorej žijú vaše deti, a požiadať, aby sa dávky vyplácali vám, pretože sa o deti skutočnosti staráte Vy.