Občianske združenie - dar fyzickej osobe

Online právna poradňa
Oblasť práva: Nezaradené, Košice

Otázka: Občianske združenie - dar fyzickej osobe

Dobrý deň, chcel by som sa opýtať, či môže občianske združenie darovať peňažné prostriedky z vlastných finančných prostriedkov, ktoré boli vyzbierané z 2% daní, matke zdravotne postihnutého dieťaťa ako pomoc na rehabilitáciu a výdavky spojené so starostlivosťou o takéto dieťa. Ako je potrebné postupovať, aby bol tento proces v súlade s právom? Je potrebné, aby matka dokladala, na čo boli peňažné prostriedky použité? Ďakujem. S pozdravom.

Odpoveď: Občianske združenie - dar fyzickej osobe

Dobrý deň,

ďakujeme za otázku, na ktorú odpovedáme nasledovne :

Základná právna úprava Vami prednesenej problematiky je obsiahnutá v ust. Obč. zákonníka, v ust. zákona o peňažných príspevkoch na kompenzáciu TŽP, v ust. zákona o združovaní občanov  a  zákona o dani z príjmov.

Pre Vás je dôležité vedieť nasledovné :

1./  Podľa ust. zákona o združovaní občanov  občania môžu zakladať spolky, spoločnosti, zväzy, hnutia, kluby a iné občianske združenia ("OZ"), ako aj odborové organizácie  a združovať sa v nich. Členmi združení môžu byť aj právnické osoby. Združenia sú právnickými osobami. Do ich postavenia a činnosti môžu štátne orgány zasahovať len v medziach zákona. Práva a povinnosti člena združenia upravujú stanovy združenia.
Združenie vzniká registráciou. K návrhu na registráciu sa pripájajú stanovy vo dvoch vyhotoveniach, v ktorých musia byť uvedené:
a) názov združenia,
b) sídlo,
c) cieľ jeho činnosti,
d) orgány združenia, spôsob ich ustanovovania, určenie orgánov a funkcionárov oprávnených konať v mene združenia,
e) ustanovenia o organizačných jednotkách, pokiaľ budú zriadené a pokiaľ budú konať vo svojom mene,
f) zásady hospodárenia.

2./ Podľa ust.  § 12 ods. 7  zákona o dani z príjmov  sú taxatívne definované príjmy, ktoré nie sú u právnických osôb predmetom dane. U daňovníkov nezaložených alebo nezriadených na podnikanie, teda aj Vaše OZ, sú to napr. príjmy získané darovaním okrem darov, ktoré boli poskytnuté poskytovateľovi zdravotnej starostlivosti od držiteľa, alebo príjmy získané dedením, príjmy z podielu zaplatenej dane na osobitné účely.
Premetom dane nie je príjme získaný darovaním podľa § 50 cit. zákona , teda podiel zaplatenej dane.

3./ Podľa § 50 cit. zákona o dani z príjmov podiel zaplatenej dane môžete ako OZ použiť len na účely, ktoré sú predmetom Vašej činnosti, ak predmetom jeho činnosti sú
a) ochrana a podpora zdravia; prevencia, liečba, resocializácia drogovo závislých v oblasti zdravotníctva a sociálnych služieb,
b) podpora a rozvoj športu,
c) poskytovanie sociálnej pomoci,
d) zachovanie kultúrnych hodnôt,
e) podpora vzdelávania,
f) ochrana ľudských práv,
g) ochrana a tvorba životného prostredia,
h) veda a výskum,
i) organizovanie a sprostredkovanie dobrovoľníckej činnosti.

4./  Treba uviesť, že ak prijímateľ, teda Vaše OZ,  nepoužije poskytnutý podiel zaplatenej dane na činnosti ako je uvedené vyššie, najneskôr do konca roka nasledujúceho po roku, v ktorom Vám bol podiel zaplatenej dane poukázaný, vzťahujú sa na prijímateľa ustanovenia o porušení finančnej disciplíny podľa osobitného predpisu, pričom je OZ následne povinné podiel zaplatenej dane vrátiť správcovi dane miestne príslušnému podľa sídla prijímateľa do 90 dní odo dňa vzniku skutočnosti, s ktorou je spojená povinnosť vrátiť poskytnutý podiel zaplatenej dane.

Pre prípad, že Vaše OZ  by použilo poskytnutý podiel zaplatenej dane v rozpore s účelom ako je uvedené vyššie v bode 3.), porušili by ste finančnú disciplínu. Použitie podielu zaplatenej dane na obstaranie hnuteľnej veci a nehnuteľnosti, ktoré sa využívajú na účely dľa bodu 3.) sa nepovažuje za porušenie finančnej disciplíny.

5./ Platí zároveň, že prijímateľ, teda Vaše OZ, ak súhrn podielov zaplatenej dane z príjmov fyzických osôb a právnických osôb v ročnom prehľade prijímateľov je vyšší ako 3 320 eur, je povinný do 16 mesiacov odo dňa zverejnenia ročného prehľadu prijímateľov zverejniť presnú špecifikáciu použitia prijatého podielu v Obchodnom vestníku, ktorá obsahuje najmä výšku a účel použitia podielu zaplatenej dane , spôsob použitia podielu zaplatenej dane v členení na výšku a druh výdavkov priamo súvisiacich s účelom použitia, výšku a druh výdavkov priamo súvisiacich s prevádzkou prijímateľa a výrok audítora, ak podľa osobitného predpisu prijímateľ musí mať účtovnú závierku overenú audítorom.

Pre prijímateľa, ktorého súhrn podielov zaplatenej dane je vyšší ako 33 000 €, platia ďalšie podmienky dľa zákona o dani z príjmov.

6./ Nevieme, či osoba, ktorá zabezpečuje starostlivosť o zdravotne znevýhodnené dieťa poberá nejaký príspevok od štátu podľa zákona o kompenzáciách. Tu len poznamenávame, že za majetok fyzickej osoby s ťažkým zdravotným postihnutím sa nepovažujú o.i. nehnuteľné veci alebo hnuteľné veci nadobudnuté z peňažného daru podľa cit. zákona a to  ak :
1. v kalendárnom roku v úhrnnej hodnote do výšky 12-násobku sumy životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu ustanoveného osobitným predpisom,
2. poskytnutý nadáciou, občianskym združením, neziskovou organizáciou poskytujúcou všeobecne prospešné služby, neinvestičným fondom, cirkvou alebo náboženskou spoločnosťou, alebo
3. na účely posilnenia účinkov kompenzácie, zachovania alebo zlepšenia zdravotného stavu.

Za príjem sa na účely poskytovania peňažných príspevkov na kompenzáciu nepovažujú o.i.
peňažné dary poskytnuté ako je vyššie uvedené.

ZÁVER

Nevieme, aká je výška darov poskytnutých Vášmu OZ, ako ani dar pre osobu resp. rodinu, ktorej chcete pomôcť.
Možnosti máte nasledovné :

1./ Darovacia zmluva s povinnosťou preukázania použitia finančných prostriedkov. Táto forma je na zváženie, nakoľko ak peniaze nebudú použité na určený účel, resp. neobdržíte doklady o nákupe resp. úhradách, bude zrejme ťažšie ich žiadať vrátiť.
2./ Priama kúpa pomôcky alebo priama úhrada potrebnej pomoci zo strany OZ, teda Vy priamo zakúpite potrebné veci a tieto odovzdáte ako dar rodine zdravotne znevýhodneného dieťaťa vrátane spísania darovacej zmluvy.

Záverom uvádzame, že Vaše OZ vždy musí mať doklad o použití fin. prostriedkov z hľadiska ust. zákona o účtovníctve.

Dúfame, že naša právna rada Vám pomohla. Dajte nám  prosím vedieť, ako ste Váš problém  vyriešili.
Ďakujeme.