Nárok na sociálne dávky

Online právna poradňa
Oblasť práva: Iné oblasti práva, Trenčín

Otázka: Nárok na sociálne dávky

Zamestnávateľ ma zamestnal z Úradu práce ako dlhodobo nezamestnaného, čím mu vznikol nárok na neplatenie odvodov, o čom ma vôbec neinformoval. Teraz mám vážny zdravotný problém, budem operovaný a dlhodobo na PN. Na Sociálnej poisťovni mi oznámili, že nemám nárok na nemocenské dávky, keďže zamestnávateľ za mňa nič neodvádza. Mám nárok na nejakú dávku? 20 rokov som si všetko platil a ani raz som nebol na PN. Ďakujem.

Odpoveď: Nárok na sociálne dávky

Dobrý deň. Súčasná právna úprava v oblasti sociálnych vecí je nadstavená tak, aby umožňovala vznik presne takých situácií, akú ste opísali vo Vašej otázke. Inak povedané, ak zamestnávateľ splní podmienky na uplatnenie zákonného oslobodenia od odvodovej povinnosti pre sociálne a zdravotné poistenie, pre zamestnanca to bude mať predovšetkým tieto nepriaznivé dôsledky:

1/ Zamestnanec nebude mať v čase uplatňovania úľavy na odvodoch (obdobie 12 mesiacov) nárok na nemocenské dávky. V prípade PN mu síce za prvých 10 dní zamestnávateľ musí vyplatiť náhradu príjmu, ale v prípade dlhodobej PN (t.j. 11. deň a nasledujúce) zostane bez príjmu, pretože Sociálna poisťovňa mu nemocenské nevyplatí.

2/ Počas daného obdobia nebude mať zamestnanec nárok ani na tzv. ošetrovné (ak by mu ochorelo dieťa).

3/ Počas daného obdobia nebude mať tehotná zamestnankyňa nárok na materské.

4/ Dané obdobie sa zamestnancovi nezapočíta do odpracovaných rokov pre vznik nároku na dôchodok (obdobný problém môže nastať aj pri nároku na invalidný dôchodok).

5/ Dané obdobie sa nebude zamestnancovi započítavať do nároku na dávku v nezamestnanosti, čo znamená, že po strate zamestnania nebude mať takýto zamestnanec nárok na dávku v nezamestnanosti.