Patrí finančný dar počas manželstva len jednému z manželov?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Spoluvlastníctvo, Prešov

Otázka: Patrí finančný dar počas manželstva len jednému z manželov?

Dobrý deň, počas manželstva som prijal finančný dar z predaja nehnuteľnosti mojich rodičov, ktorý bol poslaný na môj účet bankovým prevodom. Tento účet som založil ešte pred manželstvom. V poznámke k tejto transakcii je uvedené "dedičstvo". Stačí to na to, aby sa tieto peniaze v prípade rozvodu nepripočítali k bezpodielovému alebo podielovému spoluvlastníctvu, ale zostali len vo vlastníctve mne? Ďakujem.

Odpoveď: Patrí finančný dar počas manželstva len jednému z manželov?

Dobrý deň, podľa § 143 Občianskeho zákonníka, v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov (BSM) je všetko, čo môže byť predmetom vlastníctva a čo nadobudol niektorý z manželov za trvania manželstva, s výnimkou vecí získaných dedičstvom alebo darom, ako aj vecí, ktoré podľa svojej povahy slúžia osobnej potrebe alebo výkonu povolania len jedného z manželov, a vecí vydaných v rámci predpisov o reštitúcii majetku jednému z manželov. Akýkoľvek dar je preto výlučným vlastníctvom manžela, ak obdarovaným je len on sám. V prípade, že by vec, ktorá tvorí predmet darovania, bola určená obom manželom, tvorila by súčasť ich podielového spoluvlastníctva.