POZOR na PODVODNÝ EMAIL: Dostali ste z akoby našej mailovej adresy "kancelaria@ficek.sk" mail s predmetom "URGENTNÉ, OZNÁMENIE O EMBARGU" s nezmyslami o úveroch a dlhoch? Je to podvodná správa, neklikajte na link a ani prílohu. Problém intenzívne riešime.
Máte
otázku?

Odstúpenie od zmluvy do 14 dní

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Bratislava

Otázka: Odstúpenie od zmluvy do 14 dní

Dobrý deň, Som majiteľom e-shopu, kde sa venujem predaju autorádií. Nedávno som mal zákazníka, ktorý vyjadriť záujem o kúpu autorádia. Po písomnej dohode prišiel ku mne osobne a ja som mu autorádio namontoval do auta a predviedol jeho funkcionalitu. Bol s produktom spokojný, tak sme spolu išli do bankomatu, kde vybral hotovosť a v plnej sume mi za autorádio zaplatil. O dva dni neskôr, po užívaní autorádia, som mu zaslal faktúru na jeho e-mail. Zákazník potom plne využíval autorádio po dobu piatich dní. Po tomto období mi napísal, že na autorádiu nefunguje CD mechanika a tlačidlo menu občas zostáva zaseknuté. Teraz požaduje odstúpenie od zmluvy v zákonnej 14-dňovej lehote. Som však presvedčený, že v tomto prípade 14-dňová lehota na vrátenie tovaru neplatí, keďže rádio bolo montované priamo u mňa a predvedené na mieste. Zmluva teda nebola uzatvorená na diaľku a zákazník rádio vyplatil na základe spokojnosti. Navrhol som mu teda iné riešenie: pošle mi výrobok späť, ja ho opravím a v prípade vážnejšej poruchy výrobok vymením za nový kus. Rád by som však získal radu, ako postupovať v takomto prípade. Zmluva nebola uzavretá na diaľku, ale priamo u mňa. Zákazník bol s vecou oboznámený a až na základe spokojnosti s danou vecou ju v plnej sume vyplatil a následne ju plne využíval po dobu piatich dní. Ďakujem za pomoc. S pozdravom, Michal

Odpoveď: Odstúpenie od zmluvy do 14 dní

Dobrý deň, ak zmluva nebola uzatvorená na diaľku, tak potom nie je dôvod na to, aby požadoval vrátenie peňazí v dôsledku odstúpenia od zmluvy. Ak si však objednal autorádio a prišiel si ho k Vám iba vyzdvihnúť, ide o uzatvorenie zmluvy na diaľku.

Pre Vašu informáciu prikladám zákonné ustanovenie: "Zmluvou uzavretou na diaľku sa na účely tohto zákona rozumie zmluva medzi predávajúcim a spotrebiteľom dohodnutá a uzavretá výlučne prostredníctvom jedného alebo viacerých prostriedkov diaľkovej komunikácie bez súčasnej fyzickej prítomnosti predávajúceho a spotrebiteľa, najmä využitím webového sídla, elektronickej pošty, telefónu, faxu, adresného listu alebo ponukového katalógu."