Podotázka: Spočíva 14-dňová lehota na odstúpenie od zmluvy uzavretej na diaľku?
(Občianske právo)
Dobrý deň,
chceli by sme sa informovať. Žijeme v zahraničí, konkrétne v Kanade, a na Slovensku vlastníme pozemok. V polovici októbra tohto roka sa nám ozval záujemca, ktorý mal záujem pozemok kúpiť. Celú transakciu sme jasne dohodli, a to prostredníctvom Skype a e-mailu, že pozemok kupuje. Následne sme stiahli ponuku na predaj pozemku z internetu a všetkých možných inzertných portálov.
Dňa 08.11.2016, teda včera, nám dotyčný potenciálny kupujúci oznámil, že pozemok nakoniec nekúpi. Týmto krokom nám spôsobil nesmierne škody, keďže sme začali konať a pripravovať sa na predaj. Kúpili sme letenky na Slovensko, uhradili sme overovanie podpisov na zmluvách atď. V podstate je to pre nás veľká ujma, keďže odstúpil prakticky zo 100%-tnej dohody.
Chceli by sme sa informovať, či môžeme voči tejto osobe postupovať nejakým spôsobom. Všetky dokumenty máme. Okrem toho by sme potrebovali, ak je to možné, zástupcu na diaľku.
Ďakujeme za odpoveď.
S pozdravom,
Odpoveď: Spočíva 14-dňová lehota na odstúpenie od zmluvy uzavretej na diaľku?
(odpoveď odoslaná: 10.11.2016)
Dobrý deň. Z Vašej otázky vyplýva, že v rámci tzv. predzmluvných vzťahov Vám vznikli isté náklady, ktoré si chcete uplatniť od kupujúceho a ktorý nakoniec nechcel pristúpiť k uzavretiu zmluvy. Vo svojej podstate ide o uplatnenie inštitútu culpa in contrahendo (tzv. predzmluvná zodpovednosť). Tento inštitút je najmä v západných krajinách dobre známy a aj pomerne často používaný. V podmienkach SR však chýba jeho výslovná zákonná úprava. Zo všeobecnej zákonnej úpravy zodpovednosti za škodu by teoreticky bolo možné vyvodiť aj zodpovednosť za porušenie predzmluvných vzťahov (najmä výkladom ustanovení § 415 OZ v spojení s § 420 OZ, príp. 424 OZ), avšak jeho reálna využiteľnosť v prípadnom súdnom konaní je otázna. Preukazovanie takejto škody by bolo pomerne náročné a v konečnom dôsledku by mohlo spôsobiť zbytočne vysoké náklady súdneho konania.