Máte
otázku?

Spočíva 14-dňová lehota na odstúpenie od zmluvy uzavretej na diaľku?


Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Prešov

Otázka: Spočíva 14-dňová lehota na odstúpenie od zmluvy uzavretej na diaľku?

Dobrý deň, dňa 26.7.2016 mi bol doručený telefón kuriérom k paušálu od spoločnosti Orange. Dnes je 10.8.2016 a je mi jasné, že 14 dňová lehota na odstúpenie od zmluvy už ubehla, ale 1.8.2016 som bol telefón v Orange reklamovať. Moja otázka teda znie, či tá lehota od toho 1.8.2016 nespočíva resp. či sa počíta aj počas tej doby, keď je telefón u nich, teda počas reklamácie? Čiže ked mi dôjde telefón spať, či ešte budem môcť odstúpiť od zmluvy alebo nie? Za skorú odpoveď ďakujem.

Odpoveď: Spočíva 14-dňová lehota na odstúpenie od zmluvy uzavretej na diaľku?

Dobrý deň, podľa § 7 ods. 1 zákona č. 102/2014 Z.z. o ochrane spotrebiteľa pri predaji tovaru alebo poskytovaní služieb na základe zmluvy uzavretej na diaľku alebo zmluvy uzavretej mimo prevádzkových priestorov predávajúceho, ak predávajúci včas a riadne poskytol spotrebiteľovi informácie o práve odstúpiť od zmluvy, spotrebiteľ je oprávnený aj bez uvedenia dôvodu odstúpiť od zmluvy uzavretej na diaľku alebo od zmluvy uzavretej mimo prevádzkových priestorov predávajúceho do 14 dní odo dňa prevzatia tovaru v prípade zmlúv, predmetom ktorých je predaj tovaru. Ak Vám informácie o práve odstúpiť od zmluvy neboli poskytnuté, táto lehota sa predlžuje až na 12 mesiacov. Uvedený právny predpis neupravuje spočívanie lehoty na odstúpenie od zmluvy pre prípad reklamácie tovaru, preto Vám toto právo po uplynutí 14-dňovej lehoty zaniká.

Trápi vás "Spočíva 14-dňová lehota na odstúpenie od zmluvy uzavretej na diaľku?" a chcete pomôcť?

V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál

JUDr. Patrik Ozimanič



4,9 (3,405)
Všetky recenzie

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:




Podotázka: Spočíva 14-dňová lehota na odstúpenie od zmluvy uzavretej na diaľku? (Občianske právo)

Dobry den, chceli by sme sa informovat. Zijeme v zahranici v Kanade. Vlastnime na Slovensku pozemok. V polovici oktobra tohto roka sa nam ozval kupec ktory by pozemok kupil. Vsetko sme jasne dohodli, po skype po mailoch, ze pozemok kupuje. Stiahli sme pozemok z internetu ako aj vsetky mozne inzeraty. 08/11/2016 to jest vcera nam dotycny potencionalny kupec oznamil, ze pozemok nekupuje. Tym na sposobil nesmiernu skdu, nakolko sme zacali konat, tak ze sme kupili letenky na Slovensko, overovanie podpisov sme uz uhradili na zmluvach, atd. V podstate je to pre nas dost velka ujma ze takpovediac zo 100% dohody odstupil. Mozeme postupovat voci tejto osobe nejakym sposobom. Vsetky doklady mame. Plus potrebovali by sme ak je to mozne zastupcu takto na dialku. Dakujeme za odpoved. S pozdravom.

Odpoveď: Spočíva 14-dňová lehota na odstúpenie od zmluvy uzavretej na diaľku?

(odpoveď odoslaná: 10.11.2016)

Dobrý deň. Z Vašej otázky vyplýva, že v rámci tzv. predzmluvných vzťahov Vám vznikli isté náklady, ktoré si chcete uplatniť od kupujúceho a ktorý nakoniec nechcel pristúpiť k uzavretiu zmluvy. Vo svojej podstate ide o uplatnenie inštitútu culpa in contrahendo (tzv. predzmluvná zodpovednosť). Tento inštitút je najmä v západných krajinách dobre známy a aj pomerne často používaný. V podmienkach SR však chýba jeho výslovná zákonná úprava. Zo všeobecnej zákonnej úpravy zodpovednosti za škodu by teoreticky bolo možné vyvodiť aj zodpovednosť za porušenie predzmluvných vzťahov (najmä výkladom ustanovení § 415 OZ v spojení s § 420 OZ, príp. 424 OZ), avšak jeho reálna využiteľnosť v prípadnom súdnom konaní je otázna. Preukazovanie takejto škody by bolo pomerne náročné a v konečnom dôsledku by mohlo spôsobiť zbytočne vysoké náklady súdneho konania.


Podotázka: Spočíva 14-dňová lehota na odstúpenie od zmluvy uzavretej na diaľku? (Občianske právo)

Dobry den, este by som mala jeden dotaz. Tiez vlastnime byt v Prievidzi. Chceli by sme ho tiez predat. Byt vlastnime s jednou cudzou osobou v 1/2. Mozeme byt - nasu polovicu predat bez upovedomia tejto osoby? Nechceme komunikovat s touto osobou a dohadovat sa, preto sme sa rozhodli vystupit ako vlastnici z bytu a predat nas podiel. Dakujeme za odpoved.

Odpoveď: Spočíva 14-dňová lehota na odstúpenie od zmluvy uzavretej na diaľku?

(odpoveď odoslaná: 10.11.2016)

Dobrý deň. Z Vašej otázky vyplýva, že predmetný byt máte v podielovom spoluvlastníctve. Pokiaľ máte záujem predať svoj podiel na tomto byte, je potrebné ponúknuť podiel najskôr druhému spoluvlastníkovi, nakoľko pri spoluvlastníctve platí zákonné predkupné právo (pozri ustanovenie § 140 Občianskeho zákonníka). Predkupné právo nie je potrebné uplatniť jedine vtedy, ak by išlo o prevod spoluvlastníckeho podielu na blízku osobu (ustanovenia § 116 a § 117 Občianskeho zákonníka určujú, kto sa považuje za blízku osobu). Pokiaľ by nebolo dodržané zákonné predkupné právo, prípadná zmluva o prevode spoluvlastníckeho podielu na predmetnom byte by bola postihnutá relatívnou neplatnosťou (viď ustanovenie § 40a Občianskeho zákonníka).



V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Spočíva 14-dňová lehota na odstúpenie od zmluvy uzavretej na diaľku?" a chcete pomôcť?



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:



najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (3.405)
Všetky recenzie
LEXANA - asistentka

Text zprávy
Moje zprava
Text v prvnim tlacitku