Odpoveď: Spotrebiteľ Odstúpenie od zmluvy
Pred zodpovedaním otázky uvádzame, že z tejto sme vyčiarkli obchodné meno predávajúceho, ale s jeho obchodnými podmienkami tak, ako ste uviedol v otázke, sme sa oboznámili. Odpoveďou vyslovujeme svoj právny názor.
I. P R Á V N A Ú P R A V A
Začneme trochou histórie pojmu "spotrebiteľ", čo je dôležité pre vyjadarenie nášho názoru na Váš status - postavenie ako spotrebiteľa.
Pôvodný zákon o ochrane spotrebiteľa 634/1992 Zb. (zrušený zákonom 250/2007 Z. z. - viď ďalej) definoval spotrebiteľa nasledovne :
"Na účely tohto zákona sa rozumie:
a) spotrebiteľom fyzická osoba, ktorá nakupuje výrobky alebo používa služby pre priamu osobnú spotrebu fyzických osôb, najmä pre seba a pre príslušníkov svojej domácnosti,"
"Spotrebiteľom podľa tohto zákona je aj právnická osoba, ktorá nakupuje výrobky alebo používa služby pre svoju vlastnú potrebu, pokiaľ vystupuje voči predávajúcemu obdobne ako fyzická osoba uvedená v odseku 1 písm. a)."
V súčasnosti platný zákona o ochrane spotrebiteľa 250/2007 Z. z. o ochrane spotrebiteľa a o zmene zákona Slovenskej národnej rady č. 372/1990 Zb. o priestupkoch definuje spotrebiteľa v ust. § 2 cit. zákona :
"Na účely tohto zákona sa rozumie
a) spotrebiteľom fyzická osoba, ktorá pri uzatváraní a plnení spotrebiteľskej zmluvy1) nekoná v rámci predmetu svojej podnikateľskej činnosti,2) zamestnania alebo povolania,2a)
Odkazy v zákone v uvedenom ustanovení hovoria:
odkaz 1) : § 52 až 54 Občianskeho zákonníka :
§ 52 : " Spotrebiteľskou zmluvou je každá zmluva bez ohľadu na právnu formu, ktorú uzatvára dodávateľ so spotrebiteľom.
Ustanovenia o spotrebiteľských zmluvách, ako aj všetky iné ustanovenia upravujúce právne vzťahy, ktorých účastníkom je spotrebiteľ, použijú sa vždy, ak je to na prospech zmluvnej strany, ktorá je spotrebiteľom. Odlišné zmluvné dojednania alebo dohody, ktorých obsahom alebo účelom je obchádzanie tohto ustanovenia, sú neplatné. Na všetky právne vzťahy, ktorých účastníkom je spotrebiteľ, sa vždy prednostne použijú ustanovenia Občianskeho zákonníka, aj keď by sa inak mali použiť normy obchodného práva.
Dodávateľ je osoba, ktorá pri uzatváraní a plnení spotrebiteľskej zmluvy koná v rámci predmetu svojej obchodnej alebo inej podnikateľskej činnosti.
Spotrebiteľ je fyzická osoba, ktorá pri uzatváraní a plnení spotrebiteľskej zmluvy nekoná v rámci predmetu svojej obchodnej činnosti alebo inej podnikateľskej činnosti."
Odkaz 2 : § 2 obchod. zákonníka :
"Podnikanie : Podnikaním sa rozumie sústavná činnosť vykonávaná samostatne podnikateľom vo vlastnom mene a na vlastnú zodpovednosť za účelom dosiahnutia zisku."
Odkaz 2a) :
"Napríklad zákon Slovenskej národnej rady č. 138/1992 Zb. o autorizovaných architektoch a autorizovaných stavebných inžinieroch v znení neskorších predpisov, zákon č. 586/2003 Z. z. o advokácii a o zmene a doplnení zákona č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní (živnostenský zákon) v znení neskorších predpisov v znení neskorších predpisov."
Zákon , podľa ktorého ste kúpil notebook v eshope je zákon č. 102/2014 Z. z. o ochrane spotrebiteľa pri predaji tovaru alebo poskytovaní služieb na základe zmluvy uzavretej na diaľku alebo alebo zmluvy uzavretej mimo prevádzkových priestorov predávajúceho, ktorý v ust. § 1 hovorí, že " Tento zákon upravuje práva spotrebiteľov1) a povinnosti predávajúcich2) pri predaji tovaru alebo poskytovaní služieb3) na základe zmluvy uzavretej na diaľku alebo zmluvy uzavretej mimo prevádzkových priestorov predávajúceho, podmienky organizovania predajných akcií a predaja tovaru alebo poskytovania služieb na predajných akciách a pôsobnosť orgánov dohľadu pri kontrole dodržiavania tohto zákona.
Samotný tento zákon č. 102/2014 Z.z. odkazuje na zákon o ochrane spotrebiteľa č. 250/2007 Zb.z., ktorý charakterizuje pojem spotrebiteľ.
II. R O Z B O R
V otázke nepíšete, čo je predmetom podnikania Vašej spoločnosti, pre ktorú ste kupoval notebook, ale predpokladáme, že predmetom podnikania nie sú počítače. V konečnom dôsledku by to logické nebolo, aby ste notebook kupoval u "konkurencie". Nepíšete, či ste notebook kupoval ako štatutárny orgán.
Počítač ste preto kupoval ako spotrebiteľ - fyzická osoba , t. j. "spotrebiteľ, ktorá pri uzatváraní a plnení spotrebiteľskej zmluvy nekoná v rámci predmetu svojej obchodnej činnosti alebo inej podnikateľskej činnosti, zamestnania alebo povolania."
Len poznámka : Tiež sa použije obchodný zákonník ak sekretárka ide kúpiť kávu pre s.r.o. ?
III. N A Š E O D P O R Ú Č A N I E
O odstúpenie od zmluvy sa nežiada, od zmluvy sa odstupuje.
Navrhujeme Vám, aby ste notebook vrátil ako doporučenú a poistenú zásielku a to s tým, že použijete formulár eshopu na odstúpenie od zmluvy v stanovenej lehote v zmysle ust. § 7 zákona č. 102/2014 Z. z. o ochrane spotrebiteľa pri predaji tovaru alebo poskytovaní služieb na základe zmluvy uzavretej na diaľku alebo zmluvy uzavretej mimo prevádzkových priestorov predávajúceho :
"§ 7 : Ak predávajúci včas a riadne poskytol spotrebiteľovi informácie o práve odstúpiť od zmluvy podľa § 3 ods. 1 písm. h), spotrebiteľ je oprávnený aj bez uvedenia dôvodu odstúpiť od zmluvy uzavretej na diaľku alebo od zmluvy uzavretej mimo prevádzkových priestorov predávajúceho do 14 dní odo dňa
a) prevzatia tovaru podľa odseku 4 v prípade zmlúv, predmetom ktorých je predaj tovaru, ... ".
Tovar vrátite súčasne s odstúpením od zmluvy nepoškodený a riadne zabalený v pôvodnom stave ako fyzická osoba ako je uvedené v objednávke - Vaše meno a priezvisko , adresa predpokladáme, že tomu tak je).
IV. Z Á V E R
Prečítali sme si obchodné podmienky predmetnej spoločnosti, ktoré v čl. 1 nie sú jasné, je možný rôzny a nie jednoznačný výklad v zmysle ustanovení ust. zákona o ochrane spotrebiteľa 102/2014 Z. z. . Naviac v uvedených všeobecných obchodných podmienkach predmetného eshopu v článku 1 je uvedené : " Kupujúcim sa rozumie fyzická alebo právnická osoba, ktorá po vlastnej autorizácii odoslala elektronickú objednávku spracovanú systémom obchodu. " Vy ste z uvedeného aj vychádzal. Ďalej je uvedené, že "Kupujúci je oprávnený odstúpiť od zmluvy do 14 kalendárnych dní odo dňa prevzatia tovaru v zmysle §7 zákona č. 102/2014 Z.z.", kupujúci - teda fyzická alebo právnická osoba podľa ich podmienok. Názor Slovenskej obchodnej inšpekcie vo veci týchto všeobecných obchodných podmienok na základe prípadného Vášho podnetu by bol tiež zaujímavý.
V konečnom dôsledku platí ust. § 52 Obč. zákonníka :
"Na všetky právne vzťahy, ktorých účastníkom je spotrebiteľ (naša poznámka : Vy ním ste) sa vždy prednostne použijú ustanovenia Občianskeho zákonníka, aj keď by sa inak mali použiť normy obchodného práva."
Dúfame, že sme Vám pomohli.
Dovolíme si Vás poprosiť, aby ste nám dali vedieť, ako ste pochodil v uvedenej veci.