Nákup cez internet, predávajúci mi nechce vtátiť peniaze

Online právna poradňa
Oblasť práva: Obchodné právo, Košice

Otázka: Nákup cez internet, predávajúci mi nechce vtátiť peniaze

Dobrý deň! Kúpila som si cez internetový obchod telefón v hodnote 500 eur. Stala som sa vlastníčkou čiastočne nefunkčného telefónu, ktorý som po dobu dvoch dní používala. Následne som ho poslala späť predajcovi s tým, že od zmluvy odstupujem a žiadam o vrátenie peňažných prostriedkov. Predajca mi však nechce vrátiť peniaze s odôvodnením, že som telefón používala, a má v úmysle mi ho poslať späť s tým, že podľa jeho názoru je telefón funkčný. Ja ho však určite neprijmem späť. Som v 14-dňovej lehote, kedy mám právo odstúpiť od zmluvy bez udania dôvodu, toto je zakotvené v zákone o ochrane spotrebiteľa pri nákupe cez internet. Pýtam sa, čo by som mala teraz urobiť? Môžem podať po uplynutí 14 dňov na internetového predajcu trestné oznámenie, v prípade, že mi nebudú vrátené peniaze? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Nákup cez internet, predávajúci mi nechce vtátiť peniaze

Dobrý deň,

ak ste od zmluvy odstúpili v zákonom stanovenej lehote, predávajúcemu vzniká povinnosť vrátiť Vám peniaze. Od doručenia oznámenia o odstúpení od zmluvy a samotného tovaru má predávajúci 14 dní na to, aby Vám vrátil peniaze. Podľa § 10 ods. 4 Zákona o ochrane spotrebiteľa pri predaji na diaľku Spotrebiteľ zodpovedá len za zníženie hodnoty tovaru, ktoré vzniklo v dôsledku takého zaobchádzania s tovarom, ktoré je nad rámec zaobchádzania potrebného na zistenie vlastností a funkčnosti tovaru. Spotrebiteľ nezodpovedá za zníženie hodnoty tovaru, ak si predávajúci nesplnil informačnú povinnosť o práve spotrebiteľa odstúpiť od zmluvy podľa § 3 ods. 1 písm. h) Na základe tohto ustanovenia by Vám predávajúci nemusel vrátiť celú kúpnu cenu. Musel by však preukázať, že skutočne sa hodnota mobilu znížila v dôsledku toho, že ste ho používali nad rámec potreby zistenia funkčnosti a vlastností tovaru. Podľa môjho názoru však 2 dni na zistenie funkčnosti a vlastností mobilu vôbec nie sú neprimerané a určite neôdovodňujú znižovanie kúpnej ceny.

Trvajte na vrátení plnej kúpnej ceny. Ak Vám ju do 14 dní od kedy mu bol doručený tovar aj s Vašim odstúpením od zmluvy nevríti peniaze, môžete tútu sumu vymáhať aj súdne. Na zváženie by bolo aj podanie podnetu na Slovenskú obchodnú inšpekciu.