Odsťahovanie matky dieťaťa s dieťaťom do zahraničia bez súhlasu otca, ktorý ma s dieťaťom súdnym rozhodnutím upravený styk

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Žilina

Otázka: Odsťahovanie matky dieťaťa s dieťaťom do zahraničia bez súhlasu otca, ktorý ma s dieťaťom súdnym rozhodnutím upravený styk

Dobrý deň, moja matka sa vydala za muža do zahraničia. My sme nikdy neboli zobrazení, máme len jedno spoločné dieťa. Mám súdne rozhodnutie, ktoré upravuje styk so synom. Môže si matka zmeniť adresu pobytu bez môjho vedomia? A čo adresa syna? Môže ju zmeniť aj jemu alebo mu hlásiť prechodný pobyt bez môjho súhlasu? Napriek právoplatnému rozhodnutiu mi oznamovala, že mám dieťa vyzdvihnúť v mieste jej trvalého bydliska a že sa s ním môžem stretávať, len ak budem cestovať za dieťaťom do zahraničia. Povedala mi tiež, že nie je povinná ho vozit na Slovensko. Je pravda, že ani nové podanie na dlhší styk s dieťaťom už nebude riešiť súd na Slovensku, ale súd v krajine, kde býva?

Odpoveď: Odsťahovanie matky dieťaťa s dieťaťom do zahraničia bez súhlasu otca, ktorý ma s dieťaťom súdnym rozhodnutím upravený styk

Dobrý deň,

z hľadiska právnej úpravy výkonu rodičovských práv a povinností je vo Vašom prípade rozhodujúca predovšetkým otázka faktického odsťahovania sa matky Vášho dieťaťa spolu s Vaším dieťaťom do zahraničia. Otázky spojené s určovaním trvalé pobytu nie sú v danom prípade rozhodujúce, nakoľko tieto majú len administratívno-právny (správno-právny) charakter.

Vo Vašom prípade je predovšetkým potrebné uviesť, že vysťahovanie maloletého dieťaťa do cudziny zákon o rodine v § 35 zaraďuje medzi podstatné veci súvisiace s výkonom rodičovských práv a povinností. Ak žiadny z rodičov dieťaťa nemá pozastavený alebo obmedzený výkon rodičovských práv a povinností alebo nebol rodičovských práv a povinností právoplatným rozhodnutím súdu pozbavený (pričom z Vami popísaného skutkového stavu žiadna takáto okoľnosť nevyplýva), v takom prípade vychádza zákon o rodine zo základnej zásady, podľa ktorej patrí právo rozhodovať o podstatných náležitostiach maloletého dieťaťa obom rodičom.

Na základe uvedeného možno uviesť, že je neprípustné, aby jeden z rodičov sám rozhodol o vysťahovaní dieťaťa do cudziny v situácií, keď druhý z rodičov dieťaťa s tým nesúhlasí. Zákon o rodine ale takúto situáciu predvída a v prípade, ak sa rodičia nedohodnú o podstatných veciach súvisiacich s výkonom rodičovských práv a povinností, medzi ktoré patrí aj rozhodovanie o vysťahovaní dieťaťa do cudziny, ustanovuje v § 35, že v takomto prípade rozhodne o vysťahovaní dieťaťa do cudziny súd, a to na návrh jedného z rodičov.

Vo Vašom prípade vzhľadom na opísaný skutkový stav Vám jednoznačne možno odporúčiť čo najskôr podať na súd takýto návrh a to aj spolu s návrhom na vydanie neodkladného opatrenia, v ktorom by súd do rozhodnutia vo veci samej zakázal matke Vášho dieťaťa vysťahovať, resp. premiestniť ho do cudziny.

Vysťahovanie maloletého dieťaťa do cudziny je totiž veľmi významnou skutočnosťou aj z právneho hľadiska, keďže skutočne, tak ako uvádzate vo Vašej otázke, ak by sa matka s dieťaťom vysťahovali do cudziny a dieťa by v danej krajine nadobudlo obvyklý pobyt (čo by v prípade trvalého presťahovania časom nadobudlo, spravidla sa má pritom za to, že dieťa nadobudne v novej krajine obvyklý pobyt približne po šiestich mesiacoch, od kedy sa do danej krajiny presťahovalo), právomoc rozhodovať o veciach týkajúcich sa výkonu rodičovských práv a povinností by stratili slovenské súdy a nadobudli by ju súdy štátu, v ktorom dieťa žije. Aj touto skutočnosťou je potrebné zdôvodniť nielen naliehavosť rozhodnutia súdu o vysťahovaní sa s dieťaťom ale aj naliehavosť vydania neodkladného opatrenia, ktorým by sa matke zakázalo vysťahovať dieťa do času rozhodnutia súdu vo veci samej.